Informacje

15.11.2011 15:30 teraz chodzi o pieniądze

Stołeczne PiS i Krytyka Polityczna
na wojennej ścieżce

SERWISY:

 

Stołeczne PiS wkroczyło na wojenną ścieżkę z Krytyką Polityczną. Choć radnym nie udało się na razie wyrzucić jej z lokalu  na Nowym Świecie, to nie składają broni. Teraz zainteresowali się finansami wydawcy, a konkretnie pieniędzmi, które ten dostał z miejskiej kasy. Krytyka denerwuje się, że po zajściiach 11 listopada radni skoncentrowali swoją uwagę na niej, a nie na chuliganach, którzy zdemolowali plac Konstytucji.

PiS i Krytyka Polityczna nigdy nie pałały do siebie specjalną sympatią, ale topór wojenny został wykopany przy okazji 11 listopada.

Krytyka była jedną z organizacji wchodzących w skład koalicji organizującej tego dnia pod hasłem "Faszyzm nie przejdzie" blokadę Marszu Niepodległości. PiS formalnie w Marszu nie uczestniczyło. Organizowały go Młodzież Wszechpolska i ONR.

Na akcję blokowania Marszu do Polski przyjechali m.in. bojówkarze z zagranicy, głównie członkowie niemieckiej Antify. Krytyka Polityczna zdecydowanie zaprzecza jednak temu, że to ona zaprosiła te bojówki.

O co poszło?

Wydarzenie, które stało się głównym zarzewiem sporu, miało miejsce około południa na Nowym Świecie. Około 100 bojówkarzy Antify najpierw starło się z grupą polskich narodowców. Kiedy zaczęła rozdzielać ich policja, Niemcy zaatakowali funkcjonariuszy.

Gdy na Nowy Świat ściągnięto posiłki, Antifa zaczęła uciekać. Choć Krytyka odżegnuje się od związków z zadymiarzami, to schronili się oni właśnie w jej lokalu. Policja zatrzymała bojówkarzy i w asyście pracowników Nowego Wspaniałego Światu przeszukała kawiarnię. Znaleziono w niej broń - m.in. pałki, kastety i pojemniki z gazem.

Sekretarz redakcji Krytyki Politycznej Michał Sutowski podkreśla, że broń nie była wcześniej w lokalu przechowywana. Powtarza też, że "Krytyka" "stanowczo odcina się od wszystkich działań nastawionych na stosowanie przemocy i, że jeśli podczas piątkowych wydarzeń doszło do jakichkolwiek ataków ze strony antyfaszystów, m.in. znieważania osób z grupy rekonstrukcyjnej, redakcja jednoznacznie je potępia.

PiS chce eksmisji

W poniedziałek radni PiS zwrócili się do władz dzielnicy Śródmieście o natychmiastowe rozwiązanie umowy najmu na Nowy Wspaniały Świat ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Brzozowskiego - wydawcą Krytyki Politycznej.

"Zgodnie z wytycznymi zespołu rekomendującego najem lokalu, najemca m.in. zobowiązany był do realizowania "programu kulturalnego (...) budującego pozytywny wizerunek Warszawy i Dzielnicy Śródmieście i odzwierciedlającego prestiżowe położenie lokalu przy Trakcie Królewskim" oraz "kształtowanie działalności społeczno-kulturalnej w duchu otwartości na różne środowiska i poglądy. W związku z powyższym "radni Klubu PiS domagają się od Zarządu Dzielnicy natychmiastowego rozwiązania ww. umowy najmu z powodu prowadzenia przez najemcę działań sprzecznych z warunkami użytkowania lokalu określonymi przez wynajmującego" - napisali samorządowcy.

Władze dzielnicy na poniedziałkowej sesji uznały, że na razie o eksmisji nie może być mowy, ale obiecały, że zbadają jeszcze tę sprawę.

Krytyka odpowiada

Zarząd Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego odpowiedział oświadczeniem rozesłanym do mediów:

Radni „Prawa i Sprawiedliwości" próbują twórców Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, a nie tych, którzy bili się z policją i doprowadzili do zniszczeń w Warszawie, obarczyć odpowiedzialnością za zamieszki.

Przypominamy, że nikt z nas nie uczestniczył w żadnych starciach z policją, ani z nikim innym. Nikt z nas nie doprowadził do żadnych zniszczeń. Nikomu z nas policja nie postawiła żadnych zarzutów. Wszelkie akty przemocy jednoznacznie potępiliśmy.

A fakt, że policja bez żadnych zastrzeżeń wobec nas wyprowadziła z otwartego Centrum Kultury grupę zagranicznych demonstrantów nie jest podstawą do zarzucenia nam czegokolwiek w związku z umową, którą podpisaliśmy z Zarządem Gospodarowania Nieruchomościami. Cytowanie jakichś wypowiedzi sprzed roku któregokolwiek z naszych redaktorów w niczym tu radnym PiS nie pomoże. Gdyby za wizyty kontrowersyjnych gości lub za wyraziste metafory w prasie odbierano lokale, to „Prawo i Sprawiedliwość" przeżyłoby najgorszy w ostatnich latach na świecie kryzys mieszkaniowy.

Radnym proponujemy nie ośmieszać się, tylko zająć się tymi, którzy dewastowali miasto, a nie tymi, którzy robią w nim kulturę.

PiS liczy pieniądze 

Radni nie tylko nie umilkli, ale poszli za ciosem. Chcą sprawdzić, ile pieniędzy dostał do tej pory wydawca Krytyki od miasta i jak się z nich rozliczył. Doniosła o tym strona sympatyków stołecznego PiS. Link do niej radni rozsyłają do redakcji radni.

- Chcemy poznać łączną kwotę dofinansowania, jaką miasto przekazało stowarzyszeniu. W tej sprawie wyślemy odpowiednie interpelacje do miasta i do wszystkich dzielnic. Z drugiej strony chcemy zweryfikować, czy stowarzyszenie wywiązuje się z umowy zawartej z miastem na wynajem lokalu, czy składa sprawozdania ze swojej działalności. Już dwa lata temu protestowaliśmy przeciw podpisaniu umowy ze stowarzyszeniem, teraz pozostaje sprawdzić czy zarząd, podpisując umowę, podjął trafną decyzję - tłumaczy Piotr Kaźmierczak z PiS. 

Strona, którą rekomendują radni, wstępnych wyliczeń już dokonała. Podaje, że od 2008 roku wydawca Krytyki dostał od miasta na organizację różnych przedsięwzięć 475 000 złotych dotacji. 

Ciąg dalszy nastąpił 

Wydarzenie z Nowego Światu okazały się tylko jednym z epizodów 11 listopada. Przed godziną 15.00 Kolorowa Niepodległa zgodnie z zapowiedziami zablokowała trasę planowaną trasę Marszu Niepodległości. Podchodzących w okolice blokady narodowców witały lecące w ich kierunku butelki. W bocznych uliczkach dochodziło do bójek pomiędzy narodowcami, a lewakami.

Około godziny 15.00 kilkusetosobowa grupa agresywnych chuliganów, która przyszła na Marsz Niepodległości , zaczęła regularną walkę z policją na placu Konstytucji. W stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie i petardy. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, w ruch poszły pałki. Zamieszki trawały jeszcze kilkadziesiąt minut po tym, gdy większość uczetników Marszu spokojnie odeszła w stronę pomnika Dmowskiego. Pseudokibice zdążyli w tym czasie zniszczyć przystanki autobusowe, radiowozy i bruk na placu.

Około godz. 17.00 uczestnicy marszu dotarli na Plac na Rozdrożu. Gdy składano kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego, ciągnące z marszem grupy chuliganów zaatakowały dziennikarzy.

Najpierw grupka zamaskowanych szalikami i kominiarkami młodych ludzi zniszczyła samochód TVN Meteo. W płomieniach stanął wóz transmisyjny TVN24. Uszkodzono też samochody Polsatu i Polskiego Radia.

Po zakończeniu manifestacji organizatorzy obydwu zgromadzeń zdecydowanie odcięli się od osób, które uczestniczyły w zamieszkach. Zarówno przedstawiciele Marszu Niepodległości, jak i Kolorowej Niepodległej zapewniają, że manifestacje miały pokojowy charakter.

Chuligani nieistotni?

Radni PiS kwestii zamieszek poświęcają zdecydowanie mniej uwagi niż incydentowi z Nowego Światu. Na wątpliwości, czy stołeczny PiS rzeczywiście interesuje polityczna walka z Krytyką, a nie dewastowane miasto, Kaźmierczak jednak odpowiada:

- To, co działo się na placu Konstytucji czy placu Na Rozdrożu również potępiamy. My zajęliśmy się tym, co można zidentyfikować na terenie Śródmieścia. Nasze poglądy są skrajnie różne, stąd też może doszukiwanie się polityczności w naszych działaniach - przekonuje. 

Lokal na trzy lata

Środowisko "Krytyki Politycznej" działa w lokalu przy ul. Nowy Świat 63 od trzech lat. Powstała tam m.in. kawiarnia Nowy Wspaniały Świat.

Ze względu na roszczenia do nieruchomości, umowa została podpisana na 36 miesięcy. Wcześniej przez kilka lat dawna restauracja Nowy Świat stała pusta. Nie było chętnych na jej prowadzenie, więc władze Śródmieścia zdecydowały się wynająć lokal po preferencyjnych stawkach (12 zł za mkw.) organizacji, która wygra konkurs.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek TGK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 08:38 ~Marek TGK

  ja chcę tam dzielnicowy oddział IPN oraz Klub Inteligencji Pisowskiej w skrócie KIP :-)
  do tego jakieś małe muzeum katolickie myśli imienia Jarosława Wielkiego!

  tak żeby turyści odwiedzający tę część Warszawy wiedzieli, kto tu rządzi :-]

 • Stachu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 01:02 ~Stachu

  Prawie 500 tyś dotacji od miasta i do tego preferencyjny czynsz?
  A jaką oni działalność kulturalną prowadzą prócz obleśnej promocji homoseksualizmu i zwykłego wyszynku?
  Szkoły w mieście nie mają na zajęcia dodatkowe oraz stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Domy kultury klepią tradycyjną biedę. Przedszkola są notorycznie niedoinwestowane, a żłobków praktycznie nie ma, bo nie ma kasy. Oferta kulturalna dla osób starszych nie istnieje, chyba że mówimy o kolejnych serialach.
  Nowy Świat też mógłby lepiej wyglądać. Krzywe chodniki, wstrętne słupki ograniczające ruch, grasujące bandy żebrzących meneli, dziadów i cyganów.
  Na nic nie ma kasy i nikomu się nie chcę, albo twierdzi, że nie może.
  Za to można oddać za groszę najlepszy lokal i dołożyć jeszcze kilkaset tysięcy zł na działalność kulturalną o której nikt nie słyszał. Na koniec roku odebrać nagrodę za gospodarne i rzetelne działanie na rzecz miasta oraz jego mieszkańców.
  Brawo, Pani Prezydent, tak trzymać! Tylko kolejny raz proszę nie prosić mnie o głos na PO. Tym razem rozważę demontaż i natychmiastową utylizację materiałów reklamowo-wyborczych w moim obszarze.
  Takiej gospodarki miejskim mieniem popierać nie zamierzam.

 • tylko pytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 23:47 ~tylko pytam

  Czy radni PiS zajęli się już radnym Maciejem Maciejowskim z PiS?

 • Otto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 22:34 ~Otto

  Ciesze się, że mogę znaleźć u Was rzetelne informacje. To co robi w tym temacie Gazeta Wyborcza, to już się w głowie nie mieści.

  Teraz odkryli, że jeden z narodowców, którzy pobili się z lewakami na Nowym Swiecie jest... narodowcem. Dramatycznie dopytuja - Co tak naprawde wydarzylo sie na Nowym Swiecie?

  Jak Gazeta Polska nie mogla przyjac do wiadomosci, ze samolotu nie zestrzelili Ruskie, tak GW nie moze przyjac do wiadomosci, że pobiły się tam dwie bojówki.

  Tak trzymajcie i nie dajcie sie im zwariowac!

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 22:13 ~ciekawy

  a dlaczego miasto ich dofinansowuje?

  ja chce tanich biletów ztm a nie jakieś krytyki aby brały kasę na blokowanie marszów niepodległości.

 • GNT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 21:10 ~GNT

  Krytyka Polityczna, w skrócie KPP, powinna nie mieć tego lokalu co najmniej od dwóch dni. Pozostaje tylko marzyć, jak szybko by ich wyrzucono, gdyby byli np. stronnictwem narodowo-konserwatywnym..

 • dojarka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 20:56 ~dojarka

  patrzcie lepiej jak was doją a nie kiwacie głowami: http://www.facebook.com/dojarka

 • kw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 19:54 ~kw

  Wynocha zróbmy tam kółko parafialne!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »