Informacje

22.12.2017 17:53 przy Emilii Plater

Śródmiejska kamienica zabytkiem. Dobrze zachowana secesja

SERWISY:


Kamienica przy Emilii Plater 7 została wpisana do rejestru zabytków. Wojewódzki konserwator Jakub Lewicki docenił budynek między innymi za liczne dekoracje na elewacji i klatkach schodowych, drewnianą stolarkę okien i drzwi, a także nietypową mozaikę parkietową.

Budynek powstał na samym początku XX wieku (w latach 1909-1910) według projektu architekta Prospera Ehrenfeuchta. "Profesor Jakub Lewicki podpisał decyzję o wpisie do rejestru zabytków z uwagi na zachowane w nim wartości artystyczne i naukowe" - czytamy w komunikacie konserwatora.

Malownicze dekoracje

Kamienica przy Emilii Plater jest przykładem architektury secesyjnej. Mimo upływu lat budynek jest dobrze zachowany. Wyróżniają go liczne dekoracje znajdujące się na elewacji, w bramie wjazdowej, ale też i w środku - na klatce schodowej i w poszczególnych mieszkaniach. W dekoracjach wykorzystano popularne w tym okresie motywy roślinne oraz geometryczne - inspirowane stylem wiedeńskim.

"Warto wspomnieć o dekoracjach głównej klatki schodowej: metalowych balustradach w typie warszawskim z drewnianym pochwytem, a także dekoracyjnych nadprożach drzwi prowadzących do mieszkań. Każde z nich zwieńczone jest uskrzydloną głową w otoczeniu stylizowanych liści laurowych, a także płaskich listew" - uzupełniają w komunikacie pracownicy wojewódzkiego konserwatora.

Oprócz dekoracji w mieszkaniach zachowały się piece z białych kafli, zwieńczone ozdobnymi gzymsami w stylu neobarokowym. Przetrwała także drewniana stolarka okienna i drzwiowa. Wystroju wnętrza dopełnia mozaika parkietowa o kompozycji przenikających się kwadratów.

Decyzja nie jest ostateczna

"Należy podkreślić, że w budynku substancja oryginalna zachowana jest w dużym procencie - budynek nie uległ większym zniszczeniom w trakcie wojen, ani nie był poddawany przebudowom w okresie późniejszym" - zwracają uwagę pracownicy wojewódzkiego konserwatora.

Zadowolenia z decyzji Jakuba Lewickiego nie ukrywa też stołeczny konserwator Michał Krasucki. "Cieszy mnie to tym bardziej, że to właśnie moje biuro wnioskowało o ten wpis w maju tego roku. Nie tylko ze względu na architekturę kamienicy, ale także jej wyposażanie i wystrój wnętrz" - napisał w mediach społecznościowych.

Decyzja o wpisie do rejestru nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »