Informacje

06.12.2010 15:41 Stoki dla pasjonatów

Stolica białego szaleństwa

SERWISY:

Tłumy na Górce Szczęśliwickiej pokazują, jak bardzo stolica potrzebuje miejsc do uprawiania zimowych sportów. Najwięksi miłośnicy białego szaleństwa zjeżdżają m.in. z górki w parku Moczydło i z Kopy Cwila. Ta ostatnia ma szansę doczekać się wyciągu z prawdziwego zdarzenia, o ile dzielnica Ursynów upora się z roszczeniami do gruntów.

- To na razie jedynie koncepcja. Czy stok powstanie i ewentualnie jak będzie wyglądał, zdecyduje dopiero projekt. Jednak na razie i tak musimy poczekać na rozwiązanie kwestii własności gruntów – tłumaczy Monike Beuth Lutyk, rzecznik dzielnicy.

Już teraz jednak widać, że chętnych do szusowania nie zabraknie. Co weekend ursynowska górka pełna jest snowboardzistów.

Stok już był

W PRL na Kopie Cwila zbudowano wyciąg narciarski. Widać go m.in. na archiwalnym zdjęciu opublikowanym na portalu ursynów.org.pl. Nie udało nam się znaleźć informacji, czy kiedykolwiek działał. Wiadomo, że został rozebrany. Na szczycie kopca wciąż widać betonowe fundamenty.

Snowboard na Moczydle

Zapotrzebowanie na stoki jest tak duże, że część miłośników białego szaleństwa radzi sobie nawet bez wyciągu. Tak jest na górce w parku Moczydło, gdzie oprócz dzieci na sankach można spotkać m.in. snowboardzistów.

– Czasem tam chodzę, bo na Szczęśliwcach jest straszny tłok i szybko wyłazi igielit. Wyciąg by się przydał – rozmarza się Marek, student. Tymczasem właśnie w tym miejscu jeszcze 30 lat temu działał wyciąg, podobny do tego na Ursynowie.

Bielany też chciały mieć stok

Pomysł na budowę stoku miały również kilka lat temu władze Bielan. Na połączonym terenie Hutnika i sąsiadującym gruntem zarządzanym przez dzielnicę miał powstać wielki kompleks sportowy, w skład którego miała wchodzić m.in. hala sportowo-widowiskowa, boiska i właśnie stok narciarski, wykorzystujący już istniejące wzniesienie.

- To była od początku nierealna koncepcja. Ten teren leży w otulinie rezerwatu Lasek Bielański i konserwator przyrody nie zgodziłby się na budowanie tu czegokolwiek – przyznaje dziś Grzegorz Pietruczuk, wiceburmistrz Bielan. – Natomiast cały czas chcemy zmodernizować tereny Hutnika. Aktualnie czekamy na decyzję ratusza, czy inwestycja mogłaby być realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – dodaje.

Zobacz jak z białego szaleństwa korzystają warszawiacy na Kontakt 24

Maciej Czerski
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • trybik7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 15:08 ~trybik7

  miejsca są potrzebne dla młodzieży, dzieci i dorosłych,którzy mają frajdę pozjeżdżać na sankach i nie tylko.na bielanach w zeszłym roku wyganiano mieszkańców z górki na jordanku.obawiam sie że zaraz wygonią nas z 'bochenka' w lesie bielańskim bo to rezerwat.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 19:46 Optymista_…

  Każda większa górka jest dobra! Wystarczy pójść do parku bądź lasu, a z pewnością odnajdziemy dobre trasy do zjazdów. W lasku bielańskim występuje mnóstwo górek o różnym stopniu nachylenia. Snowboard w tamtym miejscu jest czystą frajdą!

 • ahh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 16:04 ~ahh

  na kopie cwila powinien być kościół! albo nawet dwa!

 • kiedyś...

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 16:04 ~kiedyś...

  na moczydle też był wyciąg...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »