Informacje

15.07.2019 21:23 Obawy o budżet

Stołeczny ratusz boi się, że na reformie podatków straci ponad miliard złotych

SERWISY:


Ratusz apeluje do ministra finansów o podjęcie kroków, które zabezpieczą samorządowe budżety przed "ogromną dziurą finansową". Miasto szacuje, że w związku ze zmianami w prawie podatkowym samorządy metropolii warszawskiej mogą stracić 1,3 miliarda złotych rocznie.

Jak poinformował ratusz w poniedziałkowym komunikacie, skutkiem proponowanych zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych i systemie ubezpieczeń społecznych może być pozbawienie budżetów samorządów metropolii warszawskiej ponad 1,3 mld zł rocznie.

"Ogromna dziura finansowa"

- Rząd zaczyna finansować swoje obietnice pieniędzmi samorządów. Prognozowane negatywne skutki zmian to mniej inwestycji w transport publiczny, infrastrukturę drogową, gorszej jakości edukacja, pomoc społeczna, ochrona zdrowia i inne usługi wynikające z zadań własnych samorządów - uważa wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. W związku z tym ratusz apeluje do ministra finansów o podjęcie kroków, które zabezpieczą samorządowe budżety przed "ogromną dziurą finansową".

Według wyliczeń urzędu na obniżeniu stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc. samorządy metropolii warszawskiej stracą w sumie 595,6 mln zł. Dodatkowo 323,1 mln zł stracą na podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów, 201 mln zł - na zwolnieniu osób w wieku do 26. roku życia z podatku dochodowego (PIT), a 184,3 mln zł - na zniesieniu górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

"W związku z tym, że ustawa o finansach publicznych wymaga zapewnienia źródła finansowania ubytku w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, co nie zostało zaproponowane przez Ministerstwo Finansów, samorządy metropolii warszawskiej apelują do Ministra Finansów o podjęcie kroków, które zabezpieczą budżety miast, gmin i powiatów przed załamaniem ich dochodów i problemami z finansowaniem wzrastającego corocznie tzw. janosikowego" - napisał w komunikacie ratusz.

"Utrata przyszłych wpływów"

Według stołecznego ratusza rekompensatę ubytku dochodów jednostkom samorządu terytorialnego zapewni podwyższenie ich udziału we wpływach z PIT dla gmin o 6,35 pkt. proc. (z wynoszącego 39,34 proc. do 45,69 proc.), powiatów - o 1,71 pkt. proc. (z 10,25 proc. do 11,96 proc.), a miast na prawach powiatu - o 8,06 pkt. proc. (z 49,59 proc. do 57,65 proc.).

"Ponadto dodatkowe uszczuplenie budżetów samorządów może nastąpić w wyniku przebudowy funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych i wprowadzenia opodatkowania opłatą przekształceniową środków przenoszonych na Indywidualne Konta Emerytalne, co oznacza utratę należnych, przyszłych wpływów z PIT przez samorządy Regionu Stołecznego Warszawskiego na kwotę łączną 1,6 mld zł (w tym dla stolicy na kwotę 1,1 mld zł)" - uważa ratusz.

Zrzeszający ponad 300 miejscowości Związek Miast Polskich podkreślał niedawno, że samorządy patrzą w przyszłość "z wielką obawą", gdyż - jak twierdzą - planowane jeszcze w tym roku zmiany w systemie PIT zmniejszą ich dochody o prawie 6 mld zł rocznie. 17 lipca m.in. o tym problemie ma debatować Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Budżet 2019 roku

Jak czytamy w prezentacji ratusza, w budżecie miasta na 2019 roku dochody wynoszą ponad 17 miliardów złotych, a wydatki ponad 19 miliardów. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest największym źródłem dochodów, kolejne miejsca zajmują subwencje oświatowe i dotacje celowe z budżetu państwa i podatek od nieruchomości.

Najwięcej miasto wydaje na edukację, transport i komunikację, a także na ochronę zdrowia i pomoc społeczną.

RATUSZ SPIERA SIĘ Z RZĄDEM RÓWNIEŻ O SKUTKI REFORMY EDUKACJI:

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2019 09:04 ~sdfg

  i chwała Bogu, że wpływy będą mniejsze, przynajmniej ludzie wydadzą to rozsądnie a nie na kolejne strefy relaksu rodem z filmu Miś

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2019 08:02 ~ito

  wkurzony~wkurzony

  O jakiej dziurze rozmawiamy skoro ratusz wydaje 900 tys na strefę relaksu i nic sobie nie robi ze śmiech warszawiaków na ten temat ???
  Ratusz ma pieniądze skoro wydaje je na głupoty !
  Całkowicie trzymam stronę rządu - Oby tak dalej !

  Zastanówmy się- ratusz wydał 900 000 (nie ma kawę dla urzędników) a uszczuplenie ma wynieść 1 100 000 000. Zakładając, że ratusz opanuje rozrzutne wydatki na wystrój miasta skądś te 1 001 000 000 trzeba będzie wziąć. jeśli podzielić przez liczbę sprzedawanych rocznie biletów ZTM, podatki miejscowe itd- wychodzi jakieś 500 zł/ głowę / rok dodatkowo, bo co weźmie państwo tego już nie odda- innymi słowy wdrażamy program 500 minus- dla wszystkich... Zobaczymy, co powiesz za rok

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2019 07:50 ~smutek

  Podatnicy b. dużo tracą na ratuszu , to nie tylko wydawanie naszych pieniędzy na różne głupawki ale też konieczność utrzymywania ich znajomych królika nie szanujących prawa , gnojących najsłabszych bezkarnie...

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2019 07:02 ~warszawiak

  Jak to ? Nie postawią za rok nowej strefy relaksu za milion złotych ???
  Panie Czaskowski - Jak pan się nie nadajesz na prezydenta miasta to polecam dymisję !!!

 • Agat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.07.2019 06:40 ~Agat

  Co zabraknie na palety za 1000 000 czy na piknik za 150 tyś na Białołęce gdzie było 10 osób i btła nauka robienia szałasu . Złodzieje

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 22:10 ~Wyborca

  No nieźle ... zawsze mówili, że to rząd nas łupie, a tu się okazuje, że to samorząd nas łupie i to samorząd najwięcej "straci", kiedy obywatele zyskają :)

  Rafał mówił przed wyborami, że jego wszystkie obietnice są dobrze policzone :)

  Na LGBT wystarczyło, na Tramwaj Różnorodności wystarczyło, na strefę relaksu wystarczyło. Na szkoły, przedszkola i metro już nie wystarczyło :(

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 20:58 ~stonka

  wkurzony~wkurzony

  O jakiej dziurze rozmawiamy skoro ratusz wydaje 900 tys na strefę relaksu i nic sobie nie robi ze śmiech warszawiaków na ten temat ???
  Ratusz ma pieniądze skoro wydaje je na głupoty !
  Całkowicie trzymam stronę rządu - Oby tak dalej !

  Miliard to tysiąc tysięcy tysięcy. Jak odejmiesz od tego 900 tysięcy, za które należy rozliczyć urzędników, to do Twojej, mojej dyspozycji, a więc na zadania będące w gestii samorządu, pozostaje dziewięćdziesiąt tysięcy tysięcy. Matematyka na poziomie 4 klasy szkoły podstawowej. To że ekipa Trzaskowskiego nie potrafi obronić tego wydatku, nie zmienia faktu, ze Jarosław obietnice przedwyborcze pokryje z budżetów samorządów.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 17:30 ~wkurzony

  O jakiej dziurze rozmawiamy skoro ratusz wydaje 900 tys na strefę relaksu i nic sobie nie robi ze śmiech warszawiaków na ten temat ???
  Ratusz ma pieniądze skoro wydaje je na głupoty !
  Całkowicie trzymam stronę rządu - Oby tak dalej !

 • MatkaPolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 16:02 ~MatkaPolka

  kiełbie we łbie~kiełbie we łbie

  A czy platforma obywatelska nie proponowała w grudniu 2018 roku obniżenia progów podatkowych do 10% (z 18%) i do 24% (z 32%).
  Czy przy takiej obniżce samorząd warszawski nic by nie stracił?  Gdyby zmniejszyć podatki i zlikwidować socjal dla wszystkich oprócz niepełnosprawnych, to zyskałby na tym nie tylko budżet, ale i pracujący ciężko obywatele.

 • Kasjer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 15:47 ~Kasjer

  Tomek~Tomek

  ...i zabraknie na palety... :-)

  Na to i podobne rzeczy nie zabraknie. Nie będzie forsy na szkoły itp.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »