Informacje

27.07.2014 12:25 Obchody upamiętniające sierpień 1944 r.

Stańko i jego goście zagrali
w Muzeum Powstania Warszawskiego

SERWISY:

Kwartet trębacza jazzowego Tomasza Stańki wystąpił - z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki - w sobotni wieczór w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncert odbył się w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania.

- Już dziesiąty raz organizujemy obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i dziesiąty raz zmagamy się z pytaniem jak powstanie opowiadać szczególnie młodym ludziom. Jak przybliżyć temat, w którym jest i wspaniała walka o wolność młodych Powstańców, i gorzka dramatyczna klęska na koniec - mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej koncert dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W tym roku do występu w Parku Wolności zaproszono Tomasza Stańkę, jednego z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Trębacz wystąpił wraz ze swoim kwartetem, który tworzą: pianista Marcin Wasilewski, kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i perkusista Michał Miśkiewicz. Artysta wykonał materiał ze swojej płyty "Wolność w sierpniu" (2005).

Popkultura w hołdzie powstańcom

- Specjalnie na ten koncert przearanżowałem płytę i dodałem jeden całkiem nowy utwór - zapowiadał Stańko. - Zaprosiłem też na koncert paru artystów, których sobie cenie, by całość miała taki bardziej popkulturowy zakres - Monikę Brodkę i Annę Marię Jopek - dodał.

Kwartet Stańki pojawił się na scenie kilka minut po godzinie 21. Trębacz rozpoczął koncert od kilkunastu sekund solowego wprowadzenia, po czym dołączył do niego zespół. Muzyka formacji utrzymana była w melancholijnym tonie, znanym z takich krążków Stańki jak m.in. "Suspended Night" (2003) czy "Dark Eyes" (2009). Kompozycje otwierał muzyczny "temat", po czym lider zostawiał swoim muzykom miejsce na solowe improwizacje. Na koniec Stańko wracał "do głosu", podsumowując to, co zdążyli "powiedzieć" w swoich solach muzycy, dowodzonego przez niego kwartetu.

Artysta nie odezwał się ani słowem do licznej widowni, zgromadzonej w sobotni wieczór w Parku Wolności - ci, dla których zabrakło miejsc siedzących, rozsiedli się na trawie w parku. Po godzinie gry, Stańko przedstawił zespół i podziękował publiczności. Zakończyła się część pierwsza koncertu.


Zakochani w Warszawie

Po kwadransie przerwy na scenę, wraz ze swoim zespołem, wyszła Monika Brodka, która zaśpiewała dwa utwory. Występ zaczęła od wykonania swojej anglojęzycznej piosenki "Varsovie". "Zakochałam się w tym mieście/ Od pierwszego wejrzenia wyglądało pięknie/ Dzieliliśmy miłość do szarości/ Przez koc chmur/ Nie było łatwo/ Być pewnym, że słońce kiedyś wróci" - śpiewała wokalistka. Z publicznością pożegnała się balladą, nostalgiczną bossa-novą, pt. "Nim wstanie dzień", skomponowaną przez Krzysztofa Komedę do słów Agnieszki Osieckiej. Akompaniował jej Stańko.

Na fasadzie muzeum wyświetlano powstańczą "kotwice" oraz napisy: "Młodość", "Determinacja", "Miłość", "Miasto" i "Nowa Polska".

Po kilkunastominutowe przerwie na scenie pojawiła się wokalistka Anna Maria Jopek. Towarzyszył jej zespół w składzie: Marek Napiórkowski (gitara), Robert Kubiszyn (kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Piotr Nazaruk (cymbały).

Piosenkarka wykonała dwa utwory, m.in. smooth-jazzową aranżację "O, mój rozmarynie" - jedną z najsłynniejszych polskich pieśni wojskowych z okresu I wojny światowej. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem przeboju Czesława Niemena "Sen o Warszawie" przez Stańkę, Brodkę i Jopek.

1 sierpnia wieczorem po raz ósmy zostanie również zorganizowane wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w ramach akcji "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". W tym roku muzeum nieco zmieniło formułę i zorganizowało casting do chóru warszawiaków, który ma wspomagać wokalnie przybyłych na pl. Piłsudskiego.

Zobacz też koncert zespołu Lao Che z okazji 69. rocznicy Powstania Warszawskiego:


PAP, kś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2014 20:35 ~ppp

  Obserwator~Obserwator

  ppp, kimkolwiek jesteś to jednak tempy prymityw z ciebie...

  POmiocie w ząbek czesany, nie bądź za cwany. Co, za darmo grali? Jeżeli ja jestem prymitywem to ty zwykłym głupcem. Stańko z Rzeszowa, Brodka z gór, nagle miłością do Powstania Warszawskiego zapałali.

 • acoto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2014 16:34 ~acoto

  byłem, extra koncert, extra muza, extra nagłośnienie,światełka.
  Koncert był chyba rejestrowany bo Tefałeny cały czas zamiatali kamerami. Może kiedyś puszczo.

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2014 14:04 ~Obserwator

  ppp, kimkolwiek jesteś to jednak tempy prymityw z ciebie...

 • freeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2014 13:19 ~freeman

  Sądząc po opisie, piątkowy koncert Luxtorpedy lepiej się wpisal w klimat powstańczy. Ale cieszy, że nadworny styl smucenia, ustępuje innym formom obchodzenia rocznic, tu uklony dla inicjatywy Muzeum.

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2014 13:01 ~ppp

  Każdy pretekst jest dobry żeby kasiorkę zarobić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »