Informacje

12.12.2017 17:49 Targowa 66

Sprawa Marka M. krąży między sądami. Wciąż nie ruszył proces o oszustwo

SERWISY:


To pierwsza sprawa karna w sprawach związanych z warszawską reprywatyzacją. Dotyczy znanego z handlu roszczeniami Marka M.,
oskarżonego o oszustwo. Jeszcze we wtorek przed południem wydawało się, że proces wreszcie się rozpocznie. Jednak na zamkniętym posiedzeniu sąd zdecydował o przekazaniu sprawy do niższej instancji.

Targowa 66 - w sprawie kamienicy pod tym adresem Marek M. miał zasiąść we wtorek na ławie oskarżonych. To czteropiętrowy budynek położony niemal w samym sercu Pragi Północ, między Ząbkowską a aleją Solidarności, nieopodal Dworca Wileńskiego.

Przed wojną właścicielką budynku była Fanny Ajzensztadt. Marek M. - starając się o jego zwrot w 2014 roku - chciał zostać jej kuratorem. Problem w tym, że Fanny już nie żyła. Zmarła w latach 70., prawdopodobnie w Brazylii.

M. wiedział, że nie żyje, o czym świadczy fakt, że już rok wcześniej złożył do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy wniosek o spadek po Fanny, dołączając stosowne dokumenty (w tym przede wszystkim akt zgonu). Warto bowiem nadmienić, że kobieta - oprócz Targowej - była też właścicielką kamienic przy Jagiellońskiej, Ząbkowskiej czy Floriańskiej.

"Wprowadził w błąd dla osiągnięcia korzyści"

Prokuratura zarzuciła Markowi M. oszustwo. Akt oskarżenia sporządziła i wysłała do sądu już w czerwcu ubiegłego roku, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. "W okresie od 20 stycznia 2014 roku do 9 kwietnia 2014 roku w Warszawie, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (...) wprowadził w błąd Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli, poprzez zatajanie faktu śmierci Fani vel. Fanny A." - informowała nas wówczas Katarzyna Kisiel, rzeczniczka sądu, przytaczając treść prokuratorskiego zarzutu.

Akt oskarżenia przeciwko Markowi M. trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Wola, ale ten w sierpniu tego roku przekazał sprawę do wyższej instancji. Uznał bowiem, że oszustwo było na kwotę przekraczającą 200 tys. zł, czyli "mienie znacznej wartości". A takie sprawy rozpoznaje zwykle Sąd Okręgowy.

We wtorek, czyli półtora roku po zakończeniu śledztwa, w końcu miał ruszyć proces Marka M. Równo o 12 przed salą rozpraw stawili się głównie dziennikarze. Zaraz po rozpoczęciu sędzia Beata Najjar poinformowała ich jednak, że muszą opuścić pomieszczenie. Zamiast rozprawy sąd przeprowadzi bowiem posiedzenie, a te toczą się zwykle za zamkniętymi drzwiami.

Marek M. do sądu nie przyszedł.

Sprawa wraca do Sądu Rejonowego

Jak poinformował po południu rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie, sędzia Najjar postanowiła ponownie przekazać sprawę do sądu pierwszej instancji. - Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w swoim postanowieniu [tym z sierpnia, o przekazaniu sprawy do Sądu Okręgowego - red.] przyjął za rzecz rozstrzygającą wartość przedmiotu sporu w danej sprawie. Ocenił, że wartość ta przekracza 200 tysięcy złotych. Sąd Okręgowy zaś, po dogłębnej analizie zarzutu aktu oskarżenia, doszedł do przekonania, że to kryterium nie ma tutaj rozstrzygającego znaczenia i przekazał sprawę z powrotem do sądu na Woli jako rzeczowo właściwemu - wyjaśnił nam rzecznik sądu Piotr Bojarczuk.

Termin pierwszej rozprawy w sprawie Marka M. zatem trudno przewidzieć. - To jest już decyzja sądu rejonowego, a konkretniej pana bądź pani sędzi referent, do której sprawa wpłynie. Będzie to zależne od zbudowania wokand nadchodzących i wolnych terminów - dodał sędzia Bojarczuk. Podkreślił też, że sąd rejonowy nie może już w żaden sposób się odwołać czy przekazać sprawę innej instancji. - Nasza decyzja jest ostateczna i rozstrzygająca - stwierdził.

Nie ma jednak żadnych szans, by proces Marka M. rozpoczął się jeszcze w tym roku.

Kim jest Marek M.?

Marka M. nie trzeba przedstawiać tym, którzy w niewielkim nawet stopniu interesują się warszawską reprywatyzacją. O jego działaniach lokatorzy mówili od lat. Odzyskał kilka nieruchomości (głównie kamienic) w atrakcyjnych lokalizacjach Warszawy. Na liście widnieją takie adresy jak Hoża 25a (roszczenia nabył za 50 złotych) czy Nabielaka 9, gdzie mieszkała Jolanta Brzeska.

Spis 51 wszystkich nieruchomości, do których posiadał roszczenia zatytułował "Moje grunty warszawskie" i w czasach prezydentury Lecha Kaczyńskiego przyniósł urzędnikom stołecznego magistratu.

Nieruchomości przejmował głównie na podstawie skupionych roszczeń. Te zdobywał między innymi dzięki stowarzyszeniu Poszkodowani, które w 2005 roku założył ze swoją matką. Organizacja miała udzielać pomocy dawnym spadkobiercom i udzielać wsparcia w negocjacjach z miastem.

W sprawie wspomnianej kamienicy przy Nabielaka 9 Marek M. został wezwany na posiedzenie komisji weryfikacyjnej, która badała zwrot tej nieruchomości. Odmówił jednak składania zeznań.

 

 

Zobacz jak wygląda kamienica przy Targowej:

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 13:46 ~tomek

  TO SĄ WOLNE SADY W POLSCE - HAHAHHAAA

 • mir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 12:33 ~mir

  wolne sądy... brońcie dalej wolnych sądów

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 12:04 ~jot

  A ta pani sędzia o dziwacznym nazwisku to Polka?

 • taka_prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 11:35 ~taka_prawda

  podpałka~podpałka

  Sędziowie się boją bo nie chcą skończyć życia przez samospalenie,w Lasku Kabackim na ognisku.

  Raczej graja na zwłoke w jego interesie. Gdyby nie przychylność sądów nie został by kolekcjonerem roszczeń.

 • podpałka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2017 06:02 ~podpałka

  Sędziowie się boją bo nie chcą skończyć życia przez samospalenie,w Lasku Kabackim na ognisku.

 • amorek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 19:03 ~amorek

  za karę Marek M niech idzie na randkę z Krystyną P

 • Ryszard

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2017 18:53 ~Ryszard

  wreście ta kamienica została ukradziona i trzeba ją komuś oddać

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »