Informacje

14.11.2011 17:21 ratusz: nie mieliśmy wyjścia

Spór o zakaz demonstracji. "Błędów było mnóstwo"

SERWISY:

 

- Władze miasta mogły i powinny zakazać demonstracji w czasie Święta Niepodległości – twierdzi Dariusz Joński, były wiceprezydent Łodzi. Z tą argumentacją nie zgadzają się władze miasta. - Nie mieliśmy wyjścia. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest w tej sprawie jednoznaczny – odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza.

- W moim przekonaniu zawiniła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie zrobiła wszystkiego, aby zapobiec temu co się wydarzyło. Mogła skorzystać z artykułu 8 „Prawa o zgromadzeniach", które mówi jasno, że gmina może zakazać zgromadzeń, jeżeli są ku temu przesłanki. Tutaj takie przesłanki były. Było zagrożenie życia, było zagrożenie mienia i to w znacznych rozmiarach - stwierdził na antenie TVN24 Dariusz Joński(SLD), były wiceprezydent Łodzi.

– Brak wyobraźni władz Warszawy, słabi prawnicy, niechęć urzędników, aby podjąć taką decyzję, błędów było mnóstwo. Ja chętnie pomogę Hannie Gronkiewicz-Waltz, żeby nie przegrywała. Ja nie przegrałem, a dwukrotnie w Łodzi w zeszłym roku wstrzymaliśmy takie przemarsze, bo wiedzieliśmy co się może wydarzyć – dodaje.

Mogli zakazać

Podobnego zdania jest karnista prof. Piotr Kruszyński. - Nie mogę zgodzić się ze zdaniem pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która stwierdziła, że władza nie może sobie pozwolić na przegraną w sądzie – skomentował karnista. - Powinno się odmówić rejestracji jednej z dwóch demonstracji. Albo można było je rozdzielić - mówił w TVN24 Kruszyński.

Wyrok TK nie pozwala

Z tymi argumentami nie zgadza się rzecznik ratusza i podaje zapisy, które znalazły się w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 stycznia 2006 roku.

Czytamy w nim m.in.: „Po pierwsze, ewentualność kontrdemonstracji przy użyciu przemocy lub przyłączenia się skłonnych do agresji ekstremistów nie może prowadzić do pozbawienia tego prawa nawet wtedy, gdy istnieje realne niebezpieczeństwo, że zgromadzenie publiczne spowoduje naruszenie porządku publicznego przez wydarzenia, na które organizatorzy zgromadzenia nie mają wpływu, a władza publiczna uchyla się od podjęcia skutecznych działań w celu zagwarantowania realizacji wolności zgłoszonego zgromadzenia."

Prezydent Warszawy już w sobotę przekonując, że nie mogła zakazać którejś z demonstracji powoływała się na wyroki TK. Gronkiewicz-Waltz przypomniała też, że w ub. roku zakazała marszu "Wolne Konopie" i przegrała w WSA.

- Nie może być tak, że ja jako urzędnik władzy publicznej mówię, że czegoś nie wolno - powiedziała. I dodała, że gdyby zabroniła manifestacji "Marsz Niepodległości" i "Kolorowa Niepodległa", przegrałaby w sądzie.

Trzeba zmienić prawo

Prezydent stolicy zaproponowała także konkretne zmiany w prawie, które w przyszłości mają nie dopuścić do podobnych wydarzeń. Władze Warszawy chcą, żeby zapisy z ustawy o imprezach masowych przenieść do ustawy o zgromadzeniach publicznych. Chodzi o :zakaz zasłaniania twarzy, zakaz organizacji różnych demonstracji w tym samym miejscu i tym samym czasie oraz zakaz używania materiałów pirotechnicznych.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • palec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 12:46 ~palec

  A i jeszcze jedno tych co najbardziej szumieli powinni lać pałami jak za komuny, bezstresowe wychowanie w mordę.
  Najpierw dwa ostrzeżenia od Policji o tym żeby się rozejść bo Policja będzie zmuszona użyć środków przymusu bezpośredniego,a później ten kto zostaje i się rzuca dostaje kilka pał przez grzbiet i może by się chamy nauczyły szacunku do Policji,a na chwilę obecną jest patologia i tyle.
  Dziękuję.

 • palec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 12:37 ~palec

  Pytacie kto ponosi największą odpowiedzialność za zamieszki i w sondzie wymienieni są wszyscy tylko zabrakło Wam najważniejszego punktu
  "NIE MYŚLĄCY LUDZIE" bo to właśnie oni są odpowiedzialni za zamieszki w Warszawie.

 • peter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 10:39 ~peter

  Skoro pani HGW tak restrykcyjnie przestrzega wyroków sądowych, to dlaczego do chwili obecnej nie zwrwóciła prawowitej właścicielce, częci terenu MPT przy ul.Bitwy Warszawskiej 1920r. Przecież w tej spawie był wyrok sądu nakazujący zwrot majątku.

 • piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 10:39 ~piękny Roman

  Niestety ale demokracja w takich przypadkach jest bezradna.

 • frajer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 10:09 ~frajer

  koko - tak jest pewnie wszędzie-w sądach , prokuraturach i ministerstwach . Ci ludzie na niczym się nie znają a jednocześnie zrobią wszystko co im się każe choćby to było zniszczenie człowieka. Te wszystkie przemiany 1989 roku , czy wejście do unii to jak się okazało , nie była żadna idea . Chodziło o wygodne życie dla siebie i znajomych . Oszukali nas.

 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 10:01 ~koko

  W ratuszu pracują głównie dzieci,ciotki,rodzice,znajomi,zięciowie,synowe,koledzy z przedszkola itd.wiem bo pracowałem i poziom ich edukacji śmieszny..więc jak mają dobrze zarządzać czym kolwiek...

 • fajnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 21:40 ~fajnie

  Ob.Serwer- dokładnie pod tym się podpisał TK-. O ile dobrze pamiętam zebranie poniżej 10 osób nigdzie nie trzeba rejestrować . Jak by się uparł to można w ten sposób blokować całe miasto. Zgodnie z prawem. I tak mamy szczęście , że masa krytyczna jeździ raz w miesiącu . Według prawa mogą gdzie chcą i ile chcą . Kiedy ktoś się zajmie sędziami?

 • Ob. Serwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 21:32 ~Ob. Serwer

  A gdyby do Ratusza zgłosili się organizatorzy kilkust czy kilku tysięcy grup powiedzmy ok. 2mln osób, np. prawicowcy, lewicowcy, geje, górnicy, Solidarność, nauczyciele, taksówkarze, kibice, i wielu innych, to też wyda zgodę? Ciekawe.

 • Emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 19:41 ~Emeryt

  Oczywiście, że nikt nie lubi jak mu się błędy wytyka. Może jednak warto posłuchać doświadczonych i skorzystać z ich porad. Może dla zachowania bezpieczeństwa mieszkańców czasem warto swój honor wsadzić w kieszeń. Władza też może przegrać - ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Od władzy oczekuje się myślenia o dobru najwyższym (zdrowiu, życiu, bezpieczeństwie) a nie o własnej dumie...

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 19:11 ~Emerytka

  A tego byłego z Łodzi to kto o zdanie pyta że pyskiem kłapie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »