Informacje

07.04.2011 21:02 Powraca stary spór

Śródmieście chce dobudówki
na Próżnej. "Będzie protest"

SERWISY:

 

Dobudować piętro kamienicy czy nie? Decyzja może wydawać się błaha, ale nie gdy dotyczy zabytku na ulicy Próżnej 12. To między innymi w związku z tą sprawą obrońcy zabyktów już raz chcieli odwołania stołecznej konserwator. Teraz konflikt odżywa.

Na Próżnej zaczęły się właśnie duże zmiany. Na plac budowy wkroczył wykonawca remontu kamienic o numerach 7 i 9. Do połowy 2012 mają zmienić się w luksusowe biurowce. Powórci klimat retro, bo inwestor, firma Warimpex, ma zamiar odtworzyć ich przedwojenne elewacje i wnętrza za XIX wieku.

Niezagospodarowana pozostaje parzysta część przedwojennej żydowskiej dzielnicy. Co dalej z kamienicami, którymi opiekuje się Śródmieście? Jeszcze tydzień temu wiadomo było niewiele: na dokończenie rewitalizacji numeru 12 (do tej pory wyremontowano tylko jej wnętrze) nie ma pieniędzy, zaś 14-tka ma iść na sprzedaż po uregulowaniu błędów hipotecznych.

Dziś wiemy już trochę więcej. Dzielnica właśnie ogłosiła, że chce wystąpić o wpisanie remontu elewacji budynku przy Próżnej 12 do Lokalnego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy.

Kondygnacja ukryta w dachu

"W ramach tego projektu planowane jest podniesienie budynku o jedną kondygnację, ukrycie jej w połaci dachu. Dzięki tej nadbudowie powstanie dodatkowa powierzchnia, która ma zostać zagospodarowana pod działalność oświatowa i kulturalną", związaną między innymi z kulturą żydowską - tłumaczą w ogłoszeniu urzędnicy.

Koszt? Nieco ponad 6 mln zł. Pieniędzy jednak na razie nie ma. - Będziemy się o nie starać, kiedy zadanie zostanie wspisane do programu rewitalizacji - zapowiada rzeczniczka Śródmieścia, Urszula Majewska. Dzielnica chce przebudowę rozłożyć w czasie, na lata 2012-15.

Miłośnik zabytków ma inne zdanie

To, co z pozoru może wydawać się krokiem na drodze do ukończenia remontu "dwunastki", może też okazać się przyczynkiem do sporu z miłośnikami zabytków z konserwator Ewą Nekandą-Trepką. Sporu, który ostatnio nieco przycichł, ale za sprawą dobudówki może wybuchnąć ze zdwojoną siłą - grozi Janusz Sujecki z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy, który o rewitalizację Próżnej walczy od ponad 20 lat. Jego zdaniem w "dwunastce" trzeba dobudować jedno piętro i dopiero nad nim dach. - Tak było przed wojną - tłumaczy. - I mam na to dowody w postaci archiwaliów - dodaje.

Zapowiada też, że skorzysta z możliwości zgłaszania uwag do projektu dotyczącego Próżnej 12 (można je przesyłać do urzędu dzielnicy albo mailowo na dzielnica@srodmiescie.warszawa.pl). Chce również po raz kolejny protestować przeciwko decyzji stołecznej konserwator, która taki projekt zaakceptowała. - Działa na szkodę zabytków i złośliwie wydała taką decyzję - oskarża.

Nie pierwszy raz. W zeszłym roku to między innymi Próżna stała się argumentem za odwołaniem stołecznej konserwator, który podnosili społecznicy skupieni w ZOK. Ich listopadowy protest przed miejscem, w którym stała hala na Koszykach, nie przyniósł rezultatu, zaś sama konserwator z zarzutem działania na szkodę zabytków się po prostu nie zgodziła.

Gdy teraz do niej zadzwoniliśmy, była w Berlinie. Szerzej sprawy komentować nie chciała. Nekanda-Trepka ograniczyła się do krótkiego komentarza: "Mamy z Panem Sujeckim inne podejście do rewitalizacji zabytków". Czekamy na obszerniejsze wyjaśnienia od obecnych w Polsce pracowników biura stołecznego konserwatora.

mz/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2013 17:29 ~Piotr

  quad~quad

  co to jest parzysta część dzielnicy?

  Założę się,że nie jesteś z Warszawy,tylko z jakiegoś Pcimia Dolnego, gdzie szczytem były rozpadające się drewniane budy, a tu przyjechałeś tylko kasiorę zarabiać i masz to miasto gdzieś i nic nie wiesz o nim i o jego historii. Nie wiesz, czym są te kamienice, jak Warszawa wyglądała przed wojną, dlaczego mówiło się o niej Paryż Północy,a ul. Marszałkowska była porównywana do Pól Elizejskich. Jesteś kolejnym wrednym,prowincjonalnym kundlem, który uważa, że Warszawa jako jedyne miasto w Polsce nie zasługuje na to, by mieć swoje zabytki, by ładnie wyglądać, najchętniej to byście nam i Starówkę i Trakt Królewski zabrali. TFU!!! Won z Warszawy, jak ci miasto nie odpowiada!!!

 • TM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2011 10:42 ~TM

  Zapraszam do obejrzenia mojej galerii tego co wkrótce zniknie http://www.flickr.com/photos/tmizgalski/sets/72157625874668303/

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 23:15 ~abc

  śmiech na sali to opinia twoje i inne do niej podobne - należy ratować to co zostało a nie zabudowywać czymś, czego jedyną wartością są pieniądze z czynszów lokatorów

 • wujek dobra rada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 17:28 ~wujek dobra rada

  skonczcie juz z tymi pseudozabytkami, zwykle rudery a nie zabytki, jesli chcecie zobaczyc zabytki wyjedzcie do Wloch, Polska potrzebuje modernizacji i postepu a nie rozwalajacych sie bud i ruder wpisanych do rejestru zabytkow, smiech na sali

 • quad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 14:58 ~quad

  co to jest parzysta część dzielnicy?

 • LeChatNoir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 13:38 ~LeChatNoir

  W PRL-u robiono to samo z zabytkami. Dziś NT dokańcza to "dzieło"...

 • meyor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 12:05 ~meyor

  mieszkałem pod siódemnką przez 20 lat ...biuro w moim pokoju :)

 • wiesio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 11:22 ~wiesio

  trepka i gronkiewicz są dla warsiawskich zabytków równie pożyteczne, jak poczynania duetu hitler-stalin w stosunku do Warsiawy.

  dystrykt Waltzschau to rozszabrowana prowincja!

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 11:03 ~Ktoś

  Tak pewnie upierajcie się tak dalej a kamienice same się rozlecą i postawią na ich miejsce 100 % biurowce.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2011 10:28 ~Rurex

  Pani Nekanda ma inne podejście do stołecznych zabytków, bo nie ma o nic po prostu pojęcia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »