Informacje

10.08.2012 12:02 problem z dekretem Bieruta

Stolica pracuje nad ustawą reprywatyzacyjną

W Warszawie toczy się ok. ośmiu tysięcy postępowań związanych z tzw. dekretem Bieruta. Miasto w najbliższych latach może mieć problem z wypłatą odszkodowań. Stołeczny ratusz przygotowuje założenia do ustawy reprywatyzacyjnej informuje PAP.

- Około  4,5 tys. spraw dotyczy zwrotu nieruchomości, a ok. 3,5 tys. to postępowania odszkodowawcze, czyli dotyczące zwrotu pieniędzy za nieruchomości objęte roszczeniami - poinformowała PAP Magdalena Jadziewicz-Kasak z wydziału prasowego ratusza.

Problem z wypłatą odszkodowań

Z informacji w założeniach do budżetu stolicy na 2013 r. wynika, że miasto w najbliższych latach może mieć problem z wypłatą odszkodowań. W dokumencie określono zapotrzebowanie związane z ewentualną realizacją roszczeń z tytułu odszkodowań reprywatyzacyjnych w latach 2012-2014 na kwotę 1,4 mld zł. Oceniono, że pełne pokrycie roszczeń odszkodowawczych i odszkodowań związanych ze zmianą planów zagospodarowania przestrzennego przekracza bieżące możliwości budżetowe miasta.

426 mln zł - tyle wynoszą środki zarezerwowane na te cele w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej w latach 2012-2014.

- W przypadku roszczeń wynikających z dekretu Bieruta, miasto potrzebuje pomocy ze strony państwa. Potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna. Pracujemy nad jej założeniami, które następnie przekażemy warszawskim posłom – powiedział PAP Bartosz Milczarczyk, rzecznik Ratusza. Dodał, że założenia będą prawdopodobnie gotowe na jesieni, rozwiązania mają przyspieszyć proces reprywatyzacji.

Pomoc od państwa

Jak poinformował w rozmowie z PAP Milczarczyk - dekret Bieruta to decyzja podjęta na szczeblu centralnym państwa, natomiast jego konsekwencje ponosi miasto, czyli samorząd . - Jeśli zabraknie środków na odszkodowania, miasto będzie ich musiało szukać w innych pozycjach budżetu- dodał.

W ubiegłym roku wydano 221 decyzji dotyczących zwrotów działek odebranych przedwojennym właścicielom na mocy tzw. dekretu Bieruta - poinformowało PAP stołeczne biuro gospodarki nieruchomościami. Oprócz prezydent miasta, postępowania dot. roszczeń prowadzi także Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie w przypadku gruntów komunalnych oraz Minister Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej w przypadku gruntów Skarbu Państwa.

Problemowe sprawy

Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie Tomasz Podlejski ocenił w rozmowie z PAP, że sprawy dot. dekretu Bieruta są wielowątkowe, generują bardzo duże koszty, toczą się latami, są zawieszane, wznawiane po latach. - Jeśli w kamienicy nie został sprzedany żaden lokal, a praw dochodzi dawny właściciel, postępowanie w kolegium prowadzi się dosyć łatwo. Jeśli sprzedano kilka lub kilkanaście lokali, albo nie ma śladu po dawnej kamienicy, a na gruncie wybudowano blok z kilkuset lokalami, sprawa się komplikuje. Śmierć dawnego właściciela jest podstawą do zawieszenia sprawy, nie ogranicza oczywiście praw spadkobierców, ale także komplikuje postępowanie - dodał.

Zaznaczył, że rocznie do kolegium wpływa ok. tysiąca spraw dot. roszczeń. - Warunkiem ich rozpatrywania jest to, czy właściciel, któremu odebrano nieruchomość na mocy dekretu Bieruta złożył wówczas wniosek o przyznanie własności czasowej (odpowiednik obecnego wieczystego użytkowania). Jeśli taki wniosek nie został wówczas złożony, dawny właściciel lub spadkobierca nie mają teraz tytułu, by czegokolwiek dochodzić. Te osoby, by dociekać swoich roszczeń, muszą czekać na ustawę reprywatyzacyjną - powiedział Podlejski.

80 spraw o nieruchomości na pl. Defilad

Od początku lat 90. w kolegium toczyło się ok. 80 spraw roszczeniowych dotyczących 22 nieruchomości na pl. Defilad.  W toku są obecnie trzy lub cztery część została zawieszona.

Dopiero po wyjaśnieniu praw do nieruchomości, miasto mogło rozpocząć negocjacje ws. działek, na których stanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Dwie pierwsze działki miasto kupi za ok. 7 mln zł negocjacje ws. ostatniej nieruchomoci potrzebnej pod budowę muzeum są jeszcze w toku. Miejscy urzędnicy zaznaczają, że miasto nie może skupować roszczeń.

W 2008 r. działkę, obecnie część pl. Defilad i parku w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki odzyskał Tadeusz Koss, który zabiegał o to od początku lat 90. To jednak tylko jedna z wielu spraw dot. dekretu Bieruta.

Działki na terenie Saskiego i pod Narodowym

Decyzją stołecznego ratusza ponad 1 ha działki, która po wojnie stała się częścią Ogrodu Saskiego odzyskali spadkobiercy rodziny hr. Zamoyskiego. 19 stycznia tego roku podpisano akt notarialny. W 2010 r. prawo do tzw. Pałacu Biskupów Krakowskich (o szacunkowej wartości ok. 100 mln zł) odzyskała córka przedwojennego właściciela. Z kolei  Sąd Okręgowy w Warszawie w 2009 r. zasądził ok. 5,6 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa rodzinie Czetwertyńskich za nieistniejący pałacyk, który w okresie stalinowskim stał na gruncie, gdzie obecnie znajduje się ambasada USA.

Teren pod Stadionem Narodowym o powierzchni 10 ha chcą odzyskać spadkobiercy Arpada Chowańczaka i Aurelii Czarnowskiej. Na początku lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej odmawiające im prawa do tych gruntów. Od wyroku przysługuje skarga kasacyjna do NSA.

Dekret Bieruta

Dekret z 26 października 1945 r. O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy, podpisany przez ówczesnego prezydenta Polski Bolesława Bieruta, objął obszar Miasta Stołecznego Warszawy. Skutkiem wejścia w życie dekretu (21 listopada 1945 r.) było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez Gminę Miasta Stołecznego Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

Dekret pozbawił mienia blisko 20 tys. warszawiaków i objął ponad jedną czwartą dzisiejszej stolicy. Państwo przejęło wówczas około 14 tys. hektarów gruntów, razem z budynkami, głównie w centrum miasta.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2013 21:56 ~ewa

  bufetowa wystapiła o budzet 3x200 mln zł na odszkodzowania . te pieniądze pochdza z naszych podatków . Bedzie sie czym dzielić, Wiekrzosć tych odszkodzowań jest na podstawie sfałszowanych dokumentów oczywiście pieniądze dostana tylko znajomi i krewni królika

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 17:59 ~nick

  Ci co wykupili roszczenia za parę złotych, teraz naciskają, żeby pisać ustawy reprywatyzacyjne. Ustawa powstanie pod dyktando skupowaczy roszczeń. To dla nich jest robiona. Ci co skupili, teraz ustawę piszą. Wiedzą jak pisać! Warszawa to miasto uznaniowego i korupcjogennego prawa. Dekret Bieruta może być zmieniony tylko ustawą sejmową. PO to przepchnie tak, jak jej to napiszą warszawskie władze. A władze napiszą pod dyktando skupowaczy. Jak wielką rolę w skupowaniu mają warszawscy urzędnicy?

 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 17:47 ~Maciej

  http://naszeblogi.pl/29056-historia-pewnej-kamienicy

 • ja2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 16:29 ~ja2

  Najpierw państwo ludowe odbudowało te pałace i kamienice za pieniądze i pracę obywateli a teraz oddaje się je jakimś "potomkom" właścicieli sprzed 200 lat za darmo. A może by ktoś sprawdził jak ich pradziadowie weszli w posiadanie tychże dóbr? Czyżby nie przez to, że mieli setki parobków, którzy kilkanaście godzin dziennie robili w polu jak konie i żyli jak najgorsze zwierzęta, żeby Jaśnie Pan mógł wyprawiać sobie bale i inwestować w kamienice w stolicy? Gdyby rodziny tych chłopów wystąpiły do potomków magnatów o odszkodowanie z tytułu ZNĘCANIA SIĘ nad ich dziadami to 10 takich kamienic by nie starczyło na spłatę.

  Zawsze najgorzej ma zwykły człowiek, tak było przed wiekami, tak jest i dzisiaj.

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 15:31 ~smerf_maruda

  A SGGW się dołoży? Bo jak na razie to dobrze zarabia sprzedając deweloperom ziemie, która do nich nie należy- Miasteczko Wilanów...Tyle terenu ile ta wiejska uczelnia dostała w ramach reformy rolnej (dziś powiedzielibyśmy zawłaszczyła)to głowa mala. Miasto ma płacić, a beneficjent nie?

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 15:28 ~granat

  Koniec tego szabrownictwa! Dekret Bieruta był tak samo jak reforma rolna najlepszym prawem jakie to państwo mogło mieć. Powiedzcie francuzom że ich rewolucja to howno i niech płacą odszkodownia za bezprawie.

 • nitka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 14:45 ~nitka

  Uderzajace jest to, ze w Warszawie (miescie zniweczonym w czasie wojny, Powstania, a takze w czasie komunizmu i dzis, po przelomie) nie dba sie o przedwojenna zabudowe, wiele zabytkow jest zapuszczonych i niszczejacych. Zwlaszcza w mniejszych ulicach Srodmiescia, Woli, Pragi. Kiedys lokowano niskie lub robotnicze warstwy spoleczne w cudem ocalalych zabytkowych obiektach, kamienicach. Dzis Radni tez nie dbaja o zabytkowa architekture. Prezdentem dobrym dla Warszawy bylby jedynie M.Borowski.

 • tyres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 14:40 ~tyres

  To szykują się nowe POdatki i opłaty za wszystko. Pewnie za chodzenie chodnikami też. Jak Tuska wywalą ze stołka to i HGW dopiero zmięknie, bo tak czują się bezkarni.

 • YogiMiś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 14:02 ~YogiMiś

  Połowa z tych odzyskanych gruntów, została odzyskana na podstawie sfałszowanej dokumentacj.

  Mąż naszej prezydentowej - bufetowej, też "walczy" z miastem o kamienicę leżącą w atrakcyjnym miejscu, ciekawe jak toczy się postępowanie.

 • Niewyborca PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2012 13:07 ~Niewyborca PO

  Nad tą ustawą wszyscy pracują już ze dwadzieścia lat. A raczej mówią, że pracują. Tymczasem przekręt goni przekręt i nic się nie zmienia...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »