Informacje

24.02.2014 14:31 chcą oskarżyć o naruszenie nietykalności i znieważenie policjantów

Sprawa Wiplera opóźniona. Wniosek o uchylenie immunitetu do poprawki

Wniosek o uchylenie przez Sejm immunitetu Przemysława Wiplera powinien zostać poprawiony - uważa warszawska Prokuratura Apelacyjna. Jej szef tłumaczy, że chodzi o "istotne szczegóły", a nie wycofanie się ze sprawy.

- Zwrócimy się do prowadzącego śledztwo o poprawienie istotnych szczegółów we wniosku. Popieramy jego skierowanie, ale uważamy, że powinien zostać uzupełniony – mówi portalowi tvn24.pl Dariusz Korneluk, prokurator apelacyjny w Warszawie.

Jak bardzo opóźni to sprawę Wiplera? - Nie chodzi o to by prokurator znowu prowadził śledztwo, bo wszystkie dowody zostały już zebrane. Powinien rozważyć pewne zmiany w samej konstrukcji wniosku – odpowiada Korneluk. Szczegółów jednak nie chce podać.

Sprawę prowadziła Prokuratura Rejonowa Warszawa – Śródmieście. Pod koniec tygodnia wniosek został przekazany do stojącej wyżej w prokuratorskiej hierarchii – Prokuratury Apelacyjnej. Gdy teraz zostanie uzupełniony, a apelacja nie będzie miała kolejnych zastrzeżeń, to wniosek zostanie przekazany do Prokuratury Generalnej, by stamtąd trafił do Sejmu. Andrzej Seremet może mieć jednak swoje uwagi do wniosku.

W ubiegły czwartek Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował, że zamierza pociągnąć posła do odpowiedzialności karnej w związku ze zdarzeniami z 30 października 2013 r. w Warszawie.

Przemysław Wipler w warszawskim klubie

Prokuratura chce, by Przemysław Wipler usłyszał zarzuty za naruszenie nietykalności i znieważenie policjantów. 30 października 2013 roku poseł opuszczał klub w centrum Warszawy przy ul. Mazowieckiej. Według policji mężczyzna zachowywał się agresywnie, wulgarnie, chciał im wydawać polecenia.

Wipler relacjonował, że dowiedział się, że jego żona jest po raz piąty w ciąży, w związku z tym wybrał się z przyjaciółmi świętować. - Poszliśmy na kolację z winem, później poszliśmy na drinka do lokalu, siedzieliśmy i rozmawialiśmy. Gdy wychodziłem, zauważyłem, że się dzieją bardzo niepokojące rzeczy - była awantura przed tym lokalem - mówił poseł. Jak zapewniał, sam nie uczestniczył w zajściu, ale postanowił interweniować. - Na wstępie dosyć szybko użyto przeciw mnie gazu, przewrócono mnie na podłogę, kopano mnie w głowę, klęczano na mnie, skuto mnie kajdankami, pobito mnie. Wielokrotnie polewano mnie - był to na pewno jakiś żrący środek - byłem kopany w krocze, w plecy i po nogach - mówił poseł.

"Zrzeknę się immunitetu"

- Niezwłocznie, jak tylko będę miał taką okazję, zrzeknę się immunitetu - mówił Wipler w listopadzie 2013 r. Dodał, że jest za likwidacją immunitetów.

Wcześniej poseł mówił, że został brutalnie pobity, a lekarze stwierdzili u niego m.in. uszkodzenie rogówki i liczne stłuczenia oraz otarcia. Dodał, że badanie krwi, które zostało wykonane w szpitalu wykazało, że miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Do 3 lat więzienia

- Dochodzenie wszczęto z urzędu. Przesłuchano w nim w sumie kilkudziesięciu świadków, odtworzono też zapisy nagrań monitoringu z miejsca zdarzenia - wyjaśnił Przemysław Nowak, rzecznik stołecznej prokuratury. Według niego zgromadzony materiał dowodowy dostatecznie uzasadnił podejrzenie, iż Wipler popełnił dwa czyny: zmuszał przemocą funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej, naruszając jednocześnie ich nietykalność cielesną oraz znieważał dwóch funkcjonariuszy słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych. Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3.

O skierowaniu wniosku do marszałka Sejmu zdecyduje Prokurator Generalny, po jego formalnym i merytorycznym skontrolowaniu - podkreślił Nowak.

Przemysław Wipler o immunitecie:

Maciej Duda/kka

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Przyjaciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 12:58 ~Przyjaciel

  Piątka dzieci? Tata w więzieniu? Poza Parlamentem? Kredyt na karku. Schizofrenia w głowie? Przemek, nie zrób tego czego kiedyś próbowałeś.

 • kiero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 10:15 ~kiero

  Na jego miejscu jakbym się dowiedział, że piąte dziecko w drodze to też bym się załamał i poszedł chlać... ;) haha

 • NoE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 09:58 ~NoE

  Zaóważcie, że wszyskie darmozjady są za zniesieniem inmunitetów tylko w mediach, a tak naprawdę nikt tego nie chce i nie zrobi tego, niezależnie kto będzie przy korycie. Zwyczajnie boją się odpowiedzialności za swoje czyny, tchóże i pasożyty.

 • klki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2014 09:53 ~klki

  polscy politycy okażcie i ujawnicie swoje majątki od prezydenta do posła z tuskiem na czele . naród domaga sie tego . luksusowe domy w kraju i zagranicą baseny i ogromne konta w kraju izagranicą . trzeba to sprawdzic . nie wolno nam narodzie to zaniedbac . mało tego gdzie jest majątek podskomunistyczny z fabryk zakładów i prywatyzacji . majątek solidaRNOŚCIOWY GDZIESZ TESZ SIE ZABŁOKAŁ . z prywatyzacji chocby pegeerów tez go nie ma . jestesmy w stanie to wszystko policzyc adetkfatnie do zarobków a wrazie wątpliwości zablokowac i zając konta zagraniczne i krajowe. zając domy mieszkania.w razie wątpliwości . jestesmy przekonani że majątek polski został rozkradziony. miały byc bony dla wszystkich ludzi po tych majątkach i co.należy sie to polakom i nie popóścimy.wiplera oskarżyc o napad na funcjonariusza jeżeli okaże sie to prawdą

 • gazik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 21:55 ~gazik

  Jak często walicie niemca po hełmie?

 • Purysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 21:18 ~Purysta

  klki~klki

  ...ble ble ble ...
  w końcu dosyc okradania ojczyzny i narodu polskiego.
  ... ble ble ble ...


  Ojczyzny - Chamie. Wykuj to sobie głęboko w tym prawicowym łbie. Za to _O_ kilka osób oddało życie. Dzięki nim możesz pisać na forum o Ojczyźnie, a nie o Vaterland, czy Pодинe, czy jakkolwiek inaczej.

 • kayah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 19:48 ~kayah

  bez emocji - wierzę, że sprawa zostanie wyjaśniona. Jeśli został pobity-odpowiedzą policjanci, ale jeśli schlał sie jak świnia i wymachując legitymacją poselską rzucił sie na Policjantów, to powinno oznaczać jego koniec jako polityka. Do pierdla i niech zajmą sie jego 4 literami

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 19:24 ~Boom

  klki~klki

  i albo to wykażą albo w polsce bedzie tak jak na ukrainie.


  Już sie wszyscy ciebie boją.

 • koniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 18:13 ~koniu

  Na polach mokotowskich pojawiły sie nowe drinki - wiplery. Zbiezność z nazwiskiem posła przypadkowa.

 • fetor6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 17:54 ~fetor6

  Oj już nie pokazujcie go w tej orzyganej koszulinie bo się niedobrze robi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »