Informacje

29.01.2017 08:06 Proponuje audyt

Stołeczny ratusz w Pałacu Kultury?
"Byłoby taniej i wygodniej"

SERWISY:

Cały stołeczny ratusz w jednym budynku? Taki pomysł ma były radny Grzegorz Walkiewicz. Obecnie placówki urzędu miasta znajdują się w kilkudziesięciu miejscach. Skupienie ich w jednym miałoby ułatwić pracę urzędnikom i życie mieszkańcom, którzy chcąc załatwić jakąś sprawę nie musieliby jeździć po całej Warszawie.

Swoją inicjatywę Walkiewicz zgłosił w ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego. W projekcie pod hasłem: "Ratusz do PeKiNu" proponuje nie tyle samo przeniesienie, co audyt, który miałby sprawdzić, czy jest ono w ogóle możliwe.

Były radny Śródmieścia, obecnie szef stowarzyszenia Warszawa Obywatelska widziałby na placu Defilad nie tylko biura urzędu miasta stołecznego Warszawy, ale też ratusz dzielnicy Śródmieście. "Z dobrodziejstw ujednolicenia siedziby poszczególnych biur i wydziałów skorzystaliby wszyscy mieszkańcy" – przekonuje w opisie pomysłu.

Koszt audytu oszacował na 50 tys. zł.

Rozsiane po całej Warszawie

Autor przypomina, że obecnie biura stołecznego ratusza i wydziały śródmiejskiego urzędu są ulokowane w kilkudziesięciu miejscach. Główne "centrum dowodzenia", w którym urzęduje prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz jej zastępcy znajduje się przy pl. Bankowym. Kilkaset metrów dalej znajduje się Centrum Komunikacji Społecznej (przy Senatorskiej).

Ale już na przykład Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich jest na pl. Starynkiewicza, Biuro Konserwatora Zabytków – na Nowym Świecie, Zarząd Dróg Miejskich przy ul. Chmielnej, a Zarząd Oczyszczania Miasta przy Al. Jerozolimskich.

"Takie rozwiązanie jest bardzo niewygodne zarówno dla mieszkańców jak i pracujących w nich urzędników" – przekonuje Walkiewicz.

"Co więcej wiele siedzib jest obecnie wynajmowanych od prywatnych właścicieli nieruchomości, co generuje znaczne nakłady. Inwestycja w modernizację PKIN oraz dostosowania jego pomieszczeń do potrzeb urzędu miasta i dzielnicy prawdopodobnie byłaby wiec także opłacalna ekonomicznie" – dodaje.

Obecnie w Pałacu Kultury znajduje się Biuro Sportu. Tam też dyżurują warszawscy radni i raz w miesiącu odbywają się sesje Rady Warszawy.

Rzecznik: nie ma możliwości

O pomysł Walkiewicza zapytaliśmy rzecznika stołecznego ratusza. - Takie analizy były robione i nie jest możliwe przeniesienie całego urzędu do Pałacu Kultury – odpowiada Bartosz Milczarczyk. Przypomina jednak, że mieszkańcy najczęściej potrzebują lokalnych miejsc do załatwienia spraw urzędowych. I takie można znaleźć w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w każdej dzielnicy.

To nie pierwszy raz, kiedy pojawia się pomysł "wyniesienia" stołecznych urzędników z placu Bankowego. Kilka lat temu proponowano, aby ratusz przenieść do Pałacu Saskiego, który miałby zostać odbudowany. Taką propozycję zgłaszał m.in. startujący w ostatnich wyborach na prezydenta Warszawy Przemysław Wipler.

Przed wojną warszawski ratusz urzędował w Pałacu Jabłonowskich przy Senatorskiej. Budynek niestety nie przetrwał wojny. I choć pod koniec lat 90. został odbudowany – urzędnicy do niego nie wrócili. Obecnie mieści się w nim bank.

Czytaj więcej o odbudowie Pałacu Saskiego:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • uyfuyfyffy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 13:44 ~uyfuyfyffy

  Jakby byli w jednym miejscu to by było widać ile ich jest, co robią, ile wydają na swoją siedzibę.
  A tak wszystko, jak to lubiła robić peło, rozmywa się w wielkiej sieci niewiadomych i niedomówień. Dziesiątki umów, funduszy remontowych, pewnie nawet nie do końca wiadomo ile tych nieruchomości jest i ile na to idzie kasy.
  Oczywiście pomysł jest dobry, ale do realizacji chyba tylko wtedy jak odejdzie HGW

 • osa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 11:47 ~osa

  możliwie najwięcej stołecznych biur urzędu powinno być w PKiN. urzędy dzielnicowe w dzielnicach .
  To chyba jedyne miejsce , gdzie można podjechać i zaparkowac w miarę blisko samochód. Przeneisienie np. wydziału architektury na Marszałkowską , gdzie zaparkowanie auta graniczy z cudem było jedną z najgorszych decyzji Jóźwiaka. jest to wydział do którego przynosi się ogromne ilosci dokumentów i tzreba targać je naprawde z dużych odległości.

 • Ronn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 10:06 ~Ronn

  Wtedy wszyscy będą chcieli to wyburzyć. Dwie pieczenie przy jednym...

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2017 07:28 ~sss

  Biuro Administracji i Spraw Obywatelskich nie znajduje się na pl. Starynkiewicza już od kilku lat. Pan były radny na nieatualne informacje.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 19:27 ~qwerty

  Urzędników przybywa w takim tempie, że za kilka lat będzie POtrzebny kolejny pałac.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 18:08 ~zbych

  Można powiedzieć, że już jest to robione! Biura w mieście się umacniają. Od 2018 roku Referaty Podatków z Urzędów Dzielnic zostaną scentralizowane i sprawy podatkowe będzie można załatwić tylko w jednym miejscu w stolicy na Pl. Starynkiewicza... a podobno to Urzędy Dzielnic miały być miejscem gdzie będziemy załatwiać sprawy lokalne... ale obecne Władze mają inne zdanie!

 • jkd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 15:46 ~jkd

  brakszek~brakszek

  To już wiadomo dlaczego tak szybko się pozbyli muzeum Techniki !
  Tam zrobią urząd - Czas pogonić panią HGW - nie nadaje się do niczego.

  Gdzie ty człowieku wyczytałeś, że zrobią tam urząd? Skąd to "wiadomo"? Nie umiesz czytać, czy masz jakieś urojenia?

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 14:43 ~kok

  Zostawić punkty obsługi w dzielnicach, a pozostałym urzędnikom postawić nowy, duży budynek, najlepiej w peryferyjnej dzielnicy.
  Zrobić nieduży parking dla pracowników i strefę płatnego parkowania do 500m od budynku. Wtedy urzędnicy zrozumieją jak się jeździ komunikacją miejską i będą lepiej rozumieli ludzkie sprawy.
  Dla interesariuszy parking darmowy do 2h.

 • esteta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 14:07 ~esteta

  Co nie pasuje na tym obrazku ? :)

 • brakszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2017 13:57 ~brakszek

  To już wiadomo dlaczego tak szybko się pozbyli muzeum Techniki !
  Tam zrobią urząd - Czas pogonić panią HGW - nie nadaje się do niczego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »