Informacje

15.05.2017 12:28 ws. reprywatyzacji

"Sprzedający był chory psychicznie". Prokuratura podważa umowy Marka M.

SERWISY:


Prokuratura chce, by sąd unieważnił
sprzedaż znanemu kupcowi roszczeń Markowi M. udziałów w spadku oraz roszczeń do dwóch nieruchomości w Warszawie. Śledczy twierdzą, że sprzedający cierpiał na zaburzenia psychiczne, dlatego nie mógł swobodnie wyrażać swej woli.

Prokuratura Regionalna w Warszawie wniosła pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie o uznanie nieważności umów sprzedaży udziałów w spadku oraz roszczeń do nieruchomości przy ul. Opoczyńskiej 4B oraz nieruchomości określonej jako "Folwark Służewiec" - podał dział prasowy Prokuratury Krajowej. Podkreślono, że to jedno z działań prokuratury, mających zapobiec bezprawnym skutkom "dzikiej reprywatyzacji" warszawskich nieruchomości.

W toku jednego ze śledztw warszawskiej prokuratury regionalnej ustalono, że jedyny spadkobierca uprawniony do tych dwóch nieruchomości co najmniej od 2006 r. cierpiał na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Według prokuratury, utrzymywał się z prac dorywczych i zasiłku stałego. Z powodu zaległości czynszowych w 2013 r. został eksmitowany z zajmowanego mieszkania i pomieszkiwał u swej matki, a także "w mieszkaniu o obniżonym standardzie należącym do znanego kupca roszczeń do warszawskich nieruchomości – Marka M.".

Sprzedał roszczenia

Jak podała prokuratura, spadkobierca ten na mocy umów (w formie aktów notarialnych) sporządzonych od grudnia 2011 r. do czerwca 2012 r. sprzedał należny mu spadek na rzecz Marka M. za łączną kwotę 1500 zł. Ponadto na podstawie odręcznie sporządzonej umowy z października 2012 r. spadkobierca sprzedał za 100 tys. zł. Markowi M. wszelkie pozostałe przysługujące mu prawa i roszczenia wynikające z "dekretu Bieruta" z 1945 r. w stosunku do nieruchomości przy ul. Opoczyńskiej 4B i "Folwarku Służewiec".

- Zgodnie z umową kwota ta miała zostać uiszczona w gotówce przy podpisywaniu umowy. W toku postępowania ustalono, że w rzeczywistości pieniądze te nie zostały wypłacone sprzedającemu - podkreśliła prokuratura.

Zaznaczyła ona, że samo tylko odszkodowanie w związku z nieruchomością przy ul. Opoczyńskiej 4B - bez uwzględnienia "Folwarku Służewiec" - jest szacowane na 7,2 mln zł. Kwota ta nie obejmuje wartości roszczenia o ustanowienie użytkowania wieczystego i przeniesienie własności pozostałej części budynku nieobejmującej lokali wyodrębnionych. W przypadku "Folwarku Służewiec" roszczenie reprywatyzacyjne dotyczy 31 ha gruntu przy ul. Postępu 3/5. Obecnie jest tam budynek będący własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

"Umowy powinny zostać nieważne"

"W ocenie prokuratora tak wysoka dysproporcja między wzajemnymi świadczeniami nie znajduje żadnego uzasadnienia. Taka skrajna niewspółmierność prowadzi do wniosku, iż zawarte umowy sprzedaży powinny zostać uznane za nieważne z uwagi na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, w tym w szczególności zasadą uczciwości i przyzwoitości" - podał komunikat. Prokuratura podkreśla, że w chwili zawarcia umowy "sprzedający znajdował się w stanie wyłączającym świadome oraz swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli".

Pozew wniesiono w ramach działań prokuratorów wchodzących w skład specjalnego zespołu prokuratorów podejmujących działania cywilnoprawne i administracyjnoprawne w związku z "dziką reprywatyzacją" w Warszawie. Zgodnie z decyzją Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, od października 2016 r. takie zespoły funkcjonują w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie oraz w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu.

W sumie w prokuraturach we Wrocławiu i w Warszawie prowadzonych jest 175 postępowań w sprawie  reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

PAP/md/b/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 19:59 ~nick

  Nareszcie się za niego wzięli. Czas jeszcze na notariuszy, którzy uskuteczniali takie praktyki. Poza tym ciekawe, co słychać u pana JR i jego matki AD? Siedzą??? Kiedy zostanie im odebrana nielegalnie przejęta kamienica na Kazimierzowskiej?

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 15:39 ~benek

  Ciekawe kiedy pan MM dołączy do swych kamratów z branży wyłudzaczy i oszustów na Rakowiecką?

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 15:30 ~marta


  kraczorkraczor

  A notariuszem tez sie zajmą czy pozostanie bezkarny?
  Tomek~Tomek


  no właśnie! Za tę mafię też się trzeba wziąć

  ...bo to taka zbrodnia doskonała- sądy wszystkim załatwiają bezkarność ...Chyba najpierw trzeba zacząć od sądów ?

 • babon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 15:28 ~babon

  to jest chore i chory kraj raj robienie jaj.Jak juz tacy urzednicy Stoja za tymi przekretami to jak to prawo dziala i tak jest w calym kraju,ludzi bogatych wiecej jak na zachodzie sami milionerzy jak zarobic by sie nie narobic dobre co ma powiedziec zwykly zjadacz chleba za 1600 zl.na miesiac czy emeryt 1000zl.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 15:16 ~obywatel

  a posłowie od 25 lat nie uchwalali ustawy reprywatyzacyjnej i co-bezkarni?Przeciez to ich wina.Takze PIS-mogli uchwalic ustawe-mogli.PIS zamiast komisji weryfikacyjnej powinni uchwalic ustawe reprywatyzacyjna.

 • madameh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 14:59 ~madameh

  Jedna wielka sitwa prawnicza....sedziowie,notariusze, adwokaci i rzeczoznawcy . Za ich przyzwoleniem niektorzy spadkobiercy i ludzie mieszkajacy w kamienicach wyladowali w barakach. To karygodne dzialania w 'imieniu prawa" Rozliczyc BANDĘ !

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 14:55 ~Marek

  Trzeba się zająć posłami. Mając świadomość o prawie, które pozwala na tego rodzaju działania, nie zrobili nic żeby je zmienić.

 • sdasdasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 14:26 ~sdasdasd

  Notariusze są nietykalni podobnie jak cała kasta

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 14:25 ~Tomek

  kraczorkraczor

  A notariuszem tez sie zajmą czy pozostanie bezkarny?


  no właśnie! Za tę mafię też się trzeba wziąć

 • kraczor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2017 13:57 kraczor

  A notariuszem tez sie zajmą czy pozostanie bezkarny?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »