Informacje

09.06.2016 09:40 "Wstęp tylko dla osób upoważnionych"

Spór o Teatr Żydowski.
Deweloper nie wpuści widzów

SERWISY:

Aktorzy Teatru Żydowskiego weszli do budynku po podpisaniu odpowiednich oświadczeń, jednak właściciel nie chce wpuścić do środka widzów. - Deweloper twierdzi, że w budynku jest niebezpiecznie, nie wiemy czy spektakl się odbędzie - tłumaczy Joanna Kawińska, przedstawicielka teatru.

Jak w środę informowali przedstawiciele firmy Ghelamco, wstęp do budynku będą miały wyłącznie osoby do tego upoważnione.

"Wchodzą na własne ryzyko"

- Osoby zatrudnione w tym miejscu będą mogły wejść na teren obiektu wyłącznie po podpisaniu stosownego oświadczenia, że wchodzą na własne ryzyko i odpowiedzialność. Natomiast osoby posiadające bilety na spektakle nie są upoważnione do wejścia na teren obiektu, a w sprawie zwrotu biletów powinny kontaktować się z Teatrem Żydowskim - napisali w komunikacie.

W oświadczeniu informowali, że w gmachu teatru nie jest bezpiecznie, a odpowiedzialność za osoby tam przebywające ponosi właśnie właściciel.

Spektakl zagrożony

"Nie wyrażamy zgody na organizację przez Teatr Żydowski jakichkolwiek wydarzeń o charakterze publicznym. Skrajnie nieodpowiedzialna postawa Dyrekcji Teatru zmusza nas jako właściciela budynku do ograniczenia dostępu do tej części budynku, co nastąpi w dniu 9 czerwca 2016 r. W tej części budynku nie mogą odbywać się wydarzenia publiczne" - napisano w komunikacie.

Na 22 czerwca zaplanowano spotkanie przedstawicieli właściciela z zespołem eksperckim, powołanym przez miasto st. Warszawa. Wcześniej planowane jest spotkanie z pracownikami Teatru oraz NSZZ "Solidarność" przy Teatrze Żydowskim.

W czwartek ( 9 czerwca) o godz 18:00 w teatrze miał odbyć się spektakl. - Aktorzy weszli do środka na próbę, ale nie wiemy czy spektakl się odbędzie - informuje Joanna Kawińska.

Z kolei Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl, relacjonuje, że wcześnie rano właściciel odgrodził teren siatką.

Ostrzeżenie przy wejściu

W poniedziałek wokół wejścia do teatru zostały zostawione tablice ostrzegawcze, na których wydrukowano opinię Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, nakazującego zamknięcie gmachu teatru ze względu na jego zły stan techniczny - m.in. niewłaściwe wymiary dróg ewakuacyjnych czy niezadowalający stan techniczny elementów budowlanych, jak piwnice czy klatki schodowe. Zarządził on wyłączenie strefy zagrożenia dla części obiektu, umieszczenie o zawiadomieniu o stanie zagrożenia oraz wykonanie doraźnych zabezpieczeń.

Decyzja została wstrzymana 4 czerwca przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jego zdaniem nie było zagrożenia zawalenia się budynku. "Nie zawsze zły stan techniczny budynku wywołuje bezpośrednią groźbę jego zawalenia" - napisano w oświadczeniu Wojewódzkiego Inspektora.

Nowy właściciel budynku

Teatr Żydowski wynajmuje swoją siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów (TSKŻ) w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany dewelopera zakładają zburzenie budynku, na jego miejscu wybudowanie biurowca, a także sceny Teatru Żydowskiego. "Według wstępnej umowy sprzed dwóch lat między Teatrem Żydowskim a Ghelamco w tym miejscu pozostać ma teatr. Miał grać cały czas, bez przestojów" - powiedziała PAP Gołda Tencer dyrektor teatru.

W 2011 r. teatr wystąpił do TSKŻ o pozwolenia na dokonanie remontu budynku - przypomina Dawid Szurmiej, aktor i pracownik teatru. "Zgoda na remont nie została nam dana. Wszelkie poczynania wskazywały jednak na to, że Teatr Żydowski pozostanie właśnie w tym budynku. W 2014 r. zostało podpisane porozumienie, zabezpieczające przyszłość teatru, przy udziale miasta, na mocy którego teatr miał grać w swojej obecnej siedzibie do czasu powstania nowej. Północna część gmachu miała zostać rozebrana, miał tam powstać teatr, w południowej - biurowiec" - powiedział.

W przesłanym oświadczeniu właściciele przekonywali jednak, że "nowa siedziba Teatru Żydowskiego nie będzie zlokalizowana w wieżowcu ani biurowcu - powierzchnie dla Teatru zaplanowano w oddzielnym, kameralnym budynku z ekspozycją na Plac Grzybowski". "Gdyby inwestycja nie była od pięciu lat uporczywie wstrzymywana m.in. przez zaniechania i bierną postawę obecnej Dyrekcji Teatru, już dzisiaj widzowie mogliby korzystać w tym miejscu z nowoczesnej sceny - zrealizowanej bez istotnego wkładu pieniędzy publicznych, a Teatr mógłby grać przez cały okres budowy w istniejącej lokalizacji" - poinformowano.

Jak zauważył Szurmiej, przenosiny teatru do tymczasowej siedziby wiązałyby się z szeregiem trudności technicznych - przenoszenie całego dobytku i administracji teatralnej - a także z możliwością utraty widowni, przyzwyczajonej do odwiedzania budynku przy placu Grzybowskim. "Jesteśmy teatrem, który chce pokazać szerokie spektrum kultury żydowskiej. Przez to kojarzeni jesteśmy nie z rodzajem sztuki, ale także z kulturą żydowską i tym właśnie miejscem" - dodał.

Jak przyznała Tencer, "naszym miejscem jest Plac Grzybowski". "To jest całe moje życie, mój dom, ale nie tylko mój, także wielu pracowników i aktorów z nim związanych. Zdajemy sobie sprawę, że dojdzie do budowy biurowca, ale nie spodziewaliśmy się takich niespodzianek" - dodała dyrektor teatru.

PAP/md/sk/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • osa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2016 19:50 ~osa

  manipulacja informacją !! fotografie z 06. lub 07.czerwca a materiał z 09.czerwca gdy ogrodzenie wyglądało już inaczej , bo nie było na nim decyzji urzędu.
  Właściciel obiektu odpowiada za wypadki na jego terenie i ma prawo bez żadnych decyzji zamknąć budę jak tylko stwierdzi stan zagrożenia.

 • denm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 13:17 denm

  Czy Ghelamco to też "żydowska" firma?

 • szczurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 13:01 ~szczurek

  Na dach cie chyba nie wpuszczą na tego "Skrzypka" :P

 • radca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 13:00 ~radca

  KOMISJO WENECKA KOMISJO EUROPEJSKA RATUJCIE TEATR ZYDOWSKI

 • Grzybek placowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 12:18 ~Grzybek placowy

  Cóż powiedzieć :) TSKŻ wpadło w pułapkę własnej chciwości. Chcieli zarobić, sprzedali atrakcyjną działkę deweloperowi... tylko zapomnieli, że na teatrze jeszcze żaden deweloper nie zarobił :))) A przecież panowie z TSKŻ powinniście to zrozumieć, panowie też jesteście kupcy ;)))

  Tak to bywa, gdy absolutnie wszystko jest na sprzedaż i gdy absolutnie wszystko musi przynosić jak największy zysk :D

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 12:09 ~szakal

  antyantysemita~antyantysemita

  To jest antysemityzm. Gdzie jest KOD? Gdzie jest Światowy Kongres? Gdzie jest Wyborcza?

  Kiepska prowokacja. Wymyśl coś lepszego. Powiem ci coś w tajemnicy: to jest wewnętrzna sprawa środowisk żydowskich, a żaden Żyd nie może być antysemitą. W razie problemów zgłoś się do najbliższego zakładu psychiatrycznego, tam ci pomogą.

 • BBQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 11:58 ~BBQ

  Ktoś przekombinował, wydawało mu się, że da się sprzedać ciastko i zjeść ciastko...

 • kod

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 10:56 ~kod

  Teatr przenieść do Łodżi pilnie,

 • inspektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 10:21 ~inspektor

  zamknąć to w cholerę, przecież każdy wie że ten budynek się sypie. Mamy czekać aż ktoś zginie ? czy ci ludzie stoją ponad prawem ?

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2016 09:15 ~karol

  antyantysemita~antyantysemita

  To jest antysemityzm. Gdzie jest KOD? Gdzie jest Światowy Kongres? Gdzie jest Wyborcza?

  Ghelamco powinien zajac sie mosad!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »