Informacje

09.09.2014 21:30 Mianowany prezydentem stolicy w 1938 r., wcześniej był komisarzem

"Starzyński dał nam wiarę, że Warszawa może być wspaniałym miastem"

SERWISY:

- To niewątpliwe ważne, że Instytutowi Pamięci Narodowej udało się coś ustalić. Być może w tym momencie, ta wiedza, że prezydent zginął już w grudniu 1939 r. będzie dopełnieniem tej niewiedzy, która przez tyle lat po wojnie istniała - ocenia ujawnienie szczegółów zabójstwa Stefana Starzyńskiego Ryszard Mączewski, varsavianista i historyk, prezes fundacji "Warszawa1939.pl".

O tym, że Instytut Pamięci Narodowej ustalił zabójców, okoliczności i przybliżoną datę śmierci prezydenta Starzyńskiego - napisaliśmy we wtorek. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Zdaniem Mączewskiego to wyjątkowo ważne informacje. - Kwestia ustalenia okoliczności śmierci prezydenta była od II wojny światowej zagadkowa. Było kilka różnych jej wersji. Mówiło się, że był więziony na Pawiaku, że został przewieziony do niemieckiego więzienia a potem do obozów koncentracyjnych. Nikt nie wiedział, jakie były ostatnie chwile bohaterskiego prezydenta Warszawy, który kierował obroną miasta we wrześniu 1939r. - mówi Mączewski.

"Niesamowity wizjoner"

I tłumaczy, jak duże znaczenie dla Warszawy miała prezydentura Stefana Starzyńskiego. - Był niesamowitym wizjonerem. Został prezydentem, kiedy Warszawa wychodziła już z kryzysu, była miastem, które już odbiło się od punktu, w którym w mieście nic nie było - szkół, służby zdrowia. Starzyński miał wizję rozwoju miasta i potrafił nią zarazić nie tylko swoich współpracowników, ale niesamowicie dzielić się nią z mieszkańcami - ocenia Mączyński.

Za jego kadencji wyremontowano trasy wjazdowe do stolicy, rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, zwiększono produkcję energii elektrycznej. Do wybuchu II wojny św., dzięki jego działaniom, Warszawa znacznie zwiększyła długość torów tramwajowych. Za jego prezydentury powstał też projekt budowy warszawskiego metra.

- Starzyński miał wizję i dał mieszkańcom wiarę, że Warszawa może być wspaniałym, europejskim miastem - mówi varsavianista.

"Chciałem, by Warszawa była wielka"

Stefan Starzyński urodził się w 1893 r. w Warszawie. Z wykształcenia ekonomista, podczas I wojny św. był żołnierzem Legionów Polskich. W II Rzeczpospolitej pełnił funkcję wiceministra skarbu i wiceprezesa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz posła na Sejm. Od 1934 r. był komisarycznym, a od 1938 r. mianowanym prezydentem Warszawy.

Po ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. starał się zapewnić mieszkańcom stolicy jak najlepszą ochronę. Ogłosił nabór do ochotniczych brygad pomagających zasypanym ludziom i zabezpieczających bombardowane domy. Polecił przygotować miasto do obrony przeciwlotniczej. Apelował do mieszkańców Warszawy o zachowanie spokoju i ładu w mieście. - To wszystko było zwieńczeniem jego niedokończonej wizji - mówi Mączyński.

23 września prezydent po raz ostatni zwrócił się do mieszkańców Warszawy słowamił: "Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce - gruzy leżą, choć tam, gdzie miały być parki - dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i chwały".

WIĘCEJ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ WARSZAWY NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO

kś,pap/ran


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • architektWARSZAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2014 10:24 ~architektWARSZAWA

  Starzyński to historia (może piękna, ale historia), a Hanna GW. jest NAJLEPSZYM PREZYDENTEM WARSZAWY od 1989r i chwała jej za to!

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 21:02 ~mały sklepik

  Porównania Waltzowej do Starzyńskiego są nie na miejscu. Starzyński to był prezydent, który cieszył się szacunkiem mieszkańców. Legionista. Człowiek waleczny, sprawiedliwy, prawy. Dane mi było kiedyś widzieć jak Waltzowa pozowała do fatografii przed pomnikien tego wielkiego człowieka. To było śmieszne. Ginęła gdzieś u stóp a chodziło chyba o przyrównanie się i zrównanie się. Przecież to są dwa światy. Starzyński jest wielki nie za to jak zginął ale za to jak żył. Budowanie w Warszawie to nie wszystko. Sokrates Starynkiewicz też budował, choć z carskiego nadania Warszawą zarządzał. Budowanie to nie wszystko. Sprawiedliwość i spawiedliwe, równe i dobre prawo dla mieszkańców - to jest wielkość. Warszawa ma uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe. Złe uchwały. Poczucie oszukania i krzywdy nosi w sobie wielu mieszkańców.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 17:33 ~ewa

  Ja czekam, az sie Prezydent Starzyński doczeka przyzwoitego pomnika. To co stoi w krzakach na bankowym woła o pomstę do nieba.

 • Bry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 09:34 ~Bry

  kolo 12~kolo 12

  nabrac kredytów unijnych i rozbudowac miasto jest łatwo tylko ile lat zwykli ludzie będą to spłacać

  Ale NIE NABRAĆ KREDYTÓW i NIC NIE WYBUDOWAĆ jest jeszcze łatwiej. Sam chyba przyznasz.
  A tak nawiasem mówiąc, Warszawa w rankingu zadłużonych polskich miast, znajduje się na dość odległej pozycji, daleko za Wrocławiem, Krakowem, Łodzią, Poznaniem czy Szczecinem. To dość łatwo sprawdzić. Polecam.

 • War

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 09:18 ~War

  Donek~Donek

  Ciekawe jakie BUFETOWA zostawi PO sobie
  WSPOMINKI.


  Póki co, to oprócz wspominek, zostawi po sobie 12 stacji metra, stadion Legii, stadion Narodowy, most Północny, Centrum Nauki Kopernik, oczyszczalnię ścieków Czajka, super nowoczesny zakład ozonowania wody przy Wodociągu Centralnym, system wypożyczalni rowerów „Veturilo”, najnowocześniejszy w Polsce tabor ZTM, wyremontowane wiadukty na Trasie WZ, Trasie Łazienkowskiej czy przy dworcu Gdańskim, wyremontowany most Śląsko-Dąbrowski, dokończoną po praskiej stronie Trasę Siekierkowską, rozbudowywaną sieć ścieżek rowerowych, remontowane bulwary na Wisłą, wyremontowany i przebudowany port Czerniakowski i jeszcze parę innych drobiazgów, które oczywiście są brzydkie, niedobre, niepotrzebne i ogólnie ideologicznie niewłaściwe, a to z tej przyczyny, że wybudował je nie ten, co powinien.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 09:09 ~Xavery

  kolo 12~kolo 12

  nabrac kredytów unijnych i rozbudowac miasto jest łatwo tylko ile lat zwykli ludzie będą to spłacać


  Każdy rozwój polega na kredytach, bez tego nie ma rozwoju. Problem polga na tym aby zachować równowagę w poziomie zadłużenia. Ci tzw "zwykli" ludzie tylko na tym będą korzystac.

 • kolo 12

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 08:20 ~kolo 12

  nabrac kredytów unijnych i rozbudowac miasto jest łatwo tylko ile lat zwykli ludzie będą to spłacać

 • wawek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2014 00:55 ~wawek

  a malo juz zrobila pani PREZYDENT HANNA GRONKIEWICZ WALTZ??? przypomnijcie sobie jak warszawa wygladala 20 lat temu ba nawet 10... pamietacie?? jedzcie na zachod i pochwalcie sie skad jestescie to wiecie co uslyszycie od hiszpanow,wlochow, belgow itd ja uslyszalem paryz na wschodzie europy (UE) tak mowia o Nas bo sie rozwijmy

 • Donek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 21:53 ~Donek

  Ciekawe jakie BUFETOWA zostawi PO sobie
  WSPOMINKI.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »