Informacje

26.04.2016 17:30 Prace ruszą w nocy z 29 na 30 kwietnia

Startują z rozbudową metra.
Utrudnienia na Pradze i Targówku

W majowy weekend rozpocznie się budowa trzech kolejnych stacji metra. Warszawiacy muszą być przygotowani na duże utrudnienia w ruchu na Pradze i na Targówku.

- Zaczynamy budowę kolejnego odcinka linii metra w kierunku Targówka - poinformowała we wtorek Hanna Gronkiewicz Waltz, prezydent Warszawy. - Zaczynamy w sensie dosłownym, bo już w najbliższą sobotę. To skomplikowana rozbudowa, dlatego chcielibyśmy poinformować mieszkańców, jak powinni się poruszać - dodała.

Zmiany w ruchu

Pierwsze odwierty pod rozbudowę metra ruszyły w połowie marca, jednak prace nie wiązały się z dużymi utrudnieniami dla mieszkańców. Inaczej będzie tym razem, już w nocy z piątku na sobotę z 29 na 30 kwietnia ulica Szwedzka zostanie zwężona o jeden pas ruchu. Przez blisko dwa miesiące na kilkusetmetrowym odcinku kierowcy pojadą tylko w jednym kierunku – w stronę ul. 11 Listopada. Objazd prowadzi ul. Strzelecką, Środkową i Stalową. Urzędnicy tłumaczą, że zwężenie jest konieczne, ponieważ w nowe miejsce przeniesiona zostanie komora ciepłownicza kolidująca z przyszłą stacją Szwedzka.

Zamknięcie ulic pod którymi będą ulokowane stacje metra Targówek i Trocka zaplanowano na noc z niedzieli na poniedziałek z 1 na 2 maja.

"Zamknięte dla ruchu będzie skrzyżowanie ul. Trockiej i Pratulińskiej, przejezdna pozostanie ul. Handlowa. Także skrzyżowanie ul. M. Ossowskiego i Pratulińskiej zostanie wyłączone z ruchu. Zlikwidowane zostało rondo na skrzyżowaniu ulic Gorzykowskiej i Handlowej, natomiast na skrzyżowaniu ul. M. Ossowskiego i Witebskiej wybudowane zostanie rondo umożliwiające zawracanie. Na ulicy Gorzykowskiej i Handlowej (pomiędzy Kołową a Święciańską, w kierunku Radzymińskiej) wytyczony został bus pas. Objazd zamkniętych ulic prowadzi ulicami Gorzykowską, Handlową i Kołową” - czytamy w komunikacie prasowym urzędu miasta.

Autobusy na objazdach

Urzędnicy poinformowali również o zmianach w komunikacji miejskiej. Autobusy linii 135 w kierunku Strzeleckiej pojadą Szwedzką bez zmian. W kierunku przeciwnym zaś zostaną skierowane na trasę objazdową (ul. Strzelecka, Środkowa i Stalowa).

Na większe utrudnienia pasażerowie powinni się przygotować w związku z budową stacji Targówek oraz Trocka. W czasie prac zamknięty zostanie przejazd ulicą Ossowskiego w rejonie skrzyżowania z Pratulińską, Pratulińska pomiędzy Trocką a Handlową i skrzyżowanie z Trocką. Objazdami pojadą linię autobusowe: 156, 160, 162, 199, 212, 517, N02, N12 i N62. Z kolei kursowanie 356 będzie zawieszone.

"Linia ekspresowa E-3 zostanie przekształcona w 262, która będzie kursowała na nowej trasie we wszystkie dni tygodnia - czytamy w oficjalnym komunikacie urzędu miasta. Jej zadaniem będzie połączenie osiedli położonych przy ul. Trockiej z Dworcem Wileńskim w zamian za linie wycofane. Z myślą o mieszkańcach okolic obecnej pętli Targówek uruchomiony zostanie dodatkowy przystanek autobusowy na ul. Handlowej (w kierunku Gorzykowskiej) za skrzyżowaniem z Lusińską. Na ul. M. Ossowskiego, w rejonie przystanku Witebska, zostanie wybudowane rondo, które umożliwi zawracanie autobusom linii 156, 160 i 517. Przystanek Pratulińska stanie się zaś przystankiem końcowym dla linii: 199, 212, 262. W związku z tym, że ruch autobusowy będzie się odbywał głównie ul. Handlową oraz Gorzykowską, zostanie na nich – na odcinku od Kołowej do Święciańskiej (w jednym kierunku) – wytyczony buspas".

Szczegóły zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej:

156: METRO MŁOCINY – … – Kondratowicza – św. Wincentego – Kołowa – Ossowskiego – zawrotka przy Witebskiej – Ossowskiego – Handlowa – Gorzykowska – … – DW. WSCHODNI /KIJOWSKA/, częstotliwość kursowania bez zmian;

160: DW. CENTRALNY – … – al. Solidarności – Radzymińska – Gorzykowska – Handlowa – Ossowskiego – zawrotka przy Witebskiej – WITEBSKA, częstotliwość kursowania bez zmian;

162: EC SIEKIERKI – … – al. Solidarności – Radzymińska – Gorzykowska – Handlowa – Kołowa – Borzymowska – Trocka – TARGÓWEK, częstotliwość kursowania bez zmian;

199: REMBERTÓW-AON – … – Radzymińska – Trocka – PRATULIŃSKA, częstotliwość kursowania bez zmian;

212: PL. HALLERA – … – św. Wincentego – Kołowa – Handlowa – Gorzykowska – Radzymińska – Trocka – PRATULIŃSKA, częstotliwość kursowania bez zmian;

262: linia przekształcona z linii E-3, zapewniająca połączenie osiedli położonych przy ulicy Trockiej z Dworcem Wileńskim; DW. WILEŃSKI – al. Solidarności – Radzymińska – Trocka – PRATULIŃSKA, częstotliwość kursowania: 12-15 minut;

356: zawieszenie funkcjonowania linii;

517: URSUS-NIEDŹWIADEK – … – al. Solidarności – Radzymińska – Gorzykowska – Handlowa – Ossowskiego – zawrotka przy Witebskiej – WITEBSKA, częstotliwość kursowania bez zmian;

E-3: przekształcenie w całodzienną linię 262;

N02: MARYSIN – … – Radzymińska – Gorzykowska – Handlowa – Kołowa – św. Wincentego – Kondratowicza – … – METRO MŁOCINY, częstotliwość kursowania bez zmian;

N12: DW. CENTRALNY – … – Starzyńskiego – rondo Żaba – św. Wincentego – Borzymowska – TARGÓWEK, częstotliwość kursowania bez zmian;

N62: DW. CENTRALNY – … – Starzyńskiego – rondo Żaba – św. Wincentego – Kołowa – Handlowa – Gorzykowska – Radzymińska – Łodygowa – … – WOŁOMIN /SIKORSKIEGO/, częstotliwość kursowania bez zmian.

Trzy nowe stacje

W kierunku wschodnim, z Dworca Wileńskiego, powstanie ok. 3 km odcinek trasy. Na Pradze techniczna część podziemnej budowli za stacją Dworzec Wileński kończy się przy skrzyżowaniu ul. Targowej z 11 Listopada i to stąd pociągi metra pojadą dalej na Targówek. Stacja Szwedzka będzie ulokowana pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej, pomiędzy budynkiem Strzelecka 46 a Zajezdnią Autobusową MZA Stalowa. Kolejna stacja, Targówek, wybudowana zostanie pod skrzyżowaniem ul. Pratulińskiej z M. Ossowskiego.

"Po północnej stronie ul. M. Ossowskiego, pod terenem zieleni, znajdować się będzie łączący się ze stacją jednokondygnacyjny, podziemny obiekt komory rozjazdów. Całość będzie miała niemal 300 m długości. I wreszcie największy obiekt tego odcinka II linii metra – stacja Trocka i wraz z torami odstawczymi, wszystko razem o długości 450 m. Zlokalizowana jest wzdłuż ul. Pratulińskiej - pod skrzyżowaniem ulic Pratulińskiej i Trockiej, a także wzdłuż planowanej ulicy na przedłużeniu ul. Pratulińskiej" - czytamy w komunikacie.

Ratusz pokazał wizualizacje budowanych stacji metra:

kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mieszkanka Strzeleckiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2016 16:18 ~Mieszkanka…

  zawsze dla kogoś będzie "bez sensu" a to trasa, a to lokalizacja przystanków.
  ja się tam z przystanku "Strzelecka" bardzo cieszę bo nie ma tam dobrej komunikacji wszędzie trzeba "dojść" - taka pustynia komunikacyjna. A ludzi tam sporo i przybywa bo coraz to nowe budynki powstają przy Strzeleckiej i przy Szwedzkiej.
  Zarówno ul.11 listopada jak Plac Hallera mają bardzo dobrą komunikację ze stacją Metra Wileńska. Z Ronda Żaba z kolei można dojechać tramwajem i do I i do II linii metra. Niech mi ktoś po wie po co dublować tam komunikację? A poza tym - wyobrażacie sobie ten paraliż komunikacyjny na "Bródnie" gdyby trzeba było zamykać okolice Ronda Żaba chociaż fragmentami i nawet na krótko?

 • Alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2016 22:20 ~Alicja

  Ja tam się ciesze może i będzie znów ciężko przez chwilę bo będą objazdy ale nie jest to stan permanentny a mieszkańcy Pragi zyskają metro na które tak bardzo czekali. Ważne jest jednak by zakończenie metra na drugim jego końcu szło równie dobrze by można było dojechać nim jak najdalej. Nie zapominajmy jak wiele osób dojeżdżających spod Warszawy również czeka na zakończenie prac więc dobrze że na ich rozpoczęcie nie czekaliśmy długo.

 • Mieszkaniec Strzeleckiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2016 00:35 ~Mieszkanie…

  Ten kto wpadł na pomysł wybudowania stacji metra na Strzeleckiej musiał wziąć niezłą łapówę za to. Niech mi ktoś wyjaśni po co tam stacja skoro w najbliższej okolicy nie ma węzła przesiadkowego? Szwedzką obecnie jeździ aż 1 autobus linii 135. Wyjścia ze stacji będą do ul. Szwedzkiej i ... na płot odgradzający zajezdnię autobusową. No chyba, że komuś pasuje zewnętrzna elewacja po fabryce Pollena Uroda. Uważam, że stacja metra powinna być wybudowana na rondzie Żaba. tak się u nas marnotrawi pieniądze. Oczywiście jak zwykle winnych NIE MA!!!!!!!!!!!!!!Zamiast wymyślać głupoty, skasujcie tranzyt TIR-ów przez Szwedzką. Budynków remontować nie chcecie a metro wam się zamarzyło. Chyba, że ma to związek z przyszłymi spadkobiercami, którzy zupełnie przypadkiem się odnajdą i będą rościć sobie prawa do okolicznych kamienic.

 • antypisior

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 19:21 ~antypisior

  Oto polskie piekiełko my - oni. Ci z Marek to już nie Polacy a Ci z Piaseczna won.
  Bozia jak chce kogo ukarać, to mu najpierw rozum odbiera.

 • marcin_w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 17:12 ~marcin_w

  normalny~normalny

  A w miejscu przeznaczonym na spacery i wypoczynek z małymi dziećmi czyli w Parku Wiecha staną cztery wentylatornie !!! Brawo projektanci !!!

  Na Polu Mokotowskim tez stoją. A dzieci nadal się tam bawią. jakiś problem?

 • R2D2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 15:23 ~R2D2


  Bez sensu~Bez sensu

  Dla mnie też trasa jest bez sensu. Teraz Marki i okolicze miejscowości pojadą samochodami na targówek by przesiąść się do metra. Czemu nie ma stacji przy Radzymińskiej? Nie rozumiem tego:-(
  mmm~mmm

  jak Marki się dołożą do stacji to spoko :D

  Marki mają w nosie wasze metro. Komunikacja miejską jadę z domu do pracy 2 godz. 8 minut (według strony ZTM, w rzeczywistości jakieś 15 minut dłużej), a samochodem sobie dojeżdżam w 35 minut. Tak więc weźcie sobie to metro i używajcie na wyłączność, jeśli lubicie się gnieść jak sardynki w puszce w godzinach szczytu.

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 15:00 ~anty

  a co ruchem ciężarowym na szwedzkiej? pojadą objazdem przez strzelecką ? to fajnie będzie . ktoś chyba nie pomyślał . zapraszam Tvn od poniedziałku na objazd , będzie się działo

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 14:14 ~qwerty

  bez sensu jest stacja Strzelecka, powinna być przesunięta w stronę 11-listopa była by częściej użytkowna prze mieszkańców Namysłowskiej, Brehta ,pl.Hallera

 • normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 13:38 ~normalny

  A w miejscu przeznaczonym na spacery i wypoczynek z małymi dziećmi czyli w Parku Wiecha staną cztery wentylatornie !!! Brawo projektanci !!!

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2016 11:22 kubat

  Wczoraj doznałem szoku, na Ossowskiego skasowano ścieżki rowerowe i to po obu stronach jezdni. Czyżby ruch w kierunku normalności?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »