Informacje

22.06.2017 06:34 realizacja w 2020 roku

Spór o ratusz Mokotowa:
będą korki na Puławskiej?

SERWISY:

Architekci zaprezentowali projekt mokotowskiego ratusza. Choć to formalnie tylko aktualizacja starego dokumentu, właściwie wszystko się w nim zmieniło. Pod budynkiem powstanie duży garaż, a mieszkańcy dzielnicy martwią się, że Puławska się zakorkuje.

Jedni pozostało: lokalizacja. Ratusz Mokotowa ma powstać w rejonie Puławskiej i Merliniego, przed Warszawianką. Działka jest zarezerwowana od lat, i także od lat dzielnica nie może się uporać z jej zabudową. Teraz zrobiła jednak ku temu poważny krok - udało się zaktualizować projekt.

Urzędnicy zaparkują odpłatnie

Architekci bazowali na pomyśle firmy Prochem z początków XXI wieku, którego charakterystyczną cechą była "odważna" kolorystka elewacji. - Bazowaliśmy na starej konstrukcji, ale zmienił się układ pomieszczeń, klatek schodowych. Budynek jest też w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, są podjazdy i podnośniki - informuje Justyna Hamera z firmy PAS Projekt Archi Studio.

W projekcie znalazł się też dwukondygnacyjny, podziemny parking, na którym samochody zostawi 313 kierowców. Dla porównania, na Ursynowie mieszkańcy skorzystają ze 120 miejsc parkingowych, a urzędnicy z 60. Na Bielanach do dyspozycji patentów jest 116 miejsc dla samochodów - dla urzędników 54.

Puławska sparaliżowana?

Sam budynek na Mokotowie jest przewidziany na 700 - 750 urzędników, ale parking będzie w tym przypadku wspólny, bo - jak zarzeka się dzielnica - urzędnicy do pracy przyjeżdżają komunikacją miejską lub rowerami. - Gdyby każdy z nich przyjechał do pracy samochodem, stworzylibyśmy parking dla pracowników, co jest absurdem - komentuje Jan Ozimek, wiceburmistrz Mokotowa.

Dodatkowo, urzędnicy za ośmiogodzinny postój będą musieli zapłacić (w przywoływanych wcześniej dzielnicach parkują za darmo).

Brak miejsc nie wydaje się więc problemem, ale mieszkańcy obawiają się czegoś innego - paraliżu komunikacyjnego na Puławskiej. Spór na ten temat rozkręcił się na facebookowym profilu architektów, gdzie pierwszy raz pojawiły się wizualizacje. Komentowali je mieszkańcy, ale krytyczne głosy były usuwane. W końcu zniknął i sam wpis.

- Nie wydaje mi się, że to znacznie utrudni ruch na Puławskiej, wszystko będzie zależało od organizacji ruchu. Ta zmieni się prawdopodobnie po wybudowaniu ratusza, ale nie jestem w stanie teraz odpowiedzieć na to szczegółowe pytanie - ucina Ozimek.

Czekają od lat

O budowę ratusza od lat zabiegali zarówno mieszkańcy, jak i urzędnicy z Mokotowa, który jest najliczniejszą dzielnicą Warszawy. Jego brak dawał się bowiem we znaki jednym i drugim. Dzielnica zajmuje dziś trzy budynki przy Wiktorskiej, Rakowieckiej i Wiśniowej oraz pomieszczenia w kilku częściach Mokotowa (np. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami jest przy ul. Irysowej, Ośrodek Pomocy Społecznej - przy Falęckiej). Mieszkańcy przemieszczają się więc po całej dzielnicy, urzędnicy też muszą krążyć, gdy jakaś sprawa wymaga zaangażowania kilku biur.

Na początku poprzedniej dekady powstał nawet projekt ratusza. Ale ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, który unieważnił przetarg, uznał że dzielnice nie potrzebują wystawnych siedzib - wystarczać miały skromne Wydziały Obsługi Mieszkańców.

Za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz nie udało się zrealizować projektu. Temat powrócił dopiero w ubiegłym roku - inwestycja miała być zrealizowana w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Ale z pomysłu zrezygnowano. W 2015 roku władze miasta zdecydowały, że wykonawcą będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji. Spółka wybudowała już ratusz w Wilanowie.

Ratusz Mokotowa ma powstać do 2020 roku.

 

Tu powstanie ratusz:

kz/r/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ekonomista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2017 12:31 ~ekonomista

  Tu akurat masz rację. Podinspektor wydający decyzje administracyjne zarabia nawet ok. 4500-5500 PLN. To prawdziwe dane, wzięte z oświadczenia w Biuletynie Informacji Publicznej. Roczny dochód dzielę oczywiście na 12, a nie 13, bo tzw. 13. to przecież też pensja.

  lukasz~lukasz

  Znając talent mokotowskich urzędników do prowadzenia projektów, długo jeszcze poczekamy na nowy ratusz. Będzie pewnie jak z basenem jednej ze szkół na Służewcu, rozgrzebanym przedszkolem, itp. A pensje szeegowych urzędników w mokotowskiej delegaturze BAiSO niezmiennie bardzo wysokie. Wyższe niż pracownika naukowego na warszawskiej uczelni...

 • lukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 23:47 ~lukasz

  Znając talent mokotowskich urzędników do prowadzenia projektów, długo jeszcze poczekamy na nowy ratusz. Będzie pewnie jak z basenem jednej ze szkół na Służewcu, rozgrzebanym przedszkolem, itp. A pensje szeegowych urzędników w mokotowskiej delegaturze BAiSO niezmiennie bardzo wysokie. Wyższe niż pracownika naukowego na warszawskiej uczelni...

 • ekonomista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 22:31 ~ekonomista

  A gdyby miasto sprzedało lub zaadaptowało na jakieś sensowne funkcje (np. przedszkole, żłobek, powiększenie prokuratury na Wiktorskiej) te liczne stare kamienice i budynki oraz lokale Urzędu Dzielnicy, to w dużej części zwróciłyby się nakłady na tę inwestycję i jeszcze byłby pożytek dla mieszkańców.

 • z Mokotowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 22:17 ~z Mokotowa

  To nie do pomyślenia, żeby urząd największej w dodatku centralnej dzielnicy był rozproszony w ok. 10 miejscach (zapomnieliście m.in. o archiwum na Puławskiej u wylotu Idzikowskiego). Takie latanie po całym Mokotowie generuje dopiero korki i powoduje stratę czasu oraz wydłużenie oczekiwania na załatwienie spraw, także pisanie o tym, że Puławska przy ratuszu będzie zatłoczona jest nonsensem! W dodatku Rakowiecka nie ma takiej komunikacji publicznej jak planowana lokalizacja. Budujcie błagam!!!

 • Na razie tylko zdrowy rozsądek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 22:04 ~Na razie…


  iza~iza

  Warszawa bije rekordy świata w ilości urzędników na jednego mieszkańca
  JAS~JAS

  jakieś wiarygodne dane?

 • sMok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 16:04 ~sMok

  A już myślałem, że nie dożyję nowego mokotowskiego ratusza, tyle lat tylko gadanie i nic. Uwierzę, jak zobaczę.
  Chciałem tylko zauważyć, że obecnie na Rakowieckiej w ogóle nie ma parkingu, tak samo Wiktorska, Wiśniowa, Falęcka, Irysowa - po kilka miejsc przy ulicy, także garaż podziemny to najlepsze rozwiązanie.
  Aha, oby jeszcze USC znalazło się w ratuszu.

 • JAS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 16:00 ~JAS

  iza~iza

  Warszawa bije rekordy świata w ilości urzędników na jednego mieszkańca

  jakieś wiarygodne dane?

 • bbbbob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 15:55 ~bbbbob

  Malkontenci, poproszę o wskazanie miejsca na Mokotowie gdzie nie ma korków i problemów z parkowaniem. A jeszcze lepiej miejsca które nie zostanie pogrążone prze ratusz od strony komunikacyjnej.

  Jedyna wada to brak bezpośredniego dostępu do metra, chociaż daleko nie jest.

 • Naimad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 15:35 ~Naimad

  HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA

  "Na Bielanach do dyspozycji patentów jest 116 miejsc dla samochodów - dla urzędników 54."

  Ciekawe , czym takie patenty przyjeżdżają ???

  No padłem ze śmiechu HA HA HA HA HA HA HA

 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2017 14:59 ~mmmm

  Dokładnie. nareszcie cała dzielnica w jednym miejscu. a nie porozrzucane. wstyd żeby taka dzielnica nie miała swojego ratusza !!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »