Informacje

08.04.2015 21:02 "Uchwała przygotowana niechlujnie"

Spór o pomnik smoleński. Śródmiejscy radni przeciw

SERWISY:


Rada dzielnicy Śródmieście negatywnie zaopiniowała pomysł budowy pomnika smoleńskiego u zbiegu ul. Focha i Trębackiej. Wątpliwości mieli głównie samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy zarzucali projektowi uchwały niechlujność. Ostatnie słowo należy jednak do Rady Warszawy.

Śródmiejscy radni w środę po południu dyskutowali o wskazanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i władze Warszawy lokalizacji pomnika. Ze strony ratusza przedstawiał ją naczelnik wydziału estetyki Wojciech Wagner.

"Miejsce posiada potencjał"

- Jest to miejsce wykorzystywane w sposób niezbyt korzystny, na części terenu jest pętla autobusowa, na drugiej dziko utrzymany parking. Miejsce posiada potencjał, by przekształcić je w typowo miejski plac – przekonywał Wagner. – Jest blisko miejsc o dużym ciężarze gatunkowym, niedaleko jest Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza czy Krzyż Papieski – dodał.

Podkreślił też, że na razie nie ma ostatecznej wizji pomnika. Ta ma zostać wyłoniona w konkursie architektonicznym. – Podczas spotkania u prezydenta ustalono, że pomnik musi być widoczny z Krakowskiego Przedmieścia, będzie musiał wejść w przestrzeń ulicy Trębackiej – zaznaczył.

Dodał też, że inwestorem pomnika miałby być skarb państwa.

"Na razie nie ma konkretów"

Radny Platformy Obywatelskiej Grzegorz Rogólski dopytywał, jaka jest perspektywa czasowa realizacji monumentu. Wagner przyznał, że takich konkretów na razie nie ma.

- A czy na tym etapie zasięgali państwo opinii konserwatora zabytków - chciała się dowiedzieć Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska (PO).

- Na pewno nie było zaawansowanych konsultacji typu wytycznych konserwatorskich, jednak było to wstępnie konsultowane i zostało pozytywnie zaopiniowane – odpowiadał Wagner.

Radni PO podkreślali, że udało się wskazać konkretną lokalizację, w której godnie można upamiętnić pamięć o zmarłych w katastrofie smoleńskiej. – Warto byśmy w spokoju potrafili ten pomnik wznieść – apelował Paweł Martofel (PO).

Jaka dokładna lokalizacja?

Jednak lokalizacja, a także moment jej wyboru wzbudził kontrowersje wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wytykali oni, że nie została nakreślona zbyt precyzyjnie i nie ma pewności, czy monument rzeczywiście będzie widoczny z Krakowskiego Przedmieścia. - Aktualnie jest wskazana lokalizacja. Na kolejnym etapie będzie uzgadniany aspekt, żeby był widoczny z Krakowskiego Przedmieścia – sprecyzował Wagner.

Radną Annę Lutek (PiS) zainteresowała nowa lokalizacja pętli autobusowej. - Pętla będzie przeniesiona, w tej chwili nie mam informacji, w jakie dokładnie miejsce – odpowiadał naczelnik wydziału estetyki.

Radni Prawa i Sprawiedliwości przypomnieli także o zarzuconej propozycji stworzenia pomnika światła w formie 96 słupów świateł na przed Pałacem Prezydenckim.

"Niechlujnie przygotowana uchwała"

Odpowiedzi nie zadowoliły radnych PiS.

- Mamy przed sobą uchwałę przygotowaną niechlujnie, cały czas rozmawiamy o czymś, co mogłoby być, co nie mogło być. Dowiadujemy się, że lokalizacja może być troszeczkę inna. Mamy wątpliwości chociażby w kwestii roszczeń, bo już wielokrotnie BGN zapewniał nas, że roszczeń nie ma, bądź, że są wątpliwe. Później okazywało się, że ich charakter się zmienia. Jest wątpliwość odnośnie pętli czy przystanek krańcowy, nadal funkcjonuje i nie do końca jesteśmy pewnie, czy zostanie to usunięte – punktował Piotr Kazimierczak (PiS).

– W kampanii wyborczej, w trybie przyspieszonym opiniujemy jakąś lokalizację pomnika, na siłę próbujemy znaleźć widoczność z Krakowskiego Przedmieścia. To kompromis między czym? Zaproponowany przez prezydenta, przez jedną stronę, w imieniu części rodzin. Do kompromisu prowadzą rozmowy, negocjacje, uzgodnienia. Nie mieliśmy żadnych uzgodnień – stwierdził.

I zapowiedział, że radni PiS są za tym, by projekt uchwały ze wskazaną lokalizacją zaopiniować negatywnie. Chwilę później odbyło się głosowanie.

CZYTAJ TEŻ: DO LOKALIZACJI POMNIKA SĄ ROSZCZENIA


Koalicjant PO głosował jak PiS

Za opinią negatywną opowiedziało się 12 osób (radni PiS i dwójka przedstawicieli klubu Miasto Jest Nasze – Mieszkańców Śródmieścia Ewa Czerwińska i Andrzej Kozicki, którzy tworzą koalicję z PO).

11 przedstawicieli Platformy Obywatelskiej było przeciw.

Dwie osoby – Jan Śpiewak (radny niezależny) i Michał Sas (Miasto Jest Nasze – Mieszkańców Śródmieścia) - wstrzymały się od głosu.

To oznacza, że rada dzielnicy Śródmieście zaopiniowała negatywnie lokalizację pomnika. Ale ostateczna decyzja leży w rękach Rada Warszawy, gdzie większość ma Platforma Obywatelska. Nadzwyczajna sesja rady odbędzie się w czwartek.

Piąta rocznica katastrofy

W drugiej połowie lutego prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z reprezentantami części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej - sygnatariuszami skierowanego do niego w październiku ub.r. listu ws. budowy pomnika. W spotkaniu uczestniczyła także prezydent Warszawy.

Po spotkaniu Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o lokalizacji na rogu ul. Trębackiej i Focha - między pl. Piłsudskiego a Krakowskim Przedmieściem. Jak zaznaczyła, taka lokalizacja została zaakceptowana przez przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy wzięli udział w spotkaniu u prezydenta.

10 kwietnia minie piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Ofiary katastrofy smoleńskiej upamiętnia m.in. pomnik na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z inicjatywy środowisk akademickich powstał też pomnik w warszawskim kościele św. Anny; jego centralną część stanowi drewniany krzyż, który w 2010 r. stał przed Pałacem Prezydenckim.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pilot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 14:40 ~Pilot

  Pomnik objazdowy na lawecie.
  Objazdowy po całej Polsce żeby wszyscy zobaczyli.

 • TTT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 13:57 ~TTT

  Wysypisko BANIOCHA jest odpowiednie

 • aa44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 11:10 ~aa44

  ulica Focha pasuje jak najbardziej. Moze być jeszcze Brzozowa, Antka Rozpylacza albo Kaczy Dół....

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:26 ~oland

  Yosef~Yosef

  postawcie go na Palacu Kultury, wtedy moze PiS bedzie zadowolony

  PiS ngdy zadowolony nie będzie. Ten typ tak ma.

 • pukpuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:17 ~pukpuk

  lesnik~lesnik

  Chcę referendum na temat pomnika w Warszawie, nic o nas bez nas!

  Idź do lekarza od głowy

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:11 ~Robin Chłód

  W katastrofie samolotu LOT w Lesie Kabackim, 9 maja 1987, zginęły 183 osoby – dwa razy więcej niż pod Smoleńskiem. Byli to ludzie godni szacunku, ich rodziny zachowały się z klasą i godnością. Nikt nie domagał się wysokich odszkodowań, rent ani pomników. „Rodzinom smoleńskim” domagającym się kolejnego pomnika te cechy charakteru są raczej obce.

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:08 ~Robin Chłód

  Cytuję wypowiedź grupki krewnych ofiar katastrofy, jaka ukazała się niedawno w mediach: "zależy nam na tym, by znaleźć takie miejsce i taką formę upamiętnienia w centrum stolicy, gdzie wszyscy będą mogli spokojnie wspomnieć najbliższych."
  Ależ jest takie miejsce i jest pomnik. Na Powązkach. Tam można spokojnie wspomnieć najbliższych. Bije w oczy pycha i hipokryzja tych ludzi, którzy chcą "spokojnie wspomnieć najbliższych" na skrzyżowaniu w centrum miasta.

 • tak jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:06 ~tak jest

  Memoria~Memoria

  Fortuna kołem się toczy. jeszcze parę miesięcy temu PO zarzekała się, że pomnik Smoleński w ogóle nie ma prawa powstać ze względów konserwatorskich i ideologicznych. Jak zajrzało w oczęta widmo przegranej w wyborach prezydenckich, zaraz okazało się, że wszyscy marzą wprost o pomniku smoleńskim.

  To nie PO skamle o pomnik, tylko PiS i chciwi krewni ofiar katastrofy, którzy przejedli już odszkodowania i liczą na kolejne.

 • Robin Chłód

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:04 ~Robin Chłód

  pospolite ruszenie~pospolite ruszenie

  Gdzie jest krzyż?!
  Gdzie jest krzyż?!
  Gdzie jest krzyż?!

  W kościele, gdzie jego miejsce. Zajrzyj tam czasem, to zobaczysz. I przestaniesz się jąkać.

 • pytajnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.04.2015 10:01 ~pytajnik

  Alex ~Alex

  Pomnik powinien stanąć zamiast Komorowskiego

  Coś ci nie staje?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »