Informacje

25.04.2012 15:20 statek idzie do remontu

Statkiem do Kazimierza
już za półtora roku

SERWISY:

Historyczny holownik bocznokołowiec "Warmia" (ex Lubecki) ma wypłynąć na wody Wisły w sierpniu 2013 r. Żegluga Wrocławska musi go jednak wyremontować, zanim pierwsi pasażerowie wejdą na pokład.

Ponad 4,3 mln zł – tyle będzie musiał wydać armator na doprowadzenie 100-letniego statku do stanu używalności. Żeby w ogóle mógł go przejąć, musiał podpisać porozumienie z władzami Warszawy. Stało się to na początku kwietnia.

Do zwężenia

Ratusz dał od siebie to, co zostało ze statku, czyli historyczny kadłub, poszycie i dokumentację techniczną. Teraz bocznokołowiec musi zostać wyremontowany przez armatora według projektu, który powstaje właśnie na deskach kreślarskich. - Już teraz wiadomo, że w porównaniu z historyczna wersją, trzeba go będzie zwęzić. Miał 12 metrów szerokości, ale teraz nie zmieściłby się na przykład w niektórych śluzach – mówi Monika Żukowska z biura prasowego urzędu miasta.

Jak zapowiedział przedstawiciel Żeglugi Wrocławskiej, holownik po remoncie ma być utrzymany w stylu retro. - Założenie jest takie, że około 40 osób powinno zmieścić się na pokładzie. Na dole zaplanowane są miejsce, gdzie będzie można usiąść, góra będzie służyła do rekreacji na powietrzu. - tłumaczy Żukowska. - Od strony dziobowej będzie można na przykład poopalać się na leżaku - dodaje.

Napędy elektryczne

Holownik nie będzie już parostatkiem. – Nie pozwalają na to m.in. przepisy unijne. Będzie miał dwa niezależne napędy elektryczne przy kołach – dodaje Żukowska.

Dzięki porozumieniu z miastem, armator będzie mógł przez 15 lat organizować kursy po rzece. Z obliczeń wynika, że koszt użytkowania, czyli m.in. konserwacja i obsługa, to ok. 16 mln zł. W zamian armator będzie czerpał zyski z biletów.

Statek ma wypłynąć na rzekę 1 sierpnia 2013 roku. – Będzie turystycznie pływał po Wiśle – zaznacza Żukowska.

Do Płocka i Kazimierza

Według wstępnych planów statek ma przewozić pasażerów podczas godzinnych kursów w administracyjnych granicach miasta czy np. do Serocka. Planowane są też dalsze podróże, do Płocka, a nawet Kazimierza Dolnego. Mogą potrwać kilka dni.

Zbudowany w 1911 r. w Petersburgu holownik "Warmia" przetrwał wojny, pływał pod wieloma banderami. Do roku 1969 kursował Wisłą na trasie od Gdańska po Kraków. W roku 2005 został kupiony przez spółkę Hydrobudowa Włocławek (obecnie Hydrobudowa S.A.). W 2009 firma przekazała go nieodpłatnie Warszawie. Konstrukcja holownika przystosowana jest do nawigacji na kapryśnej Wiśle. - Idealnie nadaje się na pływające żywe muzeum żeglugi śródlądowej - podkreślają urzędnicy.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dobrzyniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2013 18:08 ~Dobrzyniak

  No i co z Lubeckim, wie ktoś co kolwiek?

 • sewer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 18:31 ~sewer

  A co jest w Kazimierzu oprócz Cyganek ?

 • heh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 16:41 ~heh

  Fajnie, że Wrocław leży nad Wisło!

 • red

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 11:23 ~red

  ale się uśmiałem.Wisła nadaje się dla jednostek o zanurzeniu 65cm.Lubecki przed wojną miał 85cm,a po renowacji i doło żeniu wyposażenia min.1,1m.Armator skieruje jednostkę na Zalew i po pływaniu na Wiśle.Nakłady księżycowe.Za tą kasę można zbudować 4 statki 25metrowe,dostosowane do rzeki.Nic z tego projektu nie będzie.To znaczy Miasto dostanie wyremontowaną jednostkę a chłopcy z Wrocka pójdą z torbami.Środkowa Wisła jest tak zapuszczona,że wymaga nakładów rzędu kilkuset milionów.Jednostka dobra na muzeum,a nie do eksploatacji.Zawężenie kadłuba będzie prawdopodobnie polegało na zmniejszeniu szerokości kół łopatowych.Napęd straci uciag i na nurcie w rejonie Wawy będzie stał w miejscu.

 • deres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 10:17 ~deres

  Super, juz się cieszę na samą myśl o mozliwości przepłynięcia bocznokołowcem...
  tylko co za czork zabrania używac pary???? Czy ta Unia ciut ni eprzesadza? Lokomotywy tez nie mogą jeździć? Sama frajda byłaby płynąć parostatkiem...

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 07:25 ~sawa

  Kiedyś to były rejsy z Warszawy do Gdańska.

 • Warszwianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 00:19 ~Warszwianin

  Rozpiera mnie duma, ze ktos realizuje ten projekt. Juz nie moge sie doczekac pierwszej wyprawy. Czysty entuzjazm!

 • lysol30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2012 22:31 ~lysol30

  hmmm a czy Wisłę dostosują tak aby statek mógł po niej pływać przez cały sezon? Przy niskim stanie wód to nawet barki mają problemu z przepłynięciem odcinka Płock-Warszawa (przykład barki przewożacej pylon mostu północnego) a co dopiero taki statek... nie wiem może Wisła na odcinku Warszawa-Puławy jest znacznie głębsza... fajna atrakcja turytyczna, ale czy wypali? wątpię

 • wodnikjanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2012 20:43 ~wodnikjanek

  Z Warszawy wypływamy w poniedziałek i w sobotę rano jesteśmy w Kazimierzu, bo statek ma pod prąd. Przerwa na siku i z powrotem do Wawy, w nocy jesteś w domu bo z prądem

 • Dworzanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2012 20:10 ~Dworzanin

  no właśnie chodzi o to, że stateczek bedzie przygotowany na kilkudniowe rejsy ponoć z przedziałami sypialnymi.
  http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/565052.html?print=tak

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »