Informacje

02.06.2017 19:53 Ranking miast bezpiecznych i otwartych

Stolica najlepsza, choć nie wygrała w żadnej kategorii

SERWISY:


Warszawa została liderem "Rankingu polskich bezpiecznych i otwartych miast" przygotowanego przez Fundację Schumana i Politykę Insight. Zaraz za stolicą znalazły się Kraków i Rzeszów.

Ranking został ogłoszony podczas konferencji "Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte" w Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu.

Piotr Arak z Polityki Insight, autor zestawienia, zaznaczył, że bezpieczne i otwarte miasto to takie, w którym wszyscy mieszkańcy niezależnie od religii, pochodzenia, koloru skóry mają pewność utrzymania poczucia bezpieczeństwa, które stabilizuje ich życie i pozwala na rozwój.

44 wskaźniki

Na potrzeby badania wykorzystano 44 wskaźniki pogrupowane w pięciu "wymiarach": bezpieczeństwo indywidualne, otwartość na innych, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne oraz bezpieczeństwo komunikacyjne. Wśród tych wskaźników, mówił Arak, były m.in. kradzieże, liczba pożarów, ofiary śmiertelne wypadków drogowych, liczba zezwoleń na pracę wydanych dla obcokrajowców, a także liczba kamer miejskich.

W rankingu ujęto 66 miast. Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, drugie Kraków, a trzecie Rzeszów. Tuż za podium znalazł się Poznań, a kolejne trzy miejsca (od piątego do siódmego) zajęło Trójmiasto, czyli w kolejności Gdynia, Gdańsk i Sopot. Pierwszą dziesiątkę zamykają Siedlce, Olsztyn i Bydgoszcz.

Z kolei pięć ostatnich miejsc - od 62 do 66 - zajęły: Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Wałbrzych i Włocławek.

68 proc. zadowolonych warszawiaków

Warszawa wygrała zestawienie, chociaż - jak powiedział Arak - w żadnej z poszczególnych kategorii nie była pierwsza. - W żadnym rankingów nie jest pierwsza, natomiast jest wysoko w każdym z nich - wyjaśnił.

I tak w kategorii bezpieczeństwa publicznego pierwsze miejsce zajął Zamość, drugie Biała Podlaska, a trzecie Przemyśl. Warszawa jest dopiero w czwartej dziesiątce.

Według raportu miastem, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej, ufają innym, a także występuje najmniej przypadków przemocy domowej i wypadków przy pracy jest Sopot. Druga jest Gdynia, a trzecie Świnoujście.

95 proc. mieszkańców Sopotu jest zadowolonych, że mieszka właśnie w tym mieście, na drugim miejsce jest Słupsk - 93 proc., a na trzecim Żory. Dla Warszawy ten odsetek wynosi 68 procent.

W kategorii bezpieczeństwo komunikacyjne trzy pierwsze miejsca zajęły: Świętochłowice, Grudziądz i Bydgoszcz. Stolica jest na 10. miejscu.

Najlepiej dla bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego jest mieszkać w Rzeszowie lub Warszawie. Trzecie jest Opole, czwarty Poznań. W Warszawie średnie miesięczne wynagrodzenie jest najwyższe - 5 tys. 399 złotych.

Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Politykę Insight.

PAP/skw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »