Informacje

11.07.2013 06:25 "Nie można go potraktować jako znaku towarowego"

Spór o symbol
Polski Walczącej

SERWISY:

W Sejmie rozgorzała dyskusja na temat znaku Polski Walczącej. Wszystko zaczęło się od pomysłu marszałek Ewy Kopacz, która chciała wprowadzić prawo regulujące używanie słynnego symbolu. Projekt szybko zablokowała komisja kultury, ale zdążyło się pod nim podpisać prawie 60 posłów Platformy, w tym premier Donald Tusk.

Czytaj na tvn24.pl.

Marszałek Sejmu z pomysłem prawa regulującego użycie symbolu Polski Walczącej wyszła na tyle szybko, żeby zdążyć jeszcze przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Prawo miałoby regulować, na jakich zasadach można prezentować słynny znak publicznie.

Pomysł marszałek został zablokowany przez komisję kultury, która skrytykowała projekt. - Ustawa jest bublem legislacyjnym i to pierwszej wody. Całą listę zarzutów przedstawił nie polityk, a prof. Andrzej Kunert - stwierdził Jacek Świat (PiS) z sejmowej komisji.

To właśnie kierowana przez profesora Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa miałaby o wszystkim decydować. Jak twierdzi Kunert, byłby to duży problem, bo ustawa mogłaby być potraktowana jako rodzaj cenzury.

Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego pomysł uważa za nietrafiony. - Nie można tego znaku potraktować jako zwykłego znaku towarowego i go zastrzec. Nie może powstać grupa ludzi, która decyduje, jak używa się Polski Walczącej - tłumaczył.

Pod projektem ustawy podpisało się blisko 60 posłów PO, w tym premier Donald Tusk. Miała to być odpowiedź na apele części kombatantów i powstańców, którym wcześniej nie udało się opatentować symbolu.

Słynna kotwica

Kotwica jako znak Polski Walczącej została wybrana w konspiracyjnym konkursie w 1942 r. Do Biura Informacji i Propagandy KG AK, które ogłosiło konkurs, nadesłano 27 propozycji. Autorką zwycięskiego projektu była studentka historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim i harcerka Anna Smoleńska. Podczas okupacji znak symbolizujący walkę o niepodległość malowano na murach polskich miast. Dwie połączone litery P i W, tworzące kotwicę Polski Walczącej, są umieszczone na budynkach związanych z powstaniem warszawskim i walkami toczonymi w czasie drugiej wojny światowej, m.in. na gmachu PAST-y, bronionym przez Niemców i zdobytym przez powstańców.

Arleta Zalewska, "Polska i Świat" TVN24// aj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zosi3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 11:47 ~zosi3k

  Pocałuj zabke w lapke i zapomnij,ze Ci sie uda.. Kolejna z PO probuje uderzyc w Warszawskich kibicow,ktorzy to NAJLICZNIEJ oddaja chold walczacym ! Mi to sie juz z nich smiac chce.. najpierw w kibicow, pozniej w dzialkowcow teraz w kombatantow..PO CO TE PO WYBIERALISCIE ?

 • wysz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 07:57 ~wysz

  podczas okupacji tez był nielegalny - jakaś analogia ?

 • mokotowianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 07:46 ~mokotowianin

  a skąd wiesz patałachu że "kibole" jak ich nazwałeś, ci sami co rokrocznie wyrażają swoją pamięć o tych co m.in. za twoją marną osobę walczyli (przenośnia), ci sami co przy każdym święcie dotyczącym Powstańców składają na ich mogiłach kwiaty i palą znicze, ci sami co dbają o groby poległych na obczyźnie nie dostali zgody od Powstańców na używanie tego znaku? To nie własność rządu a na pewno nie twoja więc grzeczniej trochę

  skomentuj_to~skomentuj_to

  Wszechpolactwo kibolskie już sobie ten znak zawłaszczyło. To dopiero wiocha, szanowni państwo: żeby pospolici wandale smarowali na murach symbol, z którym nie mają nic wspólnego. Niszcząc wspólną własność, za którą nie zapłacili i o którą nie dbają. Może to by skomentował dewot Ołdakowski?

 • skomentuj_to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 02:15 ~skomentuj_to

  Wszechpolactwo kibolskie już sobie ten znak zawłaszczyło. To dopiero wiocha, szanowni państwo: żeby pospolici wandale smarowali na murach symbol, z którym nie mają nic wspólnego. Niszcząc wspólną własność, za którą nie zapłacili i o którą nie dbają. Może to by skomentował dewot Ołdakowski?

 • Roderyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 12:40 ~Roderyk

  Pani Kopacz niech sie weźmie za tematy dotyczące życia Polaków, a nie symboli. Przez tyle lat nikomu to nie przeszkadzało, a teraz nagle trzeba będzie płacic tantiemy za używanie znaku Polski Walczącej ?
  POsłowie z Platformy naprawdę nie dostrzegają problemów dotyczacych Polaków ?

 • antyLemming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 12:32 ~antyLemming

  Kredek~Kredek

  Pomysłodawczyni symbolu - Anna Smoleńska - wszystko jasne.
  w 1942 roku "geniuszu".

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 12:14 ~jan

  - Legalizacja bestialstwa wobec zwierząt
  - Utrudnianie nazwania jednych z najgorszych zbrodni XX w. ludobójstwem,
  - Manipulacje przy symboolach narodowych...

  Platworma Obywatelska straciła wszystko w moich oczach. Wstyd się przyznać, ale ja czuje złość i wyrzuty sumienia, że głosowałem za tymi zdrajcami. Nigdy więcej PO!!!!!!!

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 11:42 ~rami

  Swastyka zakazana, Polska Walcząca zakazana, jeśli orzeł - to z białej czekolady, za to bez korony. Zostaje więc już tylko sierp i młot. Brawo platfusy. A ja naiwny myślałem, że to se ne vrati...

 • PWalcząca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 11:33 ~PWalcząca

  Kredek~Kredek

  Pomysłodawczyni symbolu - Anna Smoleńska - wszystko jasne.

  bardzo to znamienne.......a Kopacz wykopiemy.

 • demonstracja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2013 11:19 ~demonstracja

  Oj chyba coraz bliżej do akcji z grecji na warszawskich ulicach. Bedzie wielka bitwa oj bedzie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »