Informacje

31.03.2017 15:01 Kamionkowskie Błonia Elekcyjne

Sprzedano zabytkowy teren. MJN zawiadamia prokuraturę

SERWISY:


Miasto Jest Nasze zapowiedziało złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez stołecznych urzędników. Chodzi o sprzedaż gruntu na Pradze Południe objętego wpisem do rejestru zabytków.

Jak podało MJN, 21 października 2016 r. Warszawa zawarła umowę sprzedaży gruntu przy ul. Stanisława Augusta, w obrębie Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. Wartość transakcji wynosiła 38 mln zł.

W rejestrze zabytków

Prezes stowarzyszenia Jan Mencwel na piątkowej konferencji powiedział, że teren ten w ogóle nie powinien być wystawiony na sprzedaż. Jak dodał, ok. 85 procent wskazanej działki jest bowiem wpisane do rejestru zabytków, a grunt zbyto bez wymaganego ustawą pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Art. 13 ustęp 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że "sprzedaż, zamiana, darowizna lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a także wnoszenie tych nieruchomości jako wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek, wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków".

 

 

Na terenie Warszawy kompetencje do wydania takiego pozwolenia posiada Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Stołeczny Konserwator Zabytków. Mencwel poinformował, że w pismach z marca zgodnie stwierdzili, że w przypadku przedmiotowej nieruchomości nie zostały wydane pozwolenia na jej sprzedaż.

Zawiadomienie do prokuratury

- Naszym zdaniem jest to podstawa do tego, żeby twierdzić, że tej sprzedaży w ogóle nie powinno być i podstawa do tego, żeby teren wrócił w ręce miasta - mówił prezes MJN. - Dzisiaj złożymy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury ze wszystkimi dokumentami, do jakich dotarliśmy w tym przypadku - dodał.

Lider stowarzyszenia zaznaczył, że teren w obrębie Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych to "kolejna sprawa, w której okazuje się, że gdy chodzi o interes deweloperów, gdy chodzi o pozbywanie się gruntów zabytkowych, czy zieleni, miasto kolejny raz idzie na rękę grupom interesu".

Koordynator stowarzyszenia Miasto Jest Nasze dla dzielnicy Praga Południe Jan Baran podkreślił, że "w orzecznictwie sądowym, w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz w komentarzach do ustawy o gospodarce nieruchomościami stwierdza się, że brak pozwolenia konserwatora skutkuje nieważnością umowy sprzedaży". - Stanowi to więc podstawę do tego, żeby działka z powrotem wróciła do miasta - uznał.

Zdaniem Barana sprzedaż bez pozwolenia konserwatorskiego oznacza również, że urzędnicy przekroczyli swoje uprawnienia, co - według członków MJN - stanowi podstawę do pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 231 Kodeksu Karnego. Według KK, "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

"Walka będzie ciężka"

Mieszkająca nieopodal Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych Małgorzata Domańska poinformowała, że deweloper, który kupił wcześniej działkę od miasta, sprzedał ją już kolejnej firmie deweloperskiej. - Walka będzie ciężka, ale mam nadzieję, że uda nam się cofnąć tę sprzedaż i zablokować budowę jakichś wieżowców na terenie parku - mówiła Domańska.

Rzecznik prasowy MJN Karol Perkowski dodał, że grunt przy Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 1999 roku, według którego tylko 40 proc. powierzchni nieruchomości to teren, na którym zezwolono na zabudowa mieszkaniowa. - On zakładał, że w tym miejscu w większości ma być teren publiczny, a po sprzedaży tej działki wszystko wskazuje na to, że tak się jednak nie stanie - mówił rzecznik stowarzyszenia.

Komentarz ratusza

"W tym przypadku cały obszar jest wpisany do rejestru zabytków, nie literalnie ta jedna działka. Przepis dotyczący zgody konserwatora ( art. 13, ustawy o gospodarce nieruchomościami) dotyczy działek jednostkowo wpisanych, a nie obszarów jak to ma miejsce w tym przypadku. Były dwa przetargi. Dopiero 2. udało się zakończyć sprzedażą. Na obszarze tylko 40 procent jest przeznaczone pod zabudowę"- poinformowała nas w sobotę Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika prasowego stołecznego ratusza.

PAP/ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bbq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2017 15:08 ~bbq

  "W tym przypadku cały obszar jest wpisany do rejestru zabytków, nie literalnie ta jedna działka. Przepis dotyczący zgody konserwatora ( art. 13, ustawy o gospodarce nieruchomościami) dotyczy działek jednostkowo wpisanych, a nie obszarów jak to ma miejsce w tym przypadku." co to za brednie? Czy działka to nie przypadkiem cześć obszaru? Skoro działka znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków to logicznym chyba jest, że sama w sobie jest terenem zabytkowym! Jak zwykle ktoś przekręca i nagina prawo by tylko zrobić co mu się podoba.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 18:07 ~Aga

  Przed wojną mówili <wasze ulice,nasze kamienice> a dzisiaj mówią<miasto jest nasze>.

 • Adrian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 06:25 ~Adrian

  I dlatego Pis wygrywa. Bo ludzie mają dość przekręciarzy z PO. A odbijanie piłeczki, że pis pousadza swoich na stołkach to jest strzał sobie w kolano bowiem PO zrobiło to już dawno.

 • chiben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 05:53 ~chiben

  Gdy Miasto Jest Nasze wystąpi o odebranie gruntów darowanych kościołowi katolickiemu, to jako wielopokoleniowy Warszawiak wstąpię z radością do tej organizacji.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2017 03:20 ~wkurzony

  czy do cholery nie mozecie wywalac na zbity pysk tych nieodpowiedzialnych cwanych urzedników? włazic im na ich majatek, sciagac odszkodowania z najblizej rodziny niech tak nie ukrywaja tych majatków uzyskanych za te ich decyzje

 • gdest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 21:51 ~gdest

  W samorządzie warszawskim obok PO brakuje jeszcze tylko PSL z Adamem Struzikiem na czele. Gdyby do nich dołączył, to Mazowsze zostałoby całkowicie zdewastowane. Tylko to potrafią i to im wychodzi najlepiej.

 • Interesik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 21:39 ~Interesik

  tutejszy~tutejszy

  Gdzie rządzi PO, tam jest opylanie majątku.

  Gdzie rządzi PiS, wszystkie możliwe stanowiska obsadzone są kolesiami i rodziną, tak, że opylenie zabytkowej posesji to nic trudnego.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 21:04 kubat

  alman~alman

  GDZIE JEST PROKURATURA ??, GDZIE SA SADY ??, DLACZEGO JESZCZE NIKT ZA TO NIE SIEDZI DO WYJASNIENIA SPRAWY ??, DLACZEGO TRANSAKCJA JESZCZE NIE JEST UNIEWAZNIONA ??. CZEKACIE AZ SPRZEDADZA CALA WARSZAWE I POLSKE ZA GROSZE ZYDOM , WATYKANCZYKOM I DEVELOPEROM NA KOMORKI ??.


  No co innego, gdyby w ramach rekompensaty przekazali Diecezji, wówczas nawet nikt by się nie dowiedział.

 • drwal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 20:46 ~drwal

  Ze tak Wiejskiej nikt kupic nie chce,ten ladny wielki budynek.

 • preczzpo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 20:34 ~preczzpo

  PO to organizacja mafijna. Radni zatrudnieni u deweloperów, radni z mieszkaniami od deweloperów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »