Informacje

09.10.2018 20:17 "RKS zarządzać obiektem nie będzie"

Sprawa Skry znów w sądzie. Miasto składa pozew o wydanie terenu

SERWISY:


Ratusz złożył do sądu pozew o wydanie terenów Skry. Zapowiada też, że jeszcze w październiku ogłosi wyniki konkursu na zagospodarowanie tego obszaru. Prezes klubu odpowiada, że jest gotowy oddać obiekt, ale chce wiedzieć, co konkretnie powstanie w jego miejscu.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zorganizowała we wtorek konferencję prasową w sprawie przyszłości Skry.

Wyniki konkursu w październiku

Kaznowska przypomniała, że trwa konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję modernizacji kompleksu sportowego. Docelowo ma tu powstać nowy stadion lekkoatletyczny kategorii II.

Do 6 lipca wpłynęły 92 wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie, a 5 października minął termin składania prac konkursowych. Dotarło ich sześć. Ogłoszenie wyników konkursu urząd planuje w drugiej połowie października.

- Konkurs ma dwa etapy - na pierwszy mamy zagwarantowane 24 miliony złotych, to jest cały teren z wyłączeniem stadionu. To boisko treningowe, zaplecze, strefa rzutów, cały teren zieleni. Drugi etap to stadion, który będzie wymagać odrębnego projektowania i budżetowania – mówiła we wtorek wiceprezydent Kaznowska.

"Śmierć techniczna" obiektu

 

Jak podkreśliła, obecnie stadion jest zdewastowany, wręcz "w stanie śmierci technicznej". Na przyszły rok miasto planuję rozbiórkę. - Od ponad 40 lat ośrodek Skra zarządzany był przez klub sportowy RKS Skra. Od niemal 10 lat miasto walczyło o odzyskanie ośrodka, właśnie z takiego powodu, że został doprowadzony do stanu totalnej dewastacji, że na terenie ośrodka nie ma sportu – przekonywała Kaznowska.

I dodała, że funkcjonują tam: hurtownie, restauracje, parkingi, bazary. Wiceprezydent przypomniała, że teren miał wrócić do miasta w ubiegłym roku, ale tak się nie stało. Dlatego urząd złożył do sądu pozew o wydanie nieruchomości. - Pan Kaliszewski (Krzysztof, prezes Skry, trener Anity Włodarczyk – red.), w zasadzie przerwał rozmowy, a ośrodek nie został wydany, na jego terenie nie dzieje się nic, poza dalszym podnajmem, nielegalnym – stwierdziła Kaznowska.

Mimo to, zapraszała klub do dalszej współpracy, ale "RKS Skra zarządzać tym obiektem nie będzie". - Spotykałam się wielokrotnie z panem Kaliszewskim, nam bardzo zależy, żeby na teren Skry wrócił sport, ale zależy nam również na tym, żeby kultowy i historyczny klub mógł dalej trenować na terenie ośrodka. Dlatego zaproponowałam panu Kaliszewskiemu, że podpiszemy z nim dalszą umowę, już na innych zasadach, będzie dzierżawcą, najemcą, żeby pozostał na terenie ośrodka jako RKS Skra – tłumaczyła Kaznowska.

Odniosła się też do czerwcowej konferencji, na której byli Krzysztof Kaliszewski, minister sportu Witold Bańka i kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. Zapowiedzieli wówczas, że odbudują Skrę i stworzą stadion z prawdziwego zdarzenia. Kaliszewski mówił, że powinien to być obiekt pierwszej kategorii.

- Konkurs sytuuje Skrę, a dokładnie stadion w drugiej kategorii. Pozwala na organizowanie bardzo dużych wydarzeń rangi mistrzostw Europy i Świata. Nie planujemy obiektu na miarę igrzysk olimpijskich, ponieważ na wiele lat do przodu, jak państwo wiecie, Warszawa nie aplikuje o olimpiadę, Polska nie aplikuje o olimpiadę – argumentowała Kaznowska.

"Chcemy wiedzieć, co tu będzie"

O komentarz do konferencji wiceprezydent poprosiliśmy prezesa Skry. - Nie oglądałem jej, więc ciężko mi powiedzieć, co pani wiceprezydent mówiła. Nie mamy problemu z wydaniem obiektu, ale chcemy wiedzieć, co tutaj będzie i na jakich zasadach będziemy tutaj funkcjonowali – stwierdził Kaliszewski.

Dodał również, że dostał od miasta propozycję dzierżawienia terenu za dziewięć milionów złotych rocznie. - Żadnego pozwu w sprawie wydania nie otrzymaliśmy, być może to tylko słowa – skwitował Kaliszewski.

Jego zdaniem, podnoszenie tej sprawy na niecałe dwa tygodnie przed wyborami może być tylko "robieniem show".

Obiekt w ruinie

Stadion warszawskiej Skry rzeczywiście jest w katastrofalnym stanie. O sprawie zrobiło się głośno, gdy spektakularne sukcesy odnosiła Anita Włodarczyk (w 2016 roku, kiedy została mistrzynią olimpijską). Wracały wówczas pytania, dlaczego rekordzistka świata w rzucie młotem trenuje na co dzień w takich warunkach.

Za zaniedbania obiektów miasto winiło klub, dlatego zdecydowało się nie przedłużać z nim umowy o użytkowaniu wieczystym, na mocy której Skra działa w tym miejscu. Spór między miastem a klubem dotarł nawet do Sądu Najwyższego, który orzekł, że stadion powinien trafić w ręce miasta.

Przyszłość Skry była jednym z głównych tematów niedawnej debaty kandydatów na prezydenta stolicy zorganizowanej na stadionie Legii Warszawa. Politycy dość zgodnie deklarowali, że stadion należy odbudować, a to jak wygląda dziś jest wielkim wstydem.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ubaw_z_pisiakow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 22:56 ~ubaw_z_pisiakow


  fran~fran

  miasto szybko działa, na 2 tygodnie przed wyborami
  guyugguyguy~guyugguyguy


  HGW pewnie już dogadana z jakimś deweloperem, chce ustrzelić ostatni interes przed końcem kadencji.


  Nie wiejski głupku.
  To prezes Skry dogadał się z deweloperem kilka lat temu i tylko szybka reakcja ratusza zawdzięczasz fakt, że tylko na wizualizacjach wielkiego osiedla z biurowcami zamiast obiektów sportowych się skończyło.
  No, ale żeby to wiedzieć to trzeba w Warszawie mieszkać dłużej niż od poczatku obecnej kadencji sejmu.

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 22:53 ~Wyborca

  Głosujcie na Rafała Trzaskowskiego to konkurs na zagospodarowanie terenu Skry wygra grupa deweloperów, którzy zbudują tam osiedle mieszkaniowe.

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 17:58 ~nemesis

  HALO GRANDA! tzn miasto chce odebrać teren klubowi i zbudować tam nie wiadomo jeszcze co????

  Klub zostanie bez terenu i obiektów a na miejscu stadionu lekkoatletycznego powstanie coś tam

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 11:25 ~Zawiedziony

  ech~ech

  Nie bardzo rozumiem co to za kupczenie mieniem państwowym? Stadion ma być odbudowany za pieniądze miasta ale już z góry pani wiceprezydent obiecuje, że pan Kaliszewski może być prezesem Skry??!! Ktoś coś z tego rozumie? Państwo ma odbudować i utrzymywać, więc rozumiem, że będzie normalny konkurs na stanowisko zarządzającego a trener niech sobie trenuje z zawodnikami. Nie może jednak tak być, że z góry jest "nasadzony" na stołek.


  Przepraszam bardzo, ale nie odróżniasz mienia państwowego od miejskiego? To nie jest to samo.

 • Prezydent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 11:04 ~Prezydent

  Klub podatkami utrzymuje Miasto, mimo że to Miasto winno wspierać Klub w jego społecznej misji. Opłaty publiczne z terenu Skry to blisko 1 mln zł rocznie. Obiecała Pani zwolnienia z tych opłat, a zamiast tego je podwyższyła i to bezprawnie. To nie jest fair - pisała przed kilkoma miesiącami złota medalistka olimpijska Anita Włodarczyk do Hanny Gronkiewicz Waltz.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 10:46 ~ech

  Nie bardzo rozumiem co to za kupczenie mieniem państwowym? Stadion ma być odbudowany za pieniądze miasta ale już z góry pani wiceprezydent obiecuje, że pan Kaliszewski może być prezesem Skry??!! Ktoś coś z tego rozumie? Państwo ma odbudować i utrzymywać, więc rozumiem, że będzie normalny konkurs na stanowisko zarządzającego a trener niech sobie trenuje z zawodnikami. Nie może jednak tak być, że z góry jest "nasadzony" na stołek.

 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 09:42 ~bolek

  To na odchodne kolejny wałek?

 • Hanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 09:18 ~Hanna

  Gronkiewicz Waltz i jej zastępca Jarosław Jóźwiak zaproponowali Ministerstwu Sportu, by przeniósł się do zdewastowanej rudery, w jaką przez nieudolność miejskich urzędników, zamienił się obiekt warszawskiej Skry.

 • abcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 08:37 ~abcd

  "Prezes klubu odpowiada, że jest gotowy oddać obiekt, ale chce wiedzieć, co konkretnie powstanie w jego miejscu."

  a jakie to ma znaczenie? oddawaj jak nie twoje. Czy w przypadku czarnego kota, wlaściciel tego hotelu też w końcu odda działkę ale tylko pod warunkiem że zostanie tam hotel który wybudowal (a on bedzie nadal szefem)??

 • nowoczesny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2018 08:31 ~nowoczesny

  Trzaskowski znów powtarzał obietnice HGW z 2006 r. - jak odbudowa Skry.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »