Informacje

05.01.2015 21:27 Piramida finansowa

Sprawa Finroyal do sądu. "Oszukali klientów na 100 mln złotych"

SERWISY:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi K. Mężczyzna odpowie za prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia i oszustwo na szkodę klientów spółki Finroyal. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Śledztwo prowadzone było od sierpnia 2012 roku. Prokurator zgromadził  ponad 300 tomów akt materiału dowodowego. Są w nich zeznania ponad 1800 świadków, opinie biegłych z zakresu międzynarodowego prawa finansowego, księgowości, finansów, rachunkowości i ekonomii, jak również dokumentacja działalności spółki Finroyal.

Prokuratura zarzuca  Andrzejowi K., iż od listopada 2007 roku do 26 czerwca 2012 roku, pełniąc funkcję dyrektora spółki Finroyal - FRL Capital Limited, za pośrednictwem "biur operacyjnych" w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, "doprowadził 1716 klientów Finroyal do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości". W akcie oskarżenia mowa jest o kwocie ponad 100 mln złotych.

"Piramida finansowa"

Ze zgromadzonych materiałów wynika, że przedstawiciele spółki Finroyal zawierali z klientami umowy zwane "kontraktami lokacyjnymi". Klienci mieli otrzymywać "wysokie oprocentowanie i stabilny zysk przy jednoczesnym wyłączeniu ryzyka inwestycyjnego". W rzeczywistości pieniądze wpłacane przez klientów nie były inwestowane. Przeznaczano je na ryzykowne przedsięwzięcia na rynku walutowym, inwestycje w nierentowne spółki, pokrycie kosztów działalności, reklamę i na wynagrodzenie potrzeby Andrzeja K. Część pieniędzy przeznaczana była również na wypłaty odsetek dla wcześniejszych klientów, tworząc tym samym "piramidę finansową".

Jak podaje Przemysław Nowak, rzecznika prasowy prokuratury, klienci wprowadzani byli w błąd co do zamiaru i możliwości wywiązania się z zawartych "kontraktów lokacyjnych". Nieprawdziwe były też informacje o kondycji finansowej spółki Finroyal. przedstawiana była ona jako "międzynarodowa i renomowana instytucja finansowa", posiadająca wysokie ubezpieczenie od strat, osiągająca "ponadprzeciętną stopę zwrotu z lokowania aktywów w jednostkach uczestnictwa specjalistycznych funduszy inwestycyjnych".

"Spółka była niewypłacalna"

Była to nieprawda. Andrzej K. stworzył jedynie pozory prowadzenia profesjonalnej działalności inwestycyjnej. Z materiału dowodowego wynika, że Finroyal działała tylko na terenie Polski, prowadziła wyłącznie działalność parabankową. Kapitał zakładowy spółki nigdy nie został opłacony. Ponadto z opinii biegłego wynika, że przez cały okres funkcjonowania spółka ta była niewypłacalna, a prowadzona działalność była nierentowna.

Andrzej K. nie przyznał się do zarzutów. Zaprzeczył, że wprowadzał klientów w błąd.

Mężczyźnie grozi do lat 10 więzienia oraz grzywna do 5 mln złotych.

wp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2017 21:46 ~Janek


  Iga~Iga

  za SKOK MF i inni wzięli się szybko a Amber Gold i Finroyal działali bezkarnie. Po co są odpowiednie slużby i KNF?
  Wierzbno~Wierzbno

  Wzięli się szybko ? Nie masz pojęcia, o czym piszesz.

  =================
  Obejrzałem audycję o godz. 20 w dniu 22 kwietnia.Wysłuchałem co mówiła b. minister i aktualny sędzia Barbara Piwnik. To co mówi ta kobieta najlepiej wskazuje że PIS ma rację. Prokuraturę i Sądy należy zorganizować na nowo, weryfikując i wyrzucając wszystkich łajdaków odpowiedzialnych za dotychczasowe przekręty i zaniedbania. Jeśli prawo jest złe (a napewno jest) to przecież oni pierwsi powinni domagać się zmian. A kto odpowiada za to że sędzia nie może podjąć i spokojnie doprowadzić do końca otrzymanej sprawy? Przecież to wewnętrzna organizacja pracy sądu.
  Za wszystkie krzywdy i straty finansowe poniesione przez Obywateli wskutek przestępczej często działalności wymienionych wyżej i innych organów i instytucji państwowych (np. KNF) powinien odpowiadać Rząd i Budżet Państwa.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 16:35 ~oland

  Dla czego wciąz jest tylu naiwnych. A potem pretensja do państwa, że nie pilnuje złodzieji.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 07:29 ~asd

  Ludzie umiecie czytać ze zrozumieniem on nie ma tych 100 baniek tyle zabrał od klientów, os początku musiał dokładać do tego interesu. Ile tej kasy poszło na utrzymanie nikt nie wie, może ma jeszcze jakieś 20-30%.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 00:49 ~Wierzbno

  Iga~Iga

  za SKOK MF i inni wzięli się szybko a Amber Gold i Finroyal działali bezkarnie. Po co są odpowiednie slużby i KNF?

  Wzięli się szybko ? Nie masz pojęcia, o czym piszesz.

 • Alec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2015 00:33 ~Alec

  I przez 10 lat nie będzie się martwił o zwolnienie z pracy, ani o żarcie i picie a po odsiadce hulaj dusza. I to ma odstraszać innych? Śmiech!

 • matylda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 23:45 ~matylda

  A mnie nie żal tych oszukanych. Sami sobie winni. Kto zdrowo myślący wierzy w takie głupoty, o jakich mówili ci nibybankowcy. Pazerność ukarana. Do siebie, ludzie, miejcie pretensje!!!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 19:01 ~qwerty

  zamiast tych 10 lat wolałbym żeby dostał 200 mln zł grzywny. to by odstraszyło ewentualnych następców tego "biznesmena".

 • lolz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 15:29 ~lolz

  jak by nie patrzeć: opłacało się...

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 11:29 ~Wawka

  dziwne, że dopiero po 5 latach działalności złodziejskiej firmy FR odpowiednie urzędy i służby zareagowały. Brawo za czujność i operatywność.

 • Policjant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 11:02 ~Policjant

  BRAWO ! Dostanie z 8 a posiedzi z 5 lat,opłaci 5 min grzywny i żyje jak panisko.Szacun dla tego pana.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »