Informacje

23.09.2018 15:51 propozycja kandydata psl

Stefaniak: dodatek dla nauczycieli wzrośnie do tysiąca złotych

SERWISY:

- Dodatek motywacyjny dla nauczycieli warszawskich będzie podwyższony do tysiąca złotych - zapowiedział w niedzielę kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak.

Stefaniak w trakcie konferencji na warszawskiej Pradze Południe przypomniał, że w sobotę w stolicy odbyła się manifestacja nauczycieli ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy domagają się podwyżek płac. Kandydat na prezydenta mówił, że reforma edukacji wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości spowodowała "totalny chaos", który zauważają nie tylko nauczyciele, ale też i rodzice. - W Warszawie będziemy mieli armagedon, gdy w przyszłym roku dojdzie do kumulacji roczników - stwierdził.

- Wychodzimy naprzeciw postulatom nauczycieli i proponujemy na początek, że dodatek motywacyjny wzrośnie do tysiąca złotych - zadeklarował Stefaniak. Dodał też, że obecnie dodatek motywacyjny dla warszawskich nauczycieli wynosi 600 złotych, a nauczycieli w stolicy jest około 24 tysięcy.

- W skali roku to dodatkowe 50 milionów złotych w budżecie samorządu. Ale chciałbym, aby w tym partycypował także rząd - powiedział Stefaniak. - Jeżeli pan premier Mateusz Morawiecki powiedział, że będzie dotował samorządy, będzie dotował dobre przedsięwzięcia, to nie ma lepszego przedsięwzięcia niż edukacja - powiedział.

Problemy kadrowe

Kandydat PSL do rady Warszawy Michał Warych przypomniał, że brakuje nauczycieli w warszawskich szkołach. - Osoba, która kończy studia i zaczyna w szkole pracę jako nauczyciel stażysta, nie dostaje nawet na rękę dwóch tysięcy złotych. Jak to się ma do innych zarobków na tle Warszawy, która jest drogim miastem i koszty utrzymania są wysokie? - pytał Warych. Stefaniak sprecyzował, że "nauczyciel po studiach zarabia 1700 złotych na rękę".

Kandydat na radnego sam pracował kiedyś jako nauczyciel. Przyznał, że obecnie w szkołach na miejsca odchodzących młodych osób zatrudnia się emerytowanych nauczycieli. - Młode osoby wolą pracować w sklepie za trzy tysiące złotych, aniżeli zaczynać bardzo trudną, odpowiedzialną i czasem nawet niebezpieczną pracę w szkole - zaznaczył.

Nawiązując do sobotniego strajku nauczycieli, kandydat na prezydenta zaprezentował "Pakt dla edukacji". W sobotę podpisali go przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego przed siedzibą Ministerstwa Edukacji. - Pod tym apelem podpisał się już nasz prezes (Władysław Kosiniak-Kamysz - red). Tutaj nie ma logotypu partyjnego i to jest coś, co może podpisać każdy. Będziemy zachęcać do tego wszystkie środowiska - deklarował Stefaniak.

Debata jedynek na listach do Rady Warszawy

Stefaniak odniósł się także do ewentualnej debaty kandydatów na prezydenta Warszawy. - Jestem w stanie stawić się na każdej debacie. Chciałbym jednak, aby odbyła się ona w pakiecie z debatą kandydatów, którzy startują z pierwszego miejsca w okręgu Śródmieście - powiedział.

Swój pomysł uzasadnił tym, że prezydent bez rady miasta nie może realnie wpływać na miejską politykę. - Nigdy wcześniej mieszkańcy Warszawy nie mieli szansy poznać tych, którzy kandydują do Rady Warszawy - dodał.

Jak zaznaczył, chciałby, aby kandydaci do Rady Miasta w Śródmieściu debatowali na temat reprywatyzacji. Pierwsze miejsce na liście PSL do Rady Warszawy z okręgu Śródmieście przypadło Bartłomiejowi Opalińskiemu.

PAP/kk/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2018 19:18 ~wawa

  A kiedy opodatkowanie korepetycji? Belfry chcą uczciwej pensji, niech sami staną się uczciwi.

 • andzik18

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2018 09:34 ~andzik18

  Super... a pozostali nauczyciele gorsi ??? U nas dodatki motywacyjne do kwoty 60 - 150 zł miesięcznie.... A im się podnosi z 600 zł do 1000 zł ???

 • timo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2018 07:31 ~timo

  A dlaczego dodatek motywacyjny, a nie pensja zasadnicza? Co to w ogóle znaczy dodatek motywacyjny, poza tym, że jest on uznaniowy? Cała pensja jest motywująca albo demotywująca.
  Z perspektywy urzędnika bez różnicy jest, czy ktoś zarabia 1500 podstawy + 300 nadgodziny + 500 dodatku motywacyjnego albo 2000 podstawy + 300 nadgodziny. Jednak z perspektywy pracownika jest to kolosalna różnica, bo dodatek można rozdać psiapsiółom i rodzinie.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2018 21:21 ~waws

  Popieram, nauczyciele powinni zarabiać więcej. To ciężka i często niewdzięczna praca. Ale ta pani zbłaźnia się koszulką. Jak można w czymś takim wyjść na ulicę, a co dopiero dać sobie zrobić zdjęcie.

 • coco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2018 18:28 ~coco

  ha ha ha !!!!obiecanki cacanki ciekawe kto w to uwierzy!!!???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »