Informacje

27.09.2016 18:21 Pierwsza taka w Warszawie

Stalowa 29:
kamienica międzypokoleniowa

SERWISY:

Mają być mieszkania dla seniorów, dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej oraz dla młodych poszukujących miejsca na "start". Do tego wspólna przestrzeń do wypoczynku i pracy. Na Pradze Północ powstaje kamienica międzypokoleniowa. Budynek wyremontuje miasto.

Stalowa 29 to pierwszy w stolicy projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do osób młodszych, jak i do starszych mieszkanek i mieszkańców Warszawy. "Chcemy, żeby zarówno kamienica, jak i jej najbliższe otoczenie były otwartą i przyjazną przestrzenią spotkań sąsiedzkich" – informuje pilotująca go fundacja Blisko.

Do określenia funkcji części użytkowych budynku oraz podwórka kamienicy zorganizowano warsztaty i spotkanie informacyjne. W tych pierwszych wzięło udział 19 osób. Każdy mógł się zgłosić, pierwszeństwo mieli sąsiedzi Stalowej 29.

Wspólnie mieszkać, odpoczywać i pracować


Na zagospodarowanie wspólnej przestrzeni pomysłów było wiele, m.in. gabinet lekarski, pomieszczenie dla osoby sprzątającej i ogólnodostępny dom sąsiedzki wraz z lokalem gastronomicznym (klub sąsiedzki, klubokawiarnia), warsztat krawiecki, spółdzielnia socjalna.

W dyskusji padła propozycja włączania mieszkań dla migrantek i migrantów, ale wedle tego samego schematu wiekowego i wielkości gospodarstwa domowego.

Uczestnicy warsztatów widzieli funkcję podwórka jako zielonej przestrzeni wypoczynkowej z małą architekturą. Dodatkowo powstałby ogród społecznościowy, na którym każdy mógłby uprawiać swoje warzywa lub owoce.

Natomiast budynek gospodarczy pomieściłby: warsztat z sąsiedzką wypożyczalnią narzędzi, pralnię z suszarnią oraz wózkownię z rowerownią. Przed kamienicą zamiast klasycznego parkingu – parklet, czyli zielona przestrzeń z małą architekturą oraz miejsce dla rowerów cargo i trójkołowych, którymi mogłyby się poruszać osoby starsze.

Kto zamieszka na Stalowej 29?

Projekt od początku zakłada miks społeczny: seniorów, dzieci z placówki opiekuńczo wychowawczej. "Grupą pośrednią mogliby być studenci, którzy by dostawali mieszkania na warunkach preferencyjnych albo osoby z kooperatywy. Celem jest znalezienie łącznika, tak aby potencjał animacyjny ten nowej grupy sprawił, że kamienica będzie społecznością, dużą rodziną. Wyzwaniem jest to, żeby kamienica nie była przeznaczona wyłącznie dla osób wymagających wspomagania" - podaje fundacja Blisko.

Jak informuje ratusz, na ostatnich dwóch kondygnacjach będzie się znajdować placówka opiekuńczo-wychowawcza dla młodzieży. - Na pozostałych piętrach planowane są po 4 mieszkania (w sumie 12 mieszkań). Poza seniorami i seniorkami, będą mieszkały osoby z innych grup wiekowych. Pytaniem otwartym pozostaje, to jakie będą ostateczne proporcje pomiędzy grupami. Na parterze powstanie przestrzeń użytkowa dla lokalnej społeczności

W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do 2022 roku stołeczny ratusz wyda 1,4 mld zł na inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny.

Zobacz film o Pradze dla średnio początkujących:

skw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 12:14 ~sdf

  czyli znowu za miejską kase dostana wybrani, budynek jak kazdy społeczny zostanie zdewastowany bo kar nie ma albo sa na papierze i pieniadze w błoto

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2016 09:29 ~Dosia125

  bardzo mądra inicjatywa, oby więcej takich było na Pradze. Od dawna uważam, że należałoby ty budynki zrewitalizować i uaktywnić Pragę. Niestety, co jakiś czas wyskakują jak diabeł z pudełka "spadkobiercy" i nic nie można zrobić.

 • poki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 22:14 ~poki

  czarno to widzę. Po dwóch latach budynek będzie zasiedlony menelami

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2016 21:56 kubat

  Tylko nie budujcie płotu wokół, proszę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »