Informacje

12.04.2017 19:27 plany dla krakowskiego przedmieścia

Stołeczny konserwator zabytków: obawiam się galerii pomników

SERWISY:


Nie tyle przestrzeń zamknięta, co bardzo trudna do zaprojektowania – tak o Krakowskim Przedmieściu mówi teraz stołeczny konserwator zabytków. Nie wyklucza też miejsca na pomniki upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Michał Krasucki, który funkcję konserwatora zabytków pełni od  kilku miesięcy, odniósł się w środę do pomysłów Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy: przedstawiciele partii ogłosili, że ruszają konkursy na koncepcję i projekt dwóch pomników smoleńskich. Ten poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu widzą na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a ten poświęcony ofiarom katastrofy na skwerze księdza Twardowskiego.

"Odpowiedzialne podejście"

- Jedna rzecz mnie z dzisiejszej konferencji ucieszyła. To, że mówimy o konkursie. Za każdym razem jak podchodzimy do przestrzeni tak odpowiedzialnej jak Trakt Królewski, powinniśmy myśleć o drodze konkursu, nawet międzynarodowego – zaznaczył Krasucki.

Dotychczas urzędnicy ratusza, a w szczególności poprzednik Krasuckiego (Piotr Brabander), powtarzali, że Krakowskie Przedmieście, to przestrzeń zamknięta. Aktualny konserwator zabytków nieco łagodzi te słowa.

- Nie tyle zamknięta, co bardzo trudna do projektowania. Wymagająca odpowiedzialnego podejścia. Konkurs może je gwarantować – stwierdził.

Krasucki zgadza się z tym, ze najpierw powinien być konkretny projekt, a wtedy pomysłodawcy powinni wystąpić o pozwolenia do konserwatora. Skomentował też zaproponowane lokalizacje.

"Obawiam się galerii"

- Nie jestem w stanie sobie wyobrazić miedzy Prusem a Wyszyńskim (te monumenty znajdują się na skwerze Twardowskiego - red.) dużego pomnika figuralnego. Może inna forma przestrzenna byłaby możliwa – stwierdził.

W przypadku ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza stawia pytania o usytuowanie nowego monumentu w sąsiedztwie pomnika Piłsudskiego, przypomina też o wejściu do pobliskiego hotelu Europejskiego.

- To, czego bym się obawiał, bez względu na to, o jakim pomniku mówimy, to stworzenie galerii pomników, popiersi, tak jak w muzeum, gdzie co metr mamy jakąś figurę – podsumował Krasucki.

PROPONOWANE LOKALIZACJE:


ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 06:46 ~Wprost

  mat~mat

  Dajcie spokój, w końcu trzeba te pomniki wybudować. Sytuacja była wyjątkowa i nie da się o niej zapomnieć, pamiętając o wszystkich, a nie o wybranych. Po co ten idiotyczny upór. W końcu niech strony zaczną konstruktywnie rozmawiać, żeby nie niszczyć przestrzeni,a jakoś w nią wtopić te pomniki.

  Zwłaszcza, że o ile się nie mylę - poprawcie mnie jeśli tak - w Warszawie nie ma jeszcze ani jednego... a nie przeciwnicy wciąż piszą, że "będą wszędzie".

 • mat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 04:11 ~mat

  Dajcie spokój, w końcu trzeba te pomniki wybudować. Sytuacja była wyjątkowa i nie da się o niej zapomnieć, pamiętając o wszystkich, a nie o wybranych. Po co ten idiotyczny upór. W końcu niech strony zaczną konstruktywnie rozmawiać, żeby nie niszczyć przestrzeni,a jakoś w nią wtopić te pomniki.

 • haha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 20:21 ~haha

  Warszawiacy nie chcą nowych mostów więc dostaną pomniki;):):) Było protestować? to nic nie dostaniecie;)

 • cvbnm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 20:02 ~cvbnm

  Psy szczekają a karawana jedzie dalej

 • poles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 20:01 ~poles

  No co ma Krasucki powiedzieć? To co mu każe HGW. Przecież oni już powoli kończą się. Ta ekipa jest do wymiany.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »