Informacje

02.11.2017 18:04 roszady personalne

Stołeczni policjanci mają
dwóch komendantów

SERWISY:

 

Trwa zamieszanie w kierownictwie komendy stołecznej policji po niespodziewanym odwołaniu komendanta Rafała Kubickiego. W efekcie dziś jest dwóch komendantów stołecznych.

Od momentu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość w komendzie stołecznej policji trwa nieprzerwanie karuzela personalna. W efekcie jej najnowszego obrotu ponad dziesięć tysięcy stołecznych policjantów będzie miało już piątego komendanta. A aktualnie ma nawet dwóch komendantów.

Wirowanie personalne

O równoległym funkcjonowaniu dwóch komendantów stołecznych świadczy lektura internetowej strony komendy stołecznej policji. Wynika, że aktualnie ścisłe kierownictwo stanowi komendant stołeczny inspektor Rafał Kubicki a także "pełniący obowiązki komendanta stołecznego" młodszy inspektor Andrzej Krajewski.

Jak mogło dojść do tej bezprecedensowej sytuacji? - 23 października niespodziewanie komendant Kubicki podał się do dymisji i od tamtej pory przebywa na urlopie. Zarazem ten 40-letni oficer złożył raport o przejście na emeryturę - tłumaczy nam oficer komendy głównej policji.

Zgodnie z ustawą o policji, aby dokonała się dymisja komendanta stołecznego niezbędna jest opinia prezydent miasta. Dla ministra spraw wewnętrznych i komendanta głównego jej brzmienie nie jest ważne, ale musi się znaleźć w aktach.

Co więcej, dotąd w takiej przejściowej sytuacji obowiązki komendanta stołecznego przejmował płynnie jego pierwszy zastępca. Aktualnie jest nim inspektor Piotr Berent, który nadzoruje piony kryminalne.

Ale to nie on został wyznaczony do pełnienia obowiązków komendanta stołecznego a inny spośród zastępców komendanta stołecznego - właśnie młodszy inspektor Andrzej Krajewski. Potwierdził to sam minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak mówiąc, że jest oficjalnie kandydatem do objęcia sterów w "mostowie", jak nazywana jest siedziba stołecznej policji.

Wszyscy dostaną szansę

To oznacza, że Mariusz Błaszczak - od objęcia władzy w resorcie spraw wewnętrznych przed dwoma laty - wkrótce nominuje już czwartego komendanta stołecznego.

- Śmiejemy się, że do końca kadencji wszyscy zdążą dostać swoją szansę. A poważnie mówiąc, dotąd żadna z nominacji ani tym bardziej dymisji nie była dla nas jasna - mówi nam doświadczony funkcjonariusz.

Przypomnijmy, że poprzednik Rafała Kubickiego inspektor Robert Żebrowski został w lutym tego roku nagle wezwany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, gdzie usłyszał, że ma podać się do dymisji.

Zastąpił go właśnie Kubicki, który wtedy miał minimalne doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w policji - był tylko wiceszefem niewielkiego komisariatu w Warszawie, a następnie kierował komendą powiatową w Ostrołęce.

Wskazywany teraz przez ministra Mariusza Błaszczaka młodszy inspektor Krajewski również nie ma bogatego CV. Wystarczy porównać oficjalne biogramy jego oraz "1. zastępcy komendanta stołecznego policji". Krajewski, do momentu objęcia władzy przez PiS, pracował na stanowisku kierowania, gdzie odbierał telefony i decydował o działaniach załóg patrolowych. Tymczasem jego rówieśnik inspektor Piotr Berent zdążył w tym czasie kierować kilkoma jednostkami policji: od najmniejszych do stanowiska pierwszego zastępcy komendanta stołecznego.

BSW w działaniu?

Dlaczego jednak inspektor Rafał Kubicki nagle podał się do dymisji i odchodzi na emeryturę jako zaledwie 43-latek? Oficjalnie swoim współpracownikom wyjaśnił, że chce się oddać pracy naukowej. Dziś ma tytuł doktora i wybrał taką ścieżkę kariery. Jednak według naszych nieoficjalnych informacji są także inne powody, a on sam jeszcze niedawno zamierzał objąć fotel komendanta głównego policji.

Współpracownicy mówili o nim "złote dziecko Mariusza Błaszczaka", gdyż ten jako minister osobiście przyjechał, aby powierzyć komendę powiatową w Ostrołęce właśnie Kubickiemu.

Nieoficjalnie, ale w niezależnych od siebie źródłach, ustaliliśmy, że od tygodni biuro spraw wewnętrznych czyli "policja w policji" bada sprawę kupna i sprzedaży samochodu Kubickiego. Sprowadził on Audi Q5 z USA, gdzie miało status "do kasacji" i następnie dyskretnie sprzedał, gdy został komendantem stołecznym. BSW prześwietla szczegóły tej transakcji, a także historię ubezpieczenia tego samochodu.

Robert Zieliński
r.zielinski@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Haha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 22:05 ~Haha

  Co dwie głowy... Drżyjcie przestępcy.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 19:07 kubat

  zxc~zxc

  40 lat i emerytura. Złodzieje nie policjanci.

  No to załap się, zobaczymy czy wytrzymasz więcej jak 3 miesiące.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 19:06 ~kubat

  Jak zwykle, przy "dobrej zmianie".

 • Ewka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 18:56 ~Ewka

  Myślisz, ze miał wybór???Jeśli tak, jesteś w błędzie.

 • dfdfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 18:47 ~dfdfa

  zxc~zxc

  40 lat i emerytura. Złodzieje nie policjanci.


  Pracują na takich warunkach, jakie im rząd zaproponuje, więc jak złodzieje, to wskaż palcem na szydło, czy tego drugiego ciecia.
  Też się nie zgadzam, ale co tu winić policjanta.

 • zxc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2017 18:38 ~zxc

  40 lat i emerytura. Złodzieje nie policjanci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »