Informacje

26.04.2012 21:07 jakie nazwy dla stacji metra?

Śródmiejskie "nie" dla stacji
PAST-a i Uniwersytet

SERWISY:

Radni Śródmieścia nie chcą, by stacje II linii metra nazywały się "Świętokrzyska PASTA-a" i "Uniwersytet". Ostateczną decyzję podejmie jednak Rada Warszawy.

Czwartkowe obrady w Śródmieściu, to jeden z ostatnich etapów na drodze do nadania stacjom II linii metra oficjalnych nazw. Tym razem spierano się o budzące kontrowersje propozycje, by stację przesiadkową przemianować ze Świętokrzyskiej na Świętokrzyską PAST-ę, a Nowy Świat na Uniwersytet.

Za pierwszą propozycją stoją kombatanci, którzy chcą w ten sposób upamiętnić jeden z największych militarnych sukcesów Powstania Warszawskiego - zdobycie budynku centrali telefonicznej przy Zielnej, zwanego właśnie PAST-ą. Ten drugi projekt, to inicjatywa samorządu studentów UW, poparta przez dotychczasową rektor Katarzynę Chałasińską-Macukow.

"Może zostać ośmieszona"

- Świętokrzyska powinna zostać niezmieniona. Przy całym szacunku dla heroizmu powstańców - mówił Paweł Martofel, radny PO. - Świętokrzyska PAST-a może wywoływać śmieszne komentarze - dodał.

Chodzi m.in. o opinie, które pojawiły się w internecie, gdy ta zbitka ujrzała światło dzienne. Niektórzy proponowali na przykład "Świętokrzyska Pasta Bagno Poczta Główna", inni zwracali uwagę na to, że pasta kojarzy się z myciem zębów lub makaronem. Większość była zgodna, że nazwa jest niepraktyczna.

W czwartek nie protestowali nawet radni Prawa i Sprawiedliwości. - Jestem konserwatystą, wiec nie lubię zmian, chyba, że są uzasadnione - zaznaczył Krzysztof Górski (PiS). - Można się zastanowić nad umieszczeniem tablicy pamiątkowej na stacji, albo może dołączeniem do nazwy Świętokrzyska kotwicy powstańczej - proponował.

Jedynie Piotr Woźniak, również z PiS, był za dodaniem do nazwy skrótu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. - Poza tym wzdłuż ul. Świętokrzyskiej będzie mieli trzy stacje, więc przydałoby się ją jakoś rozróżnić - przekonywał.

"Nie" dla Uniwersytetu

Pozostałe dwie, które będą przy Świętokrzyskiej Rondo ONZ i Nowy Świat. O ile ta pierwsza kontrowersji nie budzi, to już przy drugiej padały propozycje zamiany na Uniwersytet czy Uniwersytet Warszawski. Nawet na poprzedzających sesję Śródmieścia obradach komisji ładu niektórzy radni proponowali, by nadać stacji nazwę uczelni. Na sesji, jednak większość była przeciw.

- Ta stacja będzie bezpośrednio tylko przy Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Poza tym wyjścia będą prowadziły w kierunku budynku ministerstwa finansów - tłumaczył Daniel Łaga (PO). - Jestem za nazwą Nowy Świat, albo Nowy Świat - Uniwersytet - dodał.

- Poza tym budynki Uniwersytetu znajdują się w wielu miejscach w Warszawie - zauważyła Helena Cichocka (PO).

Ruch Palikota zbojkotował obrady

Zanim jednak doszło do głosowania, radni zaczęli zastanawiać się, jak swoją opinię w ogóle wyrazić. Padały głosy, że propozycje, które dostali na piśmie z ratusza mogą jedynie zaopiniować negatywnie bądź pozytywnie, inni twierdzili, że mogą wyrazić również swoje zdanie. Dyskusje na temat sposobu głosowania trwały nawet kuluarach. Ostatecznie opowiadali się najpierw za lub przeciw każdej z nich, później przegłosowali swoje propozycje. Opowiedzieli się za nazwami Świętokrzyska i Nowy Świat.

Kontrowersji nie budziły też zupełnie nazwy dla pozostałych dwóch omawianych na tym posiedzeniu stacji centralnego odcinka II linii metra, czyli Rondo ONZ i Powiśle (choć o zmianę tej ostatniej na Centrum Nauki Kopernik starali się w pewnym momencie szefowie tej instytucji).

Ostateczną decyzję podejmie jednak Rada Warszawy.

W obradach udziału nie brali radni Ruchu Palikota. Czemu? - Z uwagi na to, że wiemy, iż nasza decyzja będzie miała niewielki wpływ na radnych miasta z PO i PiS, którzy chcą przegłosować nazwę Świętokrzyska PAST-a - twierdzi Grzegorz Walkiewicz, radnych Ruchu Palikota.

- Ta nazwa może, zamiast upamiętniać heroizm powstańców, prowadzić do drwin z nazwy - dodaje I kwituje: - Dla Ruchu Palikota most jest Północny, a stacja Świętokrzyska.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2012 17:54 ~wwa

  Z całym szacunkiem dla Powstańców uważam, że powinna pozostać nazwa Świetokrzyska.podejrzewam, że nie wszyscy Warszawiacy kojarzą nazwę Pasta z Powstaniem Warszawskim, a co dopiero przyjazdni, którzy również poruszają sie metrem. Ja również obawiam się skojarzeń z pastą do zębów lub butów czy makaronem. Tak więc właśnie z szacunku dla Powstańców Warszawskich zostawmy nazwę stacji metra Świętokrzyska w dotychczasowym brzmieniu.

 • madry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2012 11:48 ~madry

  jaka k... pasta ? ludzie gdzie wy macie mozgi ! nazwac 1 ,2 ,3 itd i bedzie najlepiej !

 • pezik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 08:48 ~pezik

  Ja uważam, Świętokrzyska pasta brzmi jak paprykarz szczeciński... Najlepiej nie kombinować przy nazwach.. Można by sie tylko takich obciachowych jak Mańki wojdy pozbyć :D

 • colgate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 14:27 ~colgate

  oko~oko

  Proponuję "Świętokrzyska Past'a Blendamed".  jestem ZA!

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 14:04 ~miki

  Buuuahahahaha, pan Martofel twierdzi, że pasta może rodzić smieszne skojarzenia.
  Nie mogę!!! Już jest śmiesznie!

 • ksiadz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 13:20 ~ksiadz

  mosze janpawel2002 ha ha ha?

 • dr_No

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 13:00 ~dr_No

  Nemezis~Nemezis

  To czemu mamy metro politechnika, skoro politechniki też nie widać po wyjściu ze stacji?

  To kuriozalna sytuacja, że w 100% zaściankowa i nawet nieklasyfikowana w jakichkolwiek rankingach międzynarodowych polibuda ma stację, a UW, który przynajmniej do tych rankingów się łapie, stacji nie ma.

  Jedni umieją się łapać do piątej setki jakiegoś tendencyjnego rankingu, a inni coś realnie wytworzyć.
  W przeciwieństwie do tego "cudownego" UW, to ludzie polibudy projektowali I linię metra i tak samo jest z II linią.
  Budynków PW w okolicy stacji "Politechnika" jest całe mnóstwo, to że nie widać akurat Gmachu Głównego, nie ma większego znaczenia.

 • Ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 11:28 ~Ada

  ~Nemezis


  To czemu mamy metro politechnika, skoro politechniki też nie widać po wyjściu ze stacji?

  To kuriozalna sytuacja, że w 100% zaściankowa i nawet nieklasyfikowana w jakichkolwiek rankingach międzynarodowych polibuda ma stację, a UW, który przynajmniej do tych rankingów się łapie, stacji nie ma.


  Widać widać. Jak wyjdziesz wyjsciem południowo-zachodnim w kierunku łazienkowskiej to oczom ukaże się Wydział Inzynierii Lądowej PW zaraz za Saabem.

 • pl_zbawiciela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 11:02 ~pl_zbawiciela

  Nemezis~Nemezis

  To czemu mamy metro politechnika, skoro politechniki też nie widać po wyjściu ze stacji?

  Masz rację, stacja powinna się nazywać Syf, bo to widać. Tudzież Rondo Pegaza.

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 10:59 ~skaut

  Kotwica na Świetokrzyskiej? Wolnego! Predzej powinna być na stacji Ratusz z powodu sąsiedztwa Arsenału, albo Pl. Wilsona z powodu sąsiedztwa ulicy Suzina - gdzie powstanie się zaczęło. A gdyby tak nic nie zmieniać i dać sobie spokój z robieniem zamętu? Wydaje się ze to jedyne, gdzie urzędasy chcą/potrafią wykazac się aktywnością.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »