Informacje

21.11.2017 15:48 DECYZJA SĄDU APELACYJNEGO

Sprawa Kajetana P. "Są tak istotne braki śledztwa, że musi wrócić do prokuratury"

SERWISY:


Prokuratura Okręgowa w Warszawie jeszcze raz będzie musiała pochylić się nad sprawą Kajetana P. We wtorek Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego, który nakazał śledczym uzupełnić postępowanie dowodowe, między innymi o
konfrontację opinii biegłych psychologów i psychiatrów.

Prokuraturze zależało na szybkim rozpoczęciu procesu, dlatego odwołała się od decyzji Sądu Okręgowego, który to żądał uzupełnienia śledztwa. Jej starania okazały się nieskuteczne.

- Sąd nie uwzględnił zażalenia prokuratury. Utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie w sprawie Kajetana P. Podzielił stanowisko sądu pierwszej instancji, że są tak istotne braki śledztwa, że sprawa musi wrócić do prokuratury, a ta musi uzupełnić postępowanie przygotowawcze w zakresie wskazanym przez sąd - powiedział tvnwarszawa.pl Jerzy Leder, sędzia Sądu Apelacyjnego. I podkreślił, że ze względu na "ochronę dóbr osobistych nie może udzielać więcej szczegółów".

Trzy wątki do uzupełnienia

Wtorkowy rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego to efekt zażalenia złożonego przez Prokuraturę Okręgową na decyzję Sądu Okręgowego sprzed miesiąca. Sąd ten - jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. – zwrócił śledczym sprawę Kajetana P. i nakazał uzupełnić postępowanie o trzy wątki.

Po pierwsze - przeprowadzenie konfrontacji biegłych psychiatrów i psychologów z obu zespołów biegłych wypowiadających się w zakresie poczytalności Kajetana P. Po drugie - doręczenie oskarżonemu i jego obrońcy kopii opinii psychiatrycznej. I po trzecie - sporządzenie czytelnych odpisów protokołów zeznań świadków oraz jednego protokołu przesłuchania podejrzanego.

Prokuratura uznała tę decyzję za całkowicie bezpodstawną. W uzasadnieniu swojego zażalenia oceniła, że postanowienie sądu o zwrocie sprawy, wydane prawie trzy miesiące po skierowaniu aktu oskarżenia, "w oczywisty sposób zmierza do wydłużenia postępowania". Nadmieniono, że następuje to w sytuacji "gdy i tak, biorąc pod uwagę charakter sprawy, wskazane przez sąd czynności dowodowe zostaną przeprowadzone w toku postępowania sądowego".

Dwa zespoły biegłych

Prokuratura wskazała też, że w toku śledztwa powołane zostały dwa zespoły biegłych psychiatrów i psychologów, które miały się wypowiedzieć na temat poczytalności Kajetana P. Pierwsza opinia budziła bowiem - jak zaznaczono - uzasadnione wątpliwości w zakresie wniosków końcowych. 

Kolejna - zdaniem prokuratora - była "spójna, logiczna i kompletna", a wnioski w niej zawarte "pozwoliły na zakończenie prowadzonego postępowania przygotowawczego” i skierowanie do Sądu Okręgowego w Warszawie aktu oskarżenia. "Nie można zatem mówić o brakach postępowania przygotowawczego w tym zakresie" - przekonywał w komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej Łukasz Łapczyński.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ SPRAWIE I ARGUMENTACH PROKURATURY <<

Brutalne morderstwo

Przypomnijmy krótko - akt oskarżenia w sprawie Kajetana P. został skierowany do sądu w połowie lipca. 27-latek został oskarżony o brutalne zabójstwo w 2016 roku tłumaczki języka włoskiego i napaść na policjanta oraz biegłą psycholog.

3 lutego 2016 roku Kajetan P. - pod pozorem rozpoczęcia nauki języka - spotkał się z tłumaczką Katarzyną J. w jej mieszkaniu na warszawskiej Woli. Tam - jak wynika z ustaleń śledczych - zabił ją nożem. By ukryć zwłoki i uniknąć odpowiedzialności, rozczłonkował je i przewiózł je do wynajmowanego przez siebie mieszkania. Następnie uciekł. Zatrzymano go po 11 dniach na Malcie i przekazano stronie polskiej.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jak nie ma czapy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2017 12:37 ~jak nie ma czapy

  dać go do celi niewyżytej grypsery i po sprawie - " w wyniku ataku padaczki spadł z łóżka i odniósł liczne obrażenia skutkujące zgonem"

 • vymaje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 21:23 ~vymaje

  Zbyszku, prosiłbym Cię, żebyś miał oko na tę sprawę. Nie pozwól, żeby koneksje mamy oskarżonego mogły wpłynąć tutaj na wynik postępowania. Dość elit! Dość kast sędziowskich! Państwo ma służyć obywatelom!

 • Klemens

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 21:10 ~Klemens

  Mamusia prokuratorka, więc chyba nie sądzicie że włos mu z głowy spadnie.

 • Matt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 20:15 ~Matt

  Był kiedyś taki film pt "Adwokat diabła".

 • smutny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 20:06 ~smutny

  No to mamy Problem teraz trzeba poczekac na przedawnienie,zaraz wyzdrowieje i dac rente dozywotnio,widac ze Taki Jakis mizerny wykonczony gosc slabe jedzonko macie w tych hotelach.

 • Pochodzenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 19:39 ~Pochodzenie

  mydlo~mydlo

  Szukanie dziury w calym,tak nie bedzie siedzial tylko jeden wielki cyrk.

  Nic dziwnego, ma dobre pochodzenie, mamusia robi, co może i nie może.

 • bubel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 18:44 ~bubel

  Gdyby tak emeryt czy emerytka sobie cukierka zabrala ze sklepu nie placiwszy to afera od razu kara no i do gazety szkoda ze nie jeszcze do sklepowy gablotki.

 • nnono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 18:05 ~nnono

  ciekawe jal mu zakładają ten kask, usypiają najpierw czy jak?

 • szałuniema

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 17:25 ~szałuniema

  Nie ośmieszajcie się, o takie sądy walczą ci dzielni opozycjoniści - nic sie nie zmieniło czy to PO czy PiS, dla zwykłego obywatela.

 • mydlo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2017 17:03 ~mydlo

  Szukanie dziury w calym,tak nie bedzie siedzial tylko jeden wielki cyrk.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »