Informacje

28.12.2016 14:28 Musi jeszcze poczekać

Sprawa zabójstwa Papały. Bogucki chce 9 milionów zł za "areszt wydobywczy"

SERWISY:

Losy wielomilionowego zadośćuczynienia za niesłuszny areszt powinny rozstrzygnąć się 30 stycznia 2017 r. Do tego dnia warszawski sąd odroczył proces w sprawie żądania 9 mln zł za niesłuszny areszt Ryszarda Boguckiego, prawomocnie uniewinnionego od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały.

W środę Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuował rozpatrywanie wniosku Boguckiego, który żąda od Skarbu Państwa 9 mln zł zadośćuczynienia za to, że w związku z zarzutami w sprawie Papały przesiedział 9 lat w areszcie w "permanentnej izolacji" ze statusem więźnia niebezpiecznego. 30 stycznia strony mają wygłosić mowy końcowe; być może zapadnie wyrok.

"Areszt wydobywczy"

Bogucki został doprowadzony do SO z więzienia, gdzie odbywa wyrok 25 lat pozbawienia wolności za udział w zabójstwie w 1999 r. szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, ps. Pershing. Mówił sądowi o swych krzywdach i cierpieniach psychicznych, jakie mu wyrządzono "wikłając w sprawę Papały". "Areszt miał charakter wydobywczy i wiązał się z poczuciem olbrzymiego zagrożenia" - oświadczył.

Dodał, że przez pewien czas w celi, w której przebywał, "nie miał miejsca na rozprostowanie rąk, a kolanami dotykał drugiej ściany". - Były to warunki uwłaczające godności człowieka - oświadczył. Podkreślił, że gdy uchylono mu areszt do sprawy Papały, warunki w areszcie poprawiły się, np. dostał pierwsze po 12 latach "bezdozorowe widzenie".

- Mam świadomość, że ciąży na mnie wyrok za bardzo ciężkie przestępstwo, ale nie potrafię ludzkimi słowami wyrazić tego, czego doświadczyłem w związku z aresztem w sprawie Papały w aspekcie psychicznym i psychologicznym - powiedział Bogucki.

Po uniewinnieniu w sprawie Papały Bogucki zażądał od Skarbu Państwa w sumie 22,5 mln zł: 9 mln zł zadośćuczynienia za krzywdy związane z aresztowaniem do sprawy Papały oraz 13,5 mln zł odszkodowania w związku z utratą kontroli nad majątkiem spółki, której Bogucki był udziałowcem.

Skazany za "Pershinga"

Początkowo wniosek ten badał Sąd Okręgowy w Katowicach, który w 2015 przyznał mu 1,1 mln zł zadośćuczynienia i oddalił żądanie odszkodowania. W tym samym roku Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił jednak decyzję SO o przyznaniu zadośćuczynienia oraz prawomocnie utrzymał odmowę odszkodowania.

SA uznał, że areszt w sprawie Papały - wobec uniewinnienia - był oczywiście niesłuszny, ale nie miał znaczenia dla wolności Boguckiego, który był wcześniej aresztowany w sprawie "Pershinga". Według SA roszczenie o zadośćuczynienie przysługuje mu tylko w tym zakresie, w jakim rekompensowałoby krzywdę, której by nie poniósł, nie będąc aresztowany do sprawy Papały. SA przekazał wtedy sprawę warszawskiemu SO.

W sądzie w Katowicach pełnomocnicy Boguckiego przekonywali, że w związku z nadaniem mu statusu "N", Bogucki poddawany był represjom, które ich zdaniem przybierały formę "tortur XXI wieku". Jak mówili, przez liczne kontrole i włączanie światła nocą, ich klient był pozbawiany snu, puszczano mu głośną muzykę i skazano na samotność w jednoosobowej celi, co w efekcie doprowadziło do stanów lękowych i myśli samobójczych.

W postępowaniu w Katowicach prokuratura domagała się oddalenia roszczenia w całości. Według niej, nawet gdyby w sprawie Papały wobec Boguckiego nie stosowano aresztu i tak nie byłby na wolności, bo równocześnie był aresztowany, a później skazany za zabójstwo "Pershinga".

W sprawie "Pershinga" Bogucki został aresztowany w 2001 r. W sprawie Papały areszt wobec niego stosowano od lutego 2003 r. do kwietnia 2012 r. W 2003 r. skazano go w sprawie "Pershinga" (co stało się prawomocne w 2004 r.).

"Kruche" dowody

W 2009 r. warszawska prokuratura skierowała oskarżenia przeciwko Andrzejowi Z. ps. "Słowik" i Boguckiemu, zarzucając im m.in. nakłanianie do zabójstwa Papały, zastrzelonego w Warszawie w 1998 r. W 2013 r. warszawski SO obu uniewinnił, krytycznie oceniając wiele działań organów ścigania w sprawie, a dowody uznając za "kruche". Wyrok ten stał się prawomocny - prokuratura nie apelowała.

Obecnie przed warszawskim SO trwa kolejny proces ws. zabójstwa Papały, o co łódzka prokuratura oskarżyła Igora M., ps. Patyk. Według prokuratury miał on zastrzelić Papałę w trakcie próby kradzieży jego auta, a b. szef policji był przypadkową ofiarą złodziei samochodów.

Bogucki w latach 90. był znanym na Śląsku przedsiębiorcą handlującym samochodami. W 2001 r. zatrzymano go w Meksyku, jako poszukiwanego ws. zabójstwa "Pershinga". Meksyk wydał Boguckiego Polsce.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ FAKTÓW O ŚWIĄTECZNEJ BÓJCE NA MOKOTOWIE:

PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 14:22 ~Arek

  A może mnie zamkniecie za cokolwiek? 10 lat na państwowym wikcie z wygodami a potem odprawa 15 mln. Zgadzacie się? Plissss...

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 10:12 ~Warszawiak

  boj~boj

  Ludzie to jest lipa,niedlugo opozycja bedzie chciala za okupowanie sejmu Wyslac do tego ZOO szopy pracze by te owce I barany znalazly sie w odpowiednim miejscu

  Nie pisz , bo to jest za trudne dla ciebie .

 • poprawna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2016 00:44 ~poprawna

  lol~lol

  haha siedział za inna sprawe a chce odszkodowania za to ze siedział? lol zaprawde zawód prawnika powinien byc zakazany bo nic dobrego z adwokata a wielu prawników zamieszanych w przekrety hehe teraz na topie maja nieruchomosci


  jakie to polskie - generalizować - wszyscy adwokaci są źli (tak dla informacji radca prawny to tez pełnomocnik reprezentujący w Sądzie, od niedawna także w sprawach karnych, może tego zawodu też zakazać? ale stop pewnie nawet nie wiesz, że taki istnieje), a księża dobrzy

 • Stan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2016 21:33 ~Stan

  Nie tylko tam była rozróba. Również na Bródnie przy skrzyżowaniu Kondratowicza i Łabiszyńskie młodzież też sie "zabawiała".

 • Tomaszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2016 19:26 ~Tomaszek

  Zero litości dla takich ludzi...Powinien płacić podatek za to co narozrabiał

 • boj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2016 19:11 ~boj

  Ludzie to jest lipa,niedlugo opozycja bedzie chciala za okupowanie sejmu Wyslac do tego ZOO szopy pracze by te owce I barany znalazly sie w odpowiednim miejscu

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2016 17:43 ~lol

  haha siedział za inna sprawe a chce odszkodowania za to ze siedział? lol zaprawde zawód prawnika powinien byc zakazany bo nic dobrego z adwokata a wielu prawników zamieszanych w przekrety hehe teraz na topie maja nieruchomosci

 • zizi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2016 17:09 ~zizi

  No to będzie trzeba płacić!!!!!!!!!!-A niech zapłaci za to wszystko ci co do tego doprowadzili a nie my -Skarb Państwa!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »