Informacje

20.04.2016 17:50 zostanie przesunięta?

Spór o lokalizację nowej stacji metra. Deklaracja wiceprezydenta

SERWISY:


Protesty mieszkańców Bemowa w sprawie lokalizacji planowanej stacji metra przy urzędzie dzielnicy przynoszą skutki. Wiceprezydent Warszawy zapowiedział właśnie, że urzędnicy sprawdzą, czy nie da się jej przesunąć.

Dopiero co pisaliśmy o liście mieszkańców do władz Warszawy, w którym alarmują, że planowana lokalizacja stacji II linii metra u zbiegu ul. Powstańców Śląskich i Górczewskiej może być niefunkcjonalna.  Przekonują, że powinna powstać bezpośrednio pod skrzyżowaniem, co pozwoli wybudować wyjścia na wszystkie narożniki i ułatwić poruszanie pasażerom.

Będą dalsze prace

Do sprawy w środę odniósł się na portalach społecznościowych wiceprezydent Warszawy.

"Po wczorajszej naradzie w/s usytuowania stacji metra na skrzyżowaniu Pow.Śląskich-Górczewska poleciłem zbadanie możliwości przesunięcia korpusu stacji w kierunku zachodnim. Zwycięska praca konkursowa przewidywała jej usytuowanie po wschodniej stronie skrzyżowania. Powodem były aktualne uwarunkowania planistyczne oraz techniczne. Założenia konkursu przewidywały możliwość korekty rozwiązań technicznych po uchwaleniu nowego planu zagospodarowania tego rejonu (dzięki temu nie straciliśmy prawie 2 lat)" – przekonuje Jacek Wojciechowicz.

I zapewnia, że kwestia usytuowania stacji jest przedmiotem dalszych prac. Dotyczy to także wyjść na wszystkich narożnikach tego skrzyżowania.


O zmianę planowanej lokalizacji walczą mieszkańcy skupieni wokół portalu Bemowiacy. Otrzymali też wsparcie od Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM, Partii Razem, Forum Rozwoju Warszawy, Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze – Bemowo, Zielonego Mazowsza, Inicjatywy Osiedle Przyjaźń, Fundacji "Bliżej Nauki", a także Joanny Erbel (kandydatki na prezydent Warszawy w wyborach samorządowych 2014 r.).

Metro do 2020 roku

Planowana stacja na Bemowie ma powstać przy dzielnicowym ratuszu. Jak zapowiedział wiceprezydent Warszawy, przedłużenie II linii jest planowane do 2020 roku. Pod koniec lutego wybrano firmę ("Metroprojekt" z pracownią AMC Chołdzyński), która zaprojektuje ten odcinek.

Tak wyglądało otwarcie II linii 8 marca 2015 roku:

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • saw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2016 19:07 ~saw

  Na Bemowie będą robić metro pod budynkami mieszkańców. Nie uwzględniono licznych protestów mieszkańców tych budynków. Metro zrujnuje ich życie. Ta banda nie liczy się z niczym. Trzeba zanotować nazwiska tych co projektowali i zatwierdzali i odszkodowania do sądu.Budynki ulegną zniszczeniu.

 • WarsONtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2016 14:19 ~WarsONtek

  Aleksander~Aleksander

  Już to widzę jak HGW Wam stację przesunie.. Ona dba tylko i wyłącznie o własne interesy. Tak samo jest po wschodniej stronie. Mimo sprzeciwu mieszkańców, aby metro jechało na Białołękę, to bezczelnie pcha się metro w gąszcz centrum komunikacyjnego Bródna, gdzie będzie niewydajne i nieekonomiczne. O zawalonych starych budYnkach, nieprzewidywalnych instalacjach i powojennych niewybuchach nie wspominając. A później zmiana Bródna w jeden wielki PARKING!!  Taka jest polityka Miasta - robi się dobrze wszystkim tylko nie tym, którzy płacą podatki w tym mieście!!
  Tak właśnie zmieniono Ursynów w parking dla przedmieścia.

 • Mirka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2016 14:17 ~Mirka

  Oby tylko nie realizowali tych strasznych wizualizacji!!!
  Kto to projektował?!

 • przem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2016 15:52 ~przem

  Stacja metra jak najbardziej przy Ratuszu.
  Co najwyżej zlokalizować ją pod skrzyżowaniem z wyjściami z czterech stron. Była by to najlepiej rozplanowana stacja metra w całej Warszawie: dogodne wyjścia/wejścia z i do metra.
  Popieram pomysł.

 • Puchat1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 13:10 ~Puchat1

  Kondratowicza tez jest planowana przy Urzędzie Gminy zamiast przy skrzyżowaniu z Św Wincentego. Wszystko w myśl dogodnych przesiadek psia kość ...

 • Will

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 12:50 ~Will

  Miejmy nadzieję, że Wiceprezydent Wojciechowicz zajmie się tematem jak obiecał.

 • lesio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 09:12 ~lesio

  To teraz czas na przesunięcie
  1. Stacji przy Wola Parku bliżej Bemowa
  2. Stacji przy pętli Górczewska bliżej pętli.

 • Aleksander

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 07:15 ~Aleksander

  Już to widzę jak HGW Wam stację przesunie.. Ona dba tylko i wyłącznie o własne interesy. Tak samo jest po wschodniej stronie. Mimo sprzeciwu mieszkańców, aby metro jechało na Białołękę, to bezczelnie pcha się metro w gąszcz centrum komunikacyjnego Bródna, gdzie będzie niewydajne i nieekonomiczne. O zawalonych starych budYnkach, nieprzewidywalnych instalacjach i powojennych niewybuchach nie wspominając. A później zmiana Bródna w jeden wielki PARKING!!

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 06:51 ~lolo

  Już widzę te cyrki jak zaplanują stację Kondratowicza.. Nie dość, że sparaliżują Bródno na cały czas budowy to potem cała masa samochodów zwali z okolicznych dzielnic!! Są plany żeby park Bródnowski zamienić na parking P+R!!

 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 05:57 ~g29

  A gdzie pan i osoby odpowiedzialne za lokalizacje tej stacji był wcześniej i co gorsze dlaczego nikt z Was nie słucha ludzi???
  Rozumiem, władza wie jak zwykle lepiej co nam ludziom potrzeba.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »