Informacje

05.08.2015 07:51 lipcowy incydent na lotnisku

Sprawa drona nad Okęciem "utknęła".
Nie przesłuchano pilotów Lufthansy

SERWISY:

Policjanci dopiero szykują przesłuchanie pilotów Lufthansy, którzy lądując na Okęciu prawie zderzyli się z dronem - dowiedział się portal tvn24.pl. Za to blisko przełomu jest śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dot. zrzucenia flary z drona na lotnisko w podkrakowskich Balicach.

Dochodzenie w sprawie głośnego incydentu, który miał miejsce 20 lipca br. prowadzą policjanci z komendy powiatowej w Piasecznie. Prokuratura w ogóle nie zajmuje się tą sprawą - to efekt rewolucyjnych zmian, które 1 lipca zaczęły obowiązywać w prawie karnym.

- Postępowanie jest z artykułu 212 prawa lotniczego, które przewiduje karę do pięciu lat więzienia za spowodowanie takiego incydentu - informuje aspirant Maciej Blachiński.

Przypomnijmy: policjanci z Piaseczna błyskawicznie znaleźli mężczyznę, który sterował dronem.

Poważne niebezpieczeństwo

20 lipca br. dron zauważyli podchodzący do lądowania na warszawskim lotnisku piloci Lufthansy. W rozmowie z wieżą kontroli lotów określili samo zdarzenie jako "bardzo niebezpieczne". O incydencie pierwszy poinformował branżowy "The Aviation Herald". Według tych informacji dron zbliżył się do Embraera 195 na odległość ledwie 100 metrów. W rozmowie z wieżą piloci mieli pretensje do kontrolerów, którzy powinni "dbać o przestrzeń powietrzną wokół lotniska".

Zatrzymany mężczyzna przyznał, że tego dnia latał dronem. Sam nie był jednak pewny, że to on spowodował zagrożenie.

- Mówił, że sprzedawca zapewniał go, iż dron nie wzbije się na taką wysokość i odległość. Był przerażony sytuacją - relacjonuje w rozmowie z tvn24.pl jeden z funkcjonariuszy.

Dron trafił do policyjnego magazynu. Czeka na wyznaczenie biegłego, który dokona odczytów z maszyny i je zinterpretuje. Ale sam biegły zostanie powołany dopiero po przesłuchaniu załogi samolotu niemieckich linii, które jest dopiero planowane.

- Sprawa zajmie jeszcze kilka miesięcy, będzie też kosztowna. Chodzi o opinię biegłego, a być może będą potrzebne kolejne - mówi nam funkcjonariusz z komendy stołecznej policji. Dopiero wtedy sami policjanci zdecydują jakie dokładnie zarzuty przedstawić pilotowi drona.

ABW na tropie

Ustaliliśmy, że bardziej zaawansowane jest śledztwo dotyczące długo utrzymywanego w tajemnicy incydentu z dronem, który miał miejsce na podkrakowskich Balicach.

Dopiero, gdy media nagłośniły historię z Okęcia okazało się, że jeszcze poważniejszy incydent miał miejsce w 2014 roku. Wtedy pilot drona zrzucił - jak zgodnie podały media - "ładunek wybuchowy".

- Pracujemy nad tą sprawą, nie mamy ustalonego sprawcy stąd nie będziemy informować o szczegółach zdarzenia - mówił rzecznik prokuratury apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.

Jednak z naszych informacji wynika, że śledczy z ABW i prokuratury są bliscy przełomu w tej sprawie. Wytypowali wąski krąg podejrzanych osób. Dowiedzieliśmy się również, że śledztwem w tej sprawie pierwotnie zajmowała się policja umarzając ją "z powodu niewykrycia sprawców". Po tej decyzji ktoś napisał list do służb specjalnych o tym, że incydent dowodzi łatwości z jaką można dokonać zamachu i że nie istnieje system ochrony lotnisk.

Dziurawe prawo

Dopiero wtedy sprawę potraktowano poważniej i na nową ją wszczęto - już przez doświadczonych śledczych z poziomu Prokuratury Apelacyjnej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ci doszli do wniosku, że nie zrzucono z drona na teren lotniska materiału wybuchowego, a świetlną flarę. Wytypowali również wąski krąg podejrzanych.

Równolegle w centrali Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczął się przegląd prawa dotyczącego lotów dronami. Efekty mają być ujęte w postaci raportu, w którym znajdą się sugestie co trzeba zmienić, aby zapanować nad dronami.

Tak rzecznik lotniska wypowiadał się o incydencie:

Czytaj także na tvn24.pl

Robert Zieliński / tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 23:38 ~aaaa

  Durny cyrk dla lemingów. Policja zajmuje się bzdurami, odgradza procedurami, a prawdziwi przestępcy mogą spać spokojnie.

 • co za kraj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 08:02 ~co za kraj

  Biedacy znow beda musieli przylepic to jakiemus bezdomnemu razem z kilkoma piwnicami i innymi powaznymi przestepstwami co by statystyka nie legla w gruzach...

 • Porke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 15:10 ~Porke

  Pozwać pilotów za utrudnianie śledztwa i wsadzić, a tego od drona wypuścić, mała szkodliwość czynu.

 • gillet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 14:57 ~gillet

  PO ze Swiecickim na czele lobbowali za rozbudowa lotnista w srodku miasta.

 • ten co wie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 14:39 ~ten co wie

  jaki dron?! - quadocopter!

 • dpsofs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 13:32 ~dpsofs

  Piloci zrobili dym i skarżyli się na nadzwyczajne naruszenie procedur. Komisja ds badania wypadków lotniczych prowadzi śledztwo. Policja i służby wypowiadały się do mediów. Nawet aresztowali sprawcę. Tylko nie ma sprawy, bo okazało się, że tak oficjalnie to się pilotom i policji nie chce. Najlepiej niech poprowadzą śledztwo na fb i tvnwarszawa.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 11:36 ~Adam

  A podobno pilotem drona był 39-letni Przemysław Z., "profesjonalista".

 • tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 09:38 ~tak

  szkopy narobiły hałasu o nic

 • rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 09:09 ~rob

  strach się bać, nasza dzielna policja potrafi umorzyć nawet tak poważny przypadek jak zrzucenie czegoś na płytę lotniska, czego się spodziewać po kradzieży np. roweru.

  szanowni policjanci - traktujcie ludzi poważniej i starajcie się pomóc, inaczej nikt nie będzie was szanował.

 • Zuzza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 08:50 ~Zuzza

  Niech idą strajkować i domagają się podwyżek. Ciekawe tylko za co skoro w 99% spraw - sprawcy nie wykryto?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »