Informacje

15.04.2019 08:00 trwa strajk nauczycieli

Startują egzaminy ósmoklasisty. "Nie mamy sygnałów, by był problem"

SERWISY:


Nie mamy sygnałów, by w którejkolwiek ze szkół był problem z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty - informuje ratusz. W poniedziałek rozpoczyna się drugi tydzień strajku nauczycieli. Tego dnia uczniowie klas ósmych zmierzą się z egzaminem z języka polskiego.

Do egzaminu ósmoklasisty w Warszawie powinno przystąpić 15 tysięcy uczniów w 228 szkołach.

STRAJK NAUCZYCIELI - RAPORT TVN24.PL >>>

Pod koniec ubiegłego tygodnia ratusz informował, że w pojedynczych placówkach są jeszcze problemy ze skompletowaniem komisji. Listy udało się jednak przygotować.

- Nie mamy sygnałów, by w którejkolwiek ze szkół był problem z przeprowadzeniem egzaminu ósmoklasisty - przekazała nam w poniedziałek rano Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego ratusza.

Egzamin rozpoczął się bez przeszkód na terenie całego województwa mazowieckiego.

- Nie miałam żadnego sygnału, że gdzieś organizacja egzaminu ósmoklasisty mogła zaszwankować. Wszędzie egzaminy odbywają się zgodnie z planem. Gdyby coś, gdzieś działo się nie tak, na pewno to bym wiedziała - powiedziała PAP dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel.

Podobnie jak podczas egzaminu gimnazjalistów, nauczyciele będą delegowani do innych placówek, w komisjach będą też dyrektorzy czy wicedyrektorzy placówek oświatowych, którzy przeważnie mają uprawnienia pedagogiczne.

Przypomnijmy, że mimo strajku nauczycieli warszawscy gimnazjaliści bez przeszkód przystąpili do egzaminów.

Trzy dni egzaminów

Pierwszy test dla ósmoklasistów - z języka polskiego - potrwa 120 minut (dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut).

We wtorek, ósmoklasiści zmierzą się z matematyką - ten test potrwa 100 minut (może być wydłużony do 150 minut). W trzecim dniu, w środę, odbędzie się egzamin z języka obcego - potrwa 90 minut (może być wydłużony do 135 minut).

Egzamin ósmoklasisty odbywa się po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik uczniowie poznają 14 czerwca. Wpływa on na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Zaświadczenia o wynikach i świadectwa szkolne uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

Strajkują od tygodnia

Strajk nauczycieli w szkołach zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych rozpoczął się w miniony poniedziałek. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Biorą w nim też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach.

Według ZNP we wtorek strajkowało 74,39 proc. szkół i przedszkoli. W środę i w czwartek, według związkowców, skala protestu była na podobnym poziomie. Ministerstwo Edukacji Narodowej podawało w poniedziałek, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach mogą się różnić w różne dni, gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestować czy zawiesić udział w strajku na czas egzaminów.

TAK WYGLĄDAŁ PIERWSZY DZIEŃ STRAJKU:

kk/PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • problem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 15:02 ~problem

  Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef ZNP Sławomir Broniarz straszył, że „jeśli protest będzie rozwijał się tak, jak do tej pory, matury są bardzo poważnie zagrożone”. Przekazał również, że zgodnie zdecydowana większość szkół ponadgimnazjalnych "tkwi w przekonaniu, że nie podejdzie do rad klasyfikacyjnych".

 • Roller coaster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 13:42 ~Roller coaster

  Szef~Szef

  Matury zagrożone? Broniarz: „Moim zdaniem tak”


  To przykre, ale niech pan prezes jeszcze się nie cieszy, że ich wyroluje.

 • Komedia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 13:42 ~Komedia

  Scheuring-Wielgus wspiera strajk nauczycieli - i cieszy się, że syn właśnie... pisze egzamin.

 • Tak było

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 13:34 ~Tak było

  Adam~Adam

  Broniarz był politykiem SLD, jego zastępca też, samo ZNP było w SLD.


  No i co z tego ? Za SLD nie było buty, chamstwa i złodziejstwa. I nikt bzdur nie gadał, jak niektórzy.

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 13:13 ~gaga

  komorka na ławce????? jakaś mamusia zadzwoni i cała sala ma przechlapane. U nas w szkole wychowawczynie zabrały komorki do siebie. Zawsze znajdzie sie jakiś dzban.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 13:03 ~Adam

  Broniarz był politykiem SLD, jego zastępca też, samo ZNP było w SLD.

 • Komisarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 12:36 ~Komisarz

  To dobrze że nie ma problemów. Widocznie Urząd Skarbowy w końcu dobrał się do nieuczciwych "korepetytorów" pasożytów.
  Brawo !

 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 12:31 ~Grzegorz

  Jednak ogólnopolski strajk to nie tylko protest nauczycieli, nerwy uczniów i ich rodziców, ale również niejednokrotnie dramat tych pracowników oświaty, którzy zdecydowali się nie strajkować. Początkowo happeningi protestujących ograniczały się jedynie do śpiewania piosenek, pikiet, czy przebierania się za krowy, z czasem jednak zaczęły pojawiać się sygnały o niepokojących wydarzeniach.
  W jednej ze szkół nauczycieli, którzy nie chcieli dołączyć do strajku przywitał plakat z napisem "Tylko świnie pilnują na egzaminie".

 • Dialog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 11:57 ~Dialog

  Koalicja Europejska, którą wspiera Broniarz nie dała ani złotówki a minister Kluzik-Rostkowska mówiła w 2015 roku, że rok wyborczy to nie jest rok na protesty.

 • GCW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2019 11:56 ~GCW

  ysen~ysen

  Rozegrani nauczyciele skonczyli wlasnie w tym samym smietniku PiSiej władzy co osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie oraz ratownicy, których pan naczelnik bez mydla wyrolował.

  Teraz jeszcze dostaną od PiSiej szczujni, za to że w czasie strajku nie chcą pracować i oceniać uczniów i tak PiSie dobre pany zasłonią się dobrem uczniów aby zniszczyć strajk. Potem pójdą pozwy, że nauczyciele pracowali w czasie strajku a samorządy dostaną kontrole z KIRu za płacenie nauczycielom.

  A w czasie wakacji będzie bieda, bo rząd bedzie jezdzil za nasze pieniądze po kraju i promował jedyną słuszną PiSią władzę a nauczyciele będą siedzieli w domach i strajkowali.

  Trzymajcie się jak najdłużej bo akurat wam to się te pieniądze należą. Nie tak jak panu marszałkowi, który dla idei za 25 tysięcy miesięcznie swój biedny zwój mózgowy wytęża.


  Ale nauczyciele są pracownikami samorządów a nie rządu :-) Czyli w przypadku strajku w Warszawie winowajcą jest Pan Trzaskowski.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »