Informacje

14.04.2013 16:15 cykliczne porządki na starej nekropolii

Sprzątali Cmentarz Żydowski.
"Nie spodziewaliśmy się tylu osób"

SERWISY:

Blisko setka osób wzięła udział w niedzielnym porządkowaniu Cmentarza Żydowskiego na Woli. Odbyło się ono w ramach obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

W niedzielę rano wolontariusze usuwali chwasty i samosiejki, grabili liście, zbierali śmieci, malowali żeliwne ogrodzenia grobów. Porządkowali przede wszystkim kwaterę główną.

- Spodziewaliśmy się większego odzewu niż zazwyczaj ze względu na rocznicę powstania w getcie, ale nie spodziewaliśmy się, że przyjdzie aż tyle osób - powiedział PAP pisarz Jacek Dehnel. Od trzech lat, razem z Alicją Mroczkowską, prowadzi Ochotniczy Hufiec Porządkowania Cmentarza Żydowskiego im. Józefa Rajnfelda, w ramach którego co miesiąc na cmentarzu odbywa się sprzątanie.

- Mam nadzieję, że część z tych osób zostanie z nami i będzie przychodziła na kolejne hufce. Pole do popisu jest ogromne, mamy 33 ha, a do tej pory udało nam się jako tako uporządkować zaledwie kilka kwater - zaznaczył Dehnel.

Zaniedbana nekropolia

Jak podkreślił, cmentarz jest bardzo zaniedbany, jego konserwacja wymaga ogromnych nakładów pracy i pieniędzy.

- Na to nawet większa grupa wolontariuszy pozwolić sobie nie może. Potrzeba profesjonalnych konserwatorów i kamieniarzy - mówił.

Muzeum pomaga

Współorganizatorem niedzielnego sprzątania jest Muzeum Historii Żydów Polskich, jeden z organizatorów obchodów 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. W piątek placówka zainauguruje działalność w nowym gmachu przy ul. Anielewicza.

"To nasi współobywatele"

Zbliżająca się rocznica skłoniła do udziału w niedzielnym porządkowaniu Hannę Konarowską i jej synka Macieja.

- Na opiekę nad Cmentarzem Żydowskim zawsze brakuje czasu i pieniędzy, a to jest część Warszawy, duża część historii - powiedziała PAP Konarowska.

- Najbardziej mi się podoba, że przyszedłem pomóc - dodał sześcioletni Maciej.

Z kolei pani Ewa Skórska na sprzątanie przyszła z wnukiem, razem usuwali młode drzewka, które wysiały się pomiędzy nagrobkami.

- To byli nasi współobywatele - powiedziała PAP Skórska o spoczywających na cmentarzu Żydach. Jak przekonywała, żydowska nekropolia wymaga szczególnej opieki, ponieważ niewielu przodków pochowanych tam osób ma możliwość zadbania o groby najbliższych.

12-letni Kuba, wnuczek pani Ewy, przyszedł również, aby posłuchać wykładu znawcy cmentarza Jana Jagielskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Chłopiec ma za zadanie domowe napisać o różnicach pomiędzy cmentarzem żydowskim a katolickim.

Jak tłumaczył w niedzielę Jagielski, choć często żydowskie nekropolie były i są nazywane kirkutami, żaden porządny Żyd tak cmentarza nie określa, on mówi o nim dużo ładniej. W języku hebrajskim cmentarz to bet chaim (dom życia), bet kwarot (dom grobów) lub bet olam (dom życia wiecznego).

Najmłodszy w Warszawie

Cmentarz przy ul. Okopowej jest najmłodszą, chronologicznie trzecią żydowską nekropolią w Warszawie. Założono go w 1806 r., wkrótce po tym, jak Żydom pozwolono osiedlać się w granicach miasta.

Jagielski wyjaśnił, że Żydzi nigdy nie sadzą drzew na cmentarzach, ponieważ ich korzenie mogłyby naruszyć ciało zmarłego chowane bezpośrednio w ziemi. - Te ogromne drzewa wysiały się same po II wojnie światowej, na zdjęciach sprzed wojny widać, że na terenie cmentarza nie rośnie ani jedno drzewo - powiedział.

Obecnie na terenie żydowskiego nekropolii można usuwać jedynie samosiejki, mimo że największym zagrożeniem dla nagrobków są drzewa większe - ich potężne korzenie wypychają macewy, niszcząc je. Drzewa rosną jednak na terenie zabytkowym, co oznacza, że nie mogą zostać usunięte.

PAP/bf//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2013 16:19 ~ktos

  moze poszlismy posprzątac ze względu na szacunek do ludzi którzy tam spoczywają , a nie ze względu na wiare. co za róznica żydzi czy kto człowiek to człowiek cmentarz to cmentarz, szacunek dla osoby która to zoorganizowala i nie zwracała uwagi na to ze jest innej wiary .

 • ams

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 17:39 ~ams

  Tu to paradoks działa jest tyle cmentarzy żydowskich w kraju ale bieda na nich aż piszczy. Czy tak bogaty naród żydowski nie stać na odnowienie tych cmentarzy czy też na robienie porządków? To jest dziwne, żeby prządki na cmentarzu robili wolontariusze i to z innej wiary.

 • Futbolfan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 17:15 ~Futbolfan

  A co z cmentarzem na Bródnie? Tam nikt nie zrobi porządku?

 • radzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 16:30 ~radzio

  ja też chcę POsprzątać w tym mieście...

 • rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 13:59 ~rowerzysta

  czasem tę komentarzy dokładnie jak mowa mieszkańców z filmu Pokłosie . A mówią że Polska się zmieniła

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 08:57 ~ggg

  bambo~bambo

  Przyznam że czegoś tu nie rozumiem...
  Czy żydowska młodzież przyjeżdżająca tabunami na wycieczki nie mogłaby zadbać o groby przodków?
  To najlepiej obrazuje ichnią mentalność
  A my musimy zawsze być tak wyrywni?
  Może troska o groby powstańców byłaby wskazana.
  Myślcie i nie dawajcie się wypuszczać


  Myślę, że pomysł z grobami powstańców jest bardzo dobry. Zorganizuj taką akcję, możesz być pewny, że przyjdzie masa ludzi :)

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 08:34 ~Edek

  @olaf 07:56
  Olaf, masz zupełną rację. Bogaci żydzi ze Stanów wysuwają roszczenia do nieruchomości w Polsce zostawione przez ich przodków z przyczyn II wojny światowej. Nie liczą się z ich obecnymi mieszkańcami, wyrzucają ich na bruk nie patrząc na nic. A tak naprawdę to można przypuszczać, że ten cmentarz opisany w artykule sprzątały jedynie rodziny pochodzenia żydowskiego mieszkające w Warszawie.

 • reg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 08:00 ~reg

  pytam~pytam

  Zastanawiające to... Gmina żydowska NIE MA PIENIĘDZY na wynajęcie ekipy, która posprząta cmentarz? Moze młodzież z Izraela, zamiast dewastować polskie hotele, popracuje na cmentarzach przodków?

  CELNY komentarz!!! tylko ze ich religia mowi ze od roboty ma GOI ale durny polaczek tego nie zrozumie bo to przeciez fajny "happening".

 • olaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 07:56 ~olaf


  janusz~janusz

  Gdzie sa osoby których przodkowie tam spoczywają .W całym kraju odnajdują się byli właściciele i spadkobiercy majątków .A dbać o miejsce pochówku niema komu .
  Hufcowicz~Hufcowicz


  Głównie na polach wokół Treblinki. A co?


  Jak wyginęli to kto żąda oddania ich własności (kamienic,ziemi).
  Hufcowicz ty dalej tak myśl a oni z torbami cie puszczą.

 • kwas70

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 07:10 ~kwas70

  Jan z Pragi~Jan z Pragi

  Gdybym tylko wiedział sam bym przyszedł i pomógł ale z informacją nie jest najlepiej. Powiedzcie proszę jak można się przyłączyć do takich działań?


  Wez se szczotke kup bilrt ns trsmwaj i sam zamiataj jak ci sie nudzi

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »