Informacje

28.09.2010 19:56 Konsultacje społeczne

Stare Miasto w nowej odsłonie? Zdecydują warszawiacy

SERWISY:

Czy na Starym Mieście jest potrzebny przejrzysty system informacji? Gdzie powinny być podjazdy dla niepełnosprawnych? Czy instalować latarnie gazowe wzdłuż uliczek? Przed generalnym remontem nawierzchni ulic i chodników Starego Miasta urzędnicy zapytają o to jego mieszkańców.

Urzędnicy chcą wiedzieć, czy mieszkańcy i eksperci związani z ochroną zabytków nie mają uwag do planowanego remontu nawierzchni Starego Miasta. Jest on niezbędny, bo nawierzchnie są w fatalnym stanie. - To jest praktycznie dywan – mówi o niej Ewa Nekanda-Trepka, stołeczny konserwator zabytków. – Chcemy przełożyć kostkę, wyrównać powierzchnie pod nią i z powrotem ułożyć kostkę w taki sam sposób – dodaje.

Zanim ruszą prace, urzędnicy zapytają mieszkańców i ekspertów związanych z ochroną zabytków, czy mają jakieś uwagi do planowanego remontu.

Kamienie zamiast betonu

Cała operacja ma się rozpocząć w 2012 roku, a zakończyć trzy lata później. Urzędnicy zaplanowali remont tak, żeby nie przeszkadzać w pracy restauratorom. I tak sam rynek ma być odnawiany wiosną i jesienią 2013 roku, z pominięciem okresu letniego. Ale o uwagi do harmonogramu ratusz także poprosi warszawiaków.

Nowa nawierzchnia ma być równa, ale również dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Dlatego konsultacje urzędnicy kierują też do osób niepełnosprawnych. Rewolucje mają przejść chodniki – zmienią się z płyt betonowych w kamienne, a w newralgicznych miejscach mają powstać podjazdy. W jakich? To kolejne pytanie do mieszkańców miasta.

– Szczególny problem z kostką jest w okolicach Barbakanu – mówił podczas wtorkowego spotkania na rynku Starego Miasta Marek Sołtys, znany jako Szalony Wózkowicz. Jak zapewnili urzędnicy, wszystkie miejsca sprawdzą i postarają się "wygładzić" je w miarę możliwości.

Powrót gazowych latarni

Jeżeli nie, to z pomocą ma przyjść miejski system informacji. Władze Śródmieścia rozważają ustawienie znaków, które informowałby o możliwości dotarcia do najciekawszych miejsc różnymi drogami, co miałoby ułatwić zwiedzanie Starego Miasta osobom niepełnosprawnym. O potencjalne oznakowanie chcą zapytać również warszawiaków. Pod uwagę brane są np. kościoły, pomniki, a nawet dostępne toalety publiczne.

W podkreśleniu uroku tego zabytkowego terenu mają pomóc również latarnie gazowe. Zarząd Terenów Publicznych chciałby zamontować je na trzech uliczkach: Dziekanii, Kanonii i Jezuickiej. – Ta część Starego Miasta została dokładnie odtworzona po wojnie – uzasadnia wybór Renata Kaznowska, dyrektor ZTP. Ale zaznacza, że na drodze stoją koszty, bo instalacja tego typu oświetlenia jest droższa od lamp elektrycznych. To, czy zostaną zamontowane, będzie również poddane konsultacjom.

Przez najbliższy miesiąc warszawiacy będą mogli zgłaszać swoje uwagi, a nawet zaproponować własne rozwiązania. Seria spotkań rozpocznie się 30 września w Pałacu Ślubów (Plac Zamkowy 6) od rozmów z mieszkańcami Starego Miasta. Później odbędą się konsultacje z przedsiębiorcami, varsavianistami, a także wszystkimi zainteresowanymi warszawiakami.

Andrzej Rejnson
roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »