Informacje

15.07.2019 21:03 piotr gliński o dyrektorze polin

"Stola odmówił organizacji konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu"

SERWISY:


Wicepremier i minister kultury skomentował przedłużającą się decyzję o nominacji profesora Dariusza Stoli na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Piotr Gliński odniósł się do sprawy w poniedziałek wieczorem w TV Trwam i Radiu Maryja.

Profesora, który był dotychczasowym dyrektorem POLIN, w maju ponownie na to samo stanowisko wybrała 15-osobowa komisja konkursowa, w skład której weszli m.in. przedstawiciele trzech założycieli muzeum, czyli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stołecznego ratusza oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Ostatecznie dyrektora POLIN mianuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

"Analizuję w tej chwili sytuację"

Szef MKiDN przypomniał, że Muzeum POLIN jest prowadzone przez trzy podmioty, co powoduje, że - jak powiedział - "minister kultury nie ma tam wiele do powiedzenia". Potwierdził jednocześnie, że w 15-osobowej komisji konkursowej za prof. Stolą opowiedziało się 11 członków.

- Taki był wynik komisji, tyle tylko że zgodnie z polskim prawem wynik komisji jest tylko etapem w mianowaniu dyrektora. Dyrektor musi być uzgodniony przez trzech prowadzących i to jest prawda, natomiast mianuje minister kultury. Ja skorzystałem ze swoich uprawnień i ja analizuję w tej chwili sytuację, ponieważ pomiędzy konkursem a obecną chwilą dotarły do mnie dodatkowe jeszcze informacje o różnych działaniach pana dyrektora Stoli, które się w moim uznaniu nie bardzo mieszczą - no właśnie jeszcze będziemy to wyjaśniali - także w statucie tej instytucji - powiedział Gliński, przypominając przy tym o misji POLIN.

- To jest muzeum, którego jedną z misji podstawowych jest poszerzanie czy dbanie o dobrą jakość dialogu polsko-żydowskiego. Wiadomo, że relacje polsko-żydowskie często są pełne różnych napięć, zwłaszcza w przeszłości były, ale także i teraz są często wykorzystywane do różnych gier politycznych. Duże zasługi w poprawianiu tych relacji miał prezydent Lech Kaczyński, który był także jednym z współtwórców Muzeum POLIN, bo to on zdecydował o tym, że miasto przeznaczyło działkę i rozpoczęła się budowa - mówił minister kultury, przypominając też o zaangażowaniu państwa polskiego w budowę placówki.

"Dziwne i bulwersujące"

Dodał, że muzeum zostało zbudowane z różnych źródeł, także zagranicznych, ale "jest muzeum polskim, bo mówi o historii polskich Żydów". - Tu w Polsce z mniejszością żydowską żyliśmy co najmniej przez 800 lat i takie muzeum po prostu powinno w Polsce być, to jest oczywiste. Lech Kaczyński był zaangażowany w budowę tego muzeum, był także zaangażowany, jak powiedziałem, w relacje polsko-żydowskie. Uważał, że Polska powinna mieć dobre relacje z wszystkimi, którzy też chcą mieć z nami dobre relacje, bo nie wszystkie może podmioty zagraniczne tak myślały o relacjach z Polską. I te dokonania Lecha Kaczyńskiego w tej dziedzinie były dość istotne i ważne, tymczasem pan dyrektor Stola odmówił córce Lecha Kaczyńskiego i ruchowi społecznemu imienia Lecha Kaczyńskiego organizacji międzynarodowej konferencji właśnie poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu i jego myśli politycznej w dziedzinie relacji polsko-żydowskich - powiedział Gliński.

Uznał, że to jest dość "takie dziwne i bulwersujące".

Minister ocenił przy tym, że obecnie POLIN działa bardzo dobrze. - Spokojnie, bez problemów. W tej chwili pełniącym obowiązki jest były zastępca Stoli (Zygmunt Stępiński - red.). Ja tam nie robiłem żadnych rewolucji, bo tego typu instytucje są bardzo delikatne i one nie powinny być pewnie zbyt dynamicznie zmieniane, więc uspokajam: muzeum działa całkiem normalnie, wszystko jest w porządku - mówił Gliński, wskazując m.in. na ciekawą stałą ekspozycję w POLIN.

"Nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi"

Do wypowiedzi Glińskiego odniosło się we wtorek muzeum. "W związku z licznymi pytaniami mediów po wypowiedzi pana premiera prof. Piotra Glińskiego jakoby Muzeum POLIN odmówiło organizacji 'międzynarodowej konferencji poświęconej śp. Lechowi Kaczyńskiemu' uprzejmie informujemy, że 4 lata temu przedstawiciel Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego wraz Panią Martą Kaczyńską zwrócili się do muzeum z propozycją zorganizowania konferencji pod roboczym tytułem 'Lech Kaczyński a Izrael' - głosi przesłany PAP komunikat.

"Dyrektor muzeum przychylnie odniósł się do pomysłu takiej konferencji, ale poprosił wnioskodawców o znalezienie partnera merytorycznego (proponował m.in. instytucję akademicką czy Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), który zostałby współorganizatorem konferencji. Pomimo ponawianych pytań, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na tę propozycję" - podkreślono w komunikacie biura prasowego muzeum.

Muzeum POLIN zwróciło też uwagę, że prof. Stola pozytywnie odnosi się do roli jaką odegrał Lech Kaczyński przy budowie Muzeum Historii Żydów Polskich. "Dyrektor Stola i inni przedstawiciele Muzeum wielokrotnie publicznie podkreślali wkład śp. Lecha Kaczyńskiego w utworzenie Muzeum POLIN. Jako prezydent stolicy, wraz z ówczesnym ministrem kultury i Stowarzyszeniem ŻIH, śp. Lech Kaczyński był w 2005 roku współzałożycielem naszej instytucji. Także później, wielokrotnie okazywał nam życzliwość i pomoc, współpracując z osobami z różnych środowisk, dla wspólnego dobra" - głosi komunikat.

Efekt na razie jest taki, że zaniepokojeni są darczyńcy z całego świata, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych.

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zarzut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 19:57 ~Zarzut


  BBQ~BBQ

  "Stola odmówił organizacji konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu"
  I to ma być zarzut???
  Brawo, że nie wpisuje się w montowany i nieco wątpliwy kult jednostki.
  xyz~xyz

  No własnie dopiero co PIS fetował wygraną przez drukarza sprawę - to w końcu można czy nie można odmawiać świadczenia usług? A może można odmówić świadczenia usług tylko tych które nie są zgodne z linią partii?

  Według PiSowców to bardzo poważny zarzut, a może nawet niedopełnienie obowiązków służbowych :)

 • polityk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 18:58 ~polityk

  Restytucja mienia jest wtedy, gdy są właściciele lub ich spadkobiercy. Inaczej to próba nielegalnego wyłudzenia.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 17:34 ~wkurzony

  Zlikwidować to muzeum - Nikomu jest nie potrzebne i tylko marnuje nasze pieniądze !

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 12:05 ~nemesis

  Dosia~Dosia

  teraz to "polscy Żydzi" a niedawno po prosto "Żydki". Co za hipokryzja. A dlaczego niby POLIN miał organizować konferencję o Kaczyńskim? Jakiej on znów miał zasługi na polu stosunków z Izraelem? Nie przypominam sobie. Niemianowanie dyrektora jest (tu słowo niecenzuralne, ale kiedyś mówiło się, że to nie zawód lecz charakter).

  właśnie to co prezentujesz to i zawód i charakter

 • teed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 10:47 ~teed

  okradają nas w biały dzień , a tępy pisowski ciemny narodek wyje z zachwytu , obudzą się w śmietniku , a ich dzieci i wnuki na zmywakach w londynie , berlinie , może w brukseli

 • Dosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 08:54 ~Dosia

  teraz to "polscy Żydzi" a niedawno po prosto "Żydki". Co za hipokryzja. A dlaczego niby POLIN miał organizować konferencję o Kaczyńskim? Jakiej on znów miał zasługi na polu stosunków z Izraelem? Nie przypominam sobie. Niemianowanie dyrektora jest (tu słowo niecenzuralne, ale kiedyś mówiło się, że to nie zawód lecz charakter).

 • malta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 07:27 ~malta

  A gdyby nadali RP im. Lecha Kaczyńskiego..

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 07:12 ~xyz

  BBQ~BBQ

  "Stola odmówił organizacji konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu"
  I to ma być zarzut???
  Brawo, że nie wpisuje się w montowany i nieco wątpliwy kult jednostki.

  No własnie dopiero co PIS fetował wygraną przez drukarza sprawę - to w końcu można czy nie można odmawiać świadczenia usług? A może można odmówić świadczenia usług tylko tych które nie są zgodne z linią partii?

 • Rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 07:10 ~Rob

  kolega~kolega

  Lech Kaczyński tak bardzo kochał Żydów że teraz my w hołdzie Prezydentowi Tysiąclecia pokłócimy się z całym światem. Tak nam dopomóż Bóg.  Tak bardzo kochał Żydów, że po śmierci zasłużył na wielkiego kopa od nich.

 • BETA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2019 06:48 ~BETA

  PIS I JEGO RZAD NIE OBOWIĄZUJE ŻADNE PRAWO ROBIĄ I BĘDĄ WSZYSTKO ROBIĆ PO WŁASNYM UWAŻANIU CZAS ZTYM SKOŃCZYĆ

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »