Informacje

30.09.2018 20:15 Kandydat PSL

Stefaniak chce oddać dzielnicom część kompetencji miasta

SERWISY:

Oddanie radom dzielnic i osiedli niektórych kompetencji samorządu stolicy zaproponował w niedzielę kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak. Zaapelował też do kontrkandydatów, by poparli pomysł i dołączyli do prac nad nowelizacją ustawy o ustroju miasta stołecznego.

- Nie może być takiej sytuacji, że urzędnik z dzielnicy, który został wybrany przez swoich mieszkańców, będzie musiał jechać do ratusza i prosić o pieniądze, żeby postawić ławkę czy cokolwiek innego stworzyć dla mieszkańców - mówił Stefaniak podczas konferencji prasowej przy wyjściu z metra Wawrzyszew.

Nie tylko Żoliborz

Polityk zaapelował do wszystkich kandydatów na prezydenta Warszawy, by "włączyli się w projekt nowelizacji ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy".

- Składajcie swoje propozycje. Jeśli macie w sercu dobro stolicy, myślę że wspólnie powinniśmy taki projekt złożyć - powiedział.

Zapewnił, że ludowcy mają swoje propozycje, ale "chętnie posłuchają innych", gdyż "samorząd powinien opierać się na dialogu, bez względu na to kto wygra walkę o prezydenturę Warszawy".

- Uważamy, że taką ustawę powinniśmy zmodyfikować i iść w kierunku oddawania kompetencji radom dzielnic, radom osiedli, dlatego że PiS i pewnie jego kandydat na prezydenta chciałby wszystko scentralizować - wyjaśnił. Zwrócił też uwagę, że "co chwila wychodzą różne problemy dotyczące ustroju miasta" i - jak dodał - "chyba czas na taką właśnie dobrą zmianę, prawdziwą dobrą zmianę".

Odnosząc się do propozycji PSL dla mieszkańców Bielan, Stefaniak mówił przede wszystkim o rozwijaniu terenów zielonych. Zwrócił uwagę, że oczekują tego mieszkańcy wielu innych dzielnic, czego dowodem może być fakt, że „w ostatnim budżecie partycypacyjnym najwięcej projektów, które wygrały konkurs, dotyczyło właśnie infrastruktury zielonej między budynkami.

- Panie prezesie, nie tylko Żoliborz ma być zielony! - zażartował odnosząc się do dzielnicy, w której mieszka Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Szybciej z S7

Kandydat ludowców z okręgu nr 5 (Bielany, Żoliborz) do Rady Warszawy Remigiusz Lesiuk wskazał też na problemy z parkowaniem. - Jedni chcą zieleń, drudzy chcą parking. Powstają różne konflikty na tym tle i gmina oraz miasto nie powinny  być na to obojętne - ocenił.

Ludowcy chcieliby lepiej wykorzystywać parkingi Park & Ride na Bielanach i stworzyć tam więcej monitorowanych miejsc dla rowerów.

Trzecim postulatem PSL jest przyspieszenie budowy trasy S7 w stronę Gdańska.

- Od wielu lat trwają dyskusje, debaty, protesty mieszkańców, którędy tę trasę poprowadzić. Wciąż są obecnie dwie wizje, budowa tej trasy jest przeciągnięta gdzieś na 2024 rok - poinformował Lesiuk.

Podkreślił, że mieszkańcy Bielan liczą na jak najszybsze dokończenie tej inwestycji, przeniesienie na nią tranzytu, co odciążyłoby ruch drogowy w dzielnicy.

Jakub Stefaniak proponuje też, by wielodzietne rodziny mogły korzystać z buspasów:

PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krysia z mleczarni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2018 19:37 ~Krysia z mleczarni

  No to kosynierzy i ludowcy idzmy z PO na wojnę i usuńmy z samorzadów mazowiecką Platformę:-)

 • do boju Polsko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2018 09:36 ~do boju Polsko

  stefaniak to mądry facet jak już pogonimy piss to będzie świetna alternatywa dla po!

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2018 02:22 ~Boom

  Przede wszystkim trzeba skończyć z tym, że to rady dzielnic wybierają burmistrzów.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2018 20:26 ~Paweł

  Moim zdaniem to jest najwłaściwszy kandydat na urząd prezydenta Warszawy. Ma bardzo rozsądne i wyważone propozycje i wypowiedzi i nie bierze udziału w wyścigu obietnic.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »