Informacje

24.06.2014 20:05 "na świecie wiedza o Powstaniu Warszawskim jest znikoma"

Stąd dzwonił Himmler? Teraz będzie wystawa o Powstaniu

SERWISY:

Wystawa opowiadająca o Powstaniu Warszawskim zostanie zaprezentowana w Centrum Topografii Terroru w Berlinie - w miejscu, z którego prawdopodobnie Heinrich Himmler wydał 70 lat temu rozkaz unicestwienia Warszawy. Ekspozycję otworzą 29 lipca prezydenci Polski i Niemiec.

Bronisław Komorowski i Joachim Gauck objęli honorowy patronat nad wystawą "Powstanie Warszawskie 1944" przygotowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie we współpracy z Fundacją Topografii Terroru w Berlinie.

Na ekspozycję plenerową złożą się plansze z informacjami na temat zrywu, fotografiami powstańców i Warszawy oraz gabloty z eksponatami z tamtych lat.

Film "Miasto ruin" ukazujący zburzoną i wyludnioną Warszawę będzie wyświetlany w pawilonie ustawionym przed Centrum Topografii Terroru.

Himmler dzwonił z rozkazem

- Jest to miejsce szczególne. Tam stał gmach Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy i wszystko wskazuje na to, że to właśnie z tego miejsca Heinrich Himmler zadzwonił do wojsk stacjonujących w 1944 r. na terenie Warszawy i wydał rozkaz przeprowadzenia aktu totalitarnego ludobójstwa. W tym miejscu po 70 latach opowiemy o Powstaniu Warszawskim - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor MPW Jan Ołdakowski.

Jak dodał, rozkaz całkowitej likwidacji miasta i zabicia ok. 900 tys. ludzi 1 sierpnia został wydany ustnie przez Hitlera, a przekazany jednostkom wojskowym przez Himmlera.

Obecnie w miejscu dawnej siedziby Gestapo i SS znajduje się Centrum Dokumentacyjne Topografii Terroru przypominające o najbardziej zbrodniczych instytucjach Trzeciej Rzeszy. Placówkę rocznie odwiedza ok. dwóch milionów ludzi.

Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski podkreślił, że na świecie wiedza o Powstaniu Warszawskim jest znikoma. Według niego Warszawa z okresu drugiej wojny światowej kojarzy się głównie ze zrywem w getcie.

- Cieszymy się, że wystawa będzie w Berlinie. Jeżeli jest możliwość, żeby Niemcy byli naszymi przyjaciółmi, nie tylko sąsiadami i wrogami, to niech zobaczą, jak my pragniemy wolności i co robiliśmy, żeby tą wolność zdobyć - mówił Żukowski.

Dziesięć opowieści o Warszawie

Wystawa będzie się składać z 10 rozdziałów.

- Pierwszy rozdział mówi o Warszawie przedwojennej. Chcemy pokazać, że Warszawa była pięknym, prężnym, nowoczesnym miastem już przed wojną - podkreślił wicedyrektor muzeum Paweł Ukielski.

Kolejne rozdziały będą opowiadać o napaści Niemiec na Polskę, niemieckiej okupacji i polityce terroru oraz Polskim Państwie Podziemnym.

Rozdział poświęcony samemu Powstaniu Warszawskiemu zostanie zatytułowany "Bitwa o wolność". Jak podkreślił wicedyrektor, chcemy pokazać, że kara, która miała spotkać mieszkańców i samo miasto, była karą za pragnienie wolności.

Wyróżniającym się graficznie za sprawą czarnego koloru elementem będzie rozdział mówiący o katach Warszawy. - Zostaną oni wymienieni z imienia i nazwiska. Tutaj duży ukłon wobec naszych niemieckich gospodarzy, którzy sami bardzo silnie podkreślali, że nie można pozostawić tych ludzi bezimiennymi, trzeba ich nazwać, pokazać z imienia i nazwiska - zaznaczył Ukielski.

Po rozdziałach o zniszczeniu miasta i wypędzeniu jego ludności kolejna część ekspozycji poświęcona będzie konferencji w Jałcie.

Ostatni rozdział pod nazwą "Feniks z popiołów" opowie o drodze Polski do odzyskania wolności: ruchu Solidarności i wyborach 4 czerwca 1989 r.

Wystawa będzie w dwóch językach - angielskim i niemieckim. Potrwa do 26 października.

Ekspozycji towarzyszyć będą dyskusje z udziałem historyków, pokazy filmów, spotkania ze świadkami historii.

PAP/su/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marcus Maximus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 21:22 ~Marcus Maximus

  A co to jest ludobójstwo totalitarne???

 • WHp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 16:01 ~WHp

  Czy o gwałtach i morderstwach 50tys mieszkanców Woli nie zapomnieliscie wspomniec w imie przyjaźni??

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2014 14:46 ~smerf_maruda

  Film 'Powstanie Warszawskie' z cala pewnoscia tej wiedzy nie poprawi. Taki dobry pomysl a zrobiono z niego tak ohydnie nahalna i infantylna propagande.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »