Informacje

29.10.2013 12:23 kontrowersje wokół inwestycji przy ulicy podwale 1

Starówka zniknie z listy UNESCO? Na razie nie ma o tym mowy

SERWISY:

Narastają kontrowersje wokół budowy biurowca, który ma powstać u stóp Kolumny Zygmunta. Polskie przedstawicielstwo UNESCO twierdzi, że nikt nie konsultował z nimi inwestycji, a powinien, bo ta budzi wątpliwości. W mediach pojawiają się pytania, czy starówka zniknie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oficjalne stanowisko organizacji tego nie przesądza.

W ubiegłym tygodniu inwestor biurowca u stóp Kolumny Zygmunta, pochwalił się wizualizacjami budynku. Inwestycja będzie wymagała częściowej rozbiórki kamienicy przy Podwalu - ta wiadomość odbiła się szerokim echem w internecie. Miasto tłumaczyło, że obecna kamienica zabytkiem nie jest. Projekt opiniowały jednak - wg informacji ratusza - ministerstwo kultury oraz stołeczny konserwator zabytków. Wszystko ze względu na wyjątkowe sąsiedztwo starówki.

W specjalnym komunikacie deweloper poinformował, że w projekcie uwzględniono "dbałość o klasyczne proporcje oraz strukturę nawiązującą do położonej w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej zabudowy, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO".

- Projekty szczegółowo konsultowaliśmy ze "wszystkimi świętymi": specjalistami z UNESCO, architektami miasta, konserwatorem zabytków. Rozmiary budynku, jego proporcje, wysokości i szerokości elewacji - cytowała jednego z architektów, Wojciecha Grabianowskiego, "Gazeta Stołeczna".

UNESCO dementuje

Polskie przedstawicielstwo UNESCO teraz odcina się od tych doniesień. Przygotowało specjalne oświadczenie, które umieszczono na stronie internetowej.

Kliknij na obrazek, aby go powiększyć:

- Z ekspertami UNESCO nie konsultowano inwestycji przy ul. Podwale 1 – potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl prof. Sławomir Ratajski, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Zaznacza, że obowiązek ochrony Starego Miasta spoczywa na rządzie Polski, ale od czasu wpisania starówki na listę UNESCO, przygląda się jej cały świat.

- Jeżeli są wątpliwości, że inwestycja mogłaby mieć wpływ na wyjątkowość wartości uniwersalnych miejsca, takie konsultacje z ekspertami UNESCO powinny być przeprowadzone – mówi profesor Ratajski.

Sprawa do ministra

Jak się dowiedzieliśmy, do UNESCO takie wątpliwości zgłaszali mieszkańcy. Ich uwagi zostały przekazane do generalnego konserwatora zabytków, który jest jednocześnie wiceministrem kultury.

- Ministerstwo podjęło już kroki. Czekamy na odpowiedź – twierdzi Ratajski.

"Wyjątkowy fakt odbudowy"

W mediach pojawiają się pytania, czy starówce grozi wykreślenie z listy UNESCO. W oficjalnym stanowisku nie ma o tym mowy. O prestiżowej liście mówi tylko fragment: "Wyjątkowy fakt odbudowy ze zniszczeń po II wojnie światowej był bezpośrednim powodem, dla którego Stare Miasto w Warszawie zostało w 1980 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa".

"Konserwator poinformował o konsultacjach"

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy inwestora budynku.

- Budowa nie narusza terenu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, który prowadzi po osi ulic Podwale i Senatorska. Zarówno kamienica przy ulicy Podwale 1, jak i parking, na którym powstaje inwestycja, nie należą do obszaru chronionego, ani wpisanego do rejestru zabytków. Niemniej jednak, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z zabytkową zabudową, projekt został uzgodniony ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, który poinformował spółkę Senatorska Investment o prowadzeniu wszelkich niezbędnych konsultacji m.in. ze Społeczna Radą Kultury przy Prezydencie Warszawy, ze specjalistami UNESCO i varsavianistami - napisał w imieniu zarządu Senatorska Investment Maksymilian Marcinkowski.

Projekt z niemieckiej pracowni

Nowy budynek zaprojektowali architekci z niemieckiej pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.

Całkowita powierzchnia inwestycji to 9 500 m kw. Część usługowa będzie zlokalizowana na parterze i zajmie 1640 m kw. Przestrzeń biurowa znajdzie się na trzech wyższych kondygnacjach. Dwa poziomy pod ziemią znajdzie się miejsce na parking dla 27 samochodów.

Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest w pierwszym kwartale 2015 roku.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 15:15 ~aaa

  dziekuje~dziekuje

  Wcale nie wtapia się w tło. Od razu ten bezkształtny kloc rzuca się w oczy i widać że 'coś tu nie tak'. Istnieją przecież plany przedwojenne tej okolicy. Czy tak trudno zlecić architektom odwzorowanie 1:1 tego projektu. Budynek który ma zostać postawiony jest brzydki i zdradza go nowoczesna fasada, poza tym moim skromnym zdaniem wygląda jak STODOŁA.

  A jak ma wyglądać skoro "architekt" togo kloca jest ze wsi?

 • Annika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 14:49 ~Annika

  MASADA~MASADA

  Wreszcie ktoś chce postawić coś co przewyższa poziomem Warszawiaków i oczywiście od razu skandal bo trzeba robić kaszaloty wzorowane na epokę!

  Ojej, to Warszawiacy mają jakiś określony poziom wszyscy?? Nie wiedziałam. Jestem ciekawa jaki poziom prezentują mieszkańcy Pańskiej miejscowości??

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2013 12:00 ~Adam

  A dach nie może być z dachówki?

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 19:24 ~lex

  Ludzie! przeczytajcie sobie dekret Wałęsy z 8 września 1994r. Tym dekretem układ urbanistyczny Traktu Królewskiego został wzięty pod ochronę, bo uznano go za Pomnik Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym dekretem zasłaniają się urzędnicy, gdy chodzi o remonty, kupno mieszkań i lokali użytkowych i wszystko inne co dzieje się na Trakcie. To prawdziwa granda. Ten budynek powstanie na Trakcie Królewskim i ....albo dekret Wałęsy obowiązuje wszystkich albo nikogo. Skupowacze roszczeń robią sobie przyczółki do dalszej ekspansji. Jest to możliwe, gdyż w Warszawie mamy uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe. jednemu wolno wszystko a drugiemu nic. Polecam też lekturę projektu ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa ratusza (tak ratusza i to najmniejszą z liter. Ten projekt przewiduje powołanie gigantycznej spółki miejskiej, która przejmie warszawskie nieruchomości i rozda jako mienie zastępcze obecnym posiadaczom praw do roszczeń. Uważajcie. Wielu z Was zostanie wkładką mięsną w tych rozdawanych nieruchomościach.

 • WXB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 18:49 ~WXB

  Mam nadzieję, że tego kloca tam nie postawią.

 • golda meir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 18:06 ~golda meir

  rami~rami

  Ochrona zabytków w Warszawie woła o pomstę do nieba. Stosowne służby opieszałością, indolencją i brakiem zdecydowania doprowadzają do ciągłego ubytku zabytkowej substancji miasta, a wiele z zabytków, które niby są chronione, to już tylko kiczowate atrapy. Z kolei gdy się coś chce chronić mimo presji inwestorów, to za chwilę mamy pożar, nieznanych podpalaczy. I pozamiatane.

  Najważniejsze że słoikom się podoba... W de(ve) lopera takiego kopnąć! Takim obwiesiom trzeba patrzeć na ręce i nie popuszczać. Faktycznie brzydactwo - bardziej pasuje do socrealistycznego MDM-u niż Starówki. Widocznie wde(ve)loper też z socjalistycznego awansu... A jak już uparciuch postawi - zawsze można nominować do tytułu "Makabryła Roku".

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:49 ~Warszawianka

  To jakaś masakra. Wcale nie pasuje do innych budynków w tym miejscu. Po wojnie odbudowali Starówkę, żeby mogła wyglądać jak przed zburzeniem. Bardzo dużo to kosztowało. Nawet kościół przesuneli. A teraz chcą postawić budynek, który tam nie pasuje!!!

 • dziekuje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:33 ~dziekuje

  Wcale nie wtapia się w tło. Od razu ten bezkształtny kloc rzuca się w oczy i widać że 'coś tu nie tak'. Istnieją przecież plany przedwojenne tej okolicy. Czy tak trudno zlecić architektom odwzorowanie 1:1 tego projektu. Budynek który ma zostać postawiony jest brzydki i zdradza go nowoczesna fasada, poza tym moim skromnym zdaniem wygląda jak STODOŁA.

 • bida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:31 ~bida

  Ale ten biurowiec nie będzie budowany na obszarze chronionym przez UNESCO. http://geoportal.nid.pl/SDIPortal/default.aspx?crs=EPSG%3A2180&bbox=636662.9865897493,488483.95008324797,638395.7990897493,489402.70008324797&variant=5caee929-0ee8-4d6e-82ed-e020cba043a0 tutaj można zobaczyć granice obszaru wpisanego na listę i wyraźnie widać, że biurowec będzie budowany obok. jak tak krytycznie niektórzy podchodzą do tego tematu, to może rozbierzmy też wisłostradę, bo też przebiega obok starego miasta

 • Waw80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2013 17:19 ~Waw80

  rysiu~rysiu

  - Projekty szczegółowo konsultowaliśmy ze "wszystkimi świętymi": specjalistami z UNESCO, architektami miasta, konserwatorem zabytków. Rozmiary budynku, jego proporcje, wysokości i szerokości elewacji - cytowała jednego z architektów, Wojciecha Grabianowskiego, "Gazeta Stołeczna".

  kolejny "kłamczuszek" ? który blefuje i liczy, że nie to nie wyjdzie na światło dzienne?
  Jeszcze moment a rozwalą Zamek Królewski bo to staroć. Wszystko musi być ze szkła i aluminium ??? Ładnie z cegły się nie da zbudować ???

  Ryśku, masz rację - pisali - nawet tu że prawie trzy alta trwały konsultacje.....
  ja się pytam, kogo z kim i za ile.....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »