Informacje

19.03.2012 18:20 runął mur między cmentarzami

Sprzątają gruzowisko na Powązkach

SERWISY:

Na Powązkach trwa sprzątanie pozostałości muru, który zawalił się na pobliskie groby. Pojawiły się obawy o jego stan na dalszym odcinku. - Należy jak najszybciej go zabezpieczyć - twierdzi rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. 

Gruzowisko i teren w jego najbliższym sąsiedztwie zostały ogrodzone biało-czerwoną taśmą. - Pracownicy cmentarza zbierają cegły i układają je na paletach. Te wywozi co chwila mały podnośnik - relacjonuje dziennikarz tvnwarszawa.pl Andrzej Rejnson.

Krajobraz jak po bitwie

O powalonym murze pomiędzy Powązkami a cmentarzem żydowskim poinformowała tvnwarszawa.pl Anna Mazurkiewicz. Jak mówią mieszkańcy, którzy mają tu groby swoich bliskich, mur runął już w środę. Niektórzy o tym, co się wydarzyło dowiedziali się dopiero w weekend, gdy przyszli odwiedzić rodzinne groby. Nie znają przyczyny zawalenia się muru.

Zniszczonych zostało około 70 mogił. Niektóre z nich, to groby historyczne. Część jest poważnie uszkodzona, a płyty z nazwiskami zmarłych są połamane. Groby, które były przy murze, przysypane zostały grubą warstwą cegieł.

- Bez odpowiednich zabezpieczeń, zachodzi obawa, że reszta muru też może się zawalić - ostrzega Przemysław Szpilman, dyrektor cmentarza żydowskiego, z którym spotkaliśmy się na miejscu w niedzielę.

Ludzie domagają się od zarządu cmentarza uprzątnięcia terenu i odrestaurowania grobów. W niedzielę pracowników nekropolii nie zastaliśmy w siedzibie. Telefon milczał. W poniedziałek pracujący w zarządzie ksiądz odmówił komentarza. Odesłał do Archidiecezji Warszawskiej.


Decyduje konserwator

- Stare Powązki to jeden wielki pomnik, który podlega opiece konserwatora. W związku z tym, także ocena merytoryczna tego, co się stało należy do konserwatora zabytków – mówi ksiądz dr Rafał Markowski, rzecznik Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej. Opóźnienie w sprzątaniu cmentarza tłumaczy koniecznością porozumienia kilku instytucji.

Duchowny dzieli się jednak swoją hipotezą na temat potencjalnych przyczyn. - Na przestrzeni swojego istnienia ten mur był budowany dwukrotnie – raz stawiany, potem podwyższany. Niewykluczone, że górna partia, jako solidniejsza, przyczyniła się do tego, że dolna partia nie wytrzymała – tłumaczy ksiądz Markowski, ale zastrzega, że to tylko "dywagacje i domysły".

- Jeśli mur zawalił się na odcinku 50 metrów, należy jak najszybciej zabezpieczać następną część  – podsumowuje rzecznik.

Zastępca stołecznego konserwatora zabytków zapowiedział wydanie zaleceń konserwatorski, aby zabezpieczyć mur.

- Ta część muru, która oddziela cmentarz katolicki od żydowskiego faktycznie była przeznaczona w ostatnim etapie do remontu, niestety mur się zawalił. Przyczyną były złe warunki atmosferyczne i czas. Rozważamy wydanie zalecenia konserwatorskiego dla zarządcy cmentarza, aby ten tymczasowo zabezpieczył mur. Obecnie na miejscu prowadzone są prace porządkowe – mówi Piotr Brabander, zastepca stołecznego konserwatora zabytków.

Mieszkańcy o zniszczonych grobach:

Czytaj więcej na ten temat.

Zdjęcia zrobione w niedzielę:

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2012 19:27 ~jaa

  cmentarz się odbuduje jak się znajdzie donator. kościół jest od tego aby strzyc owce a nie w nie inwestować.

 • Icek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 12:43 ~Icek

  To znak od wszechmogącego, że należy się pojednać

 • Vampir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 11:10 ~Vampir

  Ale niech ktoś w końcu mi powie - CZYJ JEST TEN MUR?

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 10:57 ~obserwator

  Ks.Dyrektor remontuje tylko Parafie dostawił sobie kolejnych kilkaset metrów powierzchni mieszkalnej oraz wybudował pod wynajem pawilony handlowe na terenie parafi i wynajmuje za kilkatysiecy złotych miesiecznie . Mur cmentarny mało go interesuję czeka na pieniadze od Państwa z których bedzie i wtedy zarobi na tym przewalonym murze na nowe auto.

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2012 08:06 ~adam

  niech kościół katolicki płaci, może księża schudną

 • marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2012 22:12 ~marcin

  A co na to szanowny ks. Marek?
  Ks. Niedzielak przewraca się w grobie, co ten człowiek wyprawia.

 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2012 22:08 ~ala

  TAKIE JAJA???? NIECH WIERNI UTRZYMUJĄ KOŚCIÓŁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A BĘDZIE ICH ZE 30 PROCENT.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2012 21:27 ~Dziadek tetryk

  Przecież mur zawalił się właśnie na Smętnej. I niestety nie ma tam ani śladu bruku. .

  [/cytat_740890]
  Linię ulicy Smętnej widać wzdłuż muru na niektórych zdjęciach zwłaszcza publikowanych wcześniej lub na innych portalach. Ulica, to wolny od drzew pas po stonie Cmentaża Żydowskiego. Nie byłem tam nigdy, bo ze względu na roślinność dotrzeć tam od bramy przy Okopowej jest trudno ale gdyby pozostałośc po ulicy nie była w jakiś sposób utwardzona, to przez ponad 60 lat zarosła by samosiejkami - a nie zarosła. Niestety publikowane zdjęcia skupiają się bardziej na przysypanych cegłami, zniszczonych nagrobkach na Cmentarzu Katolickim niż na tym jak wygląda teren "za murem". Smętna, będąca przedłużeniem Spokojnej, jest zaznaczona jeszcze na planie z 1945 roku ale później nagle "znika". A względy własnościowe nie mają tu nic do rzeczy. To jest ulica, a nie teren cmentarza, więc nie ma tu żadnych grobów

 • astrowiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2012 18:55 ~astrowiktor

  Dziadek tetryk~Dziadek tetryk

  Biegnąca wzdłuż muru ulica (widać ją na niektórych ze zdjęć) jest prawdopodobnie dalej pokryta historycznym, nie spotykanym już nigdzie w Warszawie brukiem, tzw kocimi łbami.


  Przecież mur zawalił się właśnie na Smętnej. I niestety nie ma tam ani śladu bruku. Fajnie, jakby Smętna wróciła, chociażby za względu na wesołą nazwę, ale trudno to sobie wyobrazić z względu na sprawy własnościowe na styku Starego i Nowego Testamentu.

  Jeśli nadzór konserwatorski będzie tak wyglądał, jak przy remoncie muru Powązek od Tatarskiej i Ostroroga, to lepiej od razu ten mur zburzyć i postawić płotek z promocji w Praktikerze.

 • Corales

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2012 18:51 ~Corales

  Mur odnowiono , ale od strony Powązkowskiej - na pokaz ......
  Plebania - dobudowano piętro - pochłonę,ło to spore pieniądze ....
  Posprzątano i wypucowano "ryneczek" - nikt nie pomyślał o zakątkach ....
  Od dawna nic nie można na tym Cmentarzu zrobić - walka z wiatrakami ......
  Najważniejszy jest Ksiądz Dyrektor ....
  Pogrzeb w miesiącach zimowych - czy ktoś był ?
  nie ma pieniędzy na ogrzewanie ....
  na nic nie ma pieniędzy ......
  ale plebania dobudowana - spójrzcie przejeżdżając obok Cmentarza - to pochłonęło nie jeden remont całego muru wokół Cmentarza ......
  ciekawe czy będą odszkodowania za zniszczone groby ...
  najgorzej mają osoby , które miały groby z lastrico - tych się nie remontuje - Ksiądz Dyrektor nie daje pozwolenia -trzeba wybudować nowy ........

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »