Informacje

16.10.2014 08:06 ZMIENIĄ PROJEKT PLANU?

Spółka związana z PiS chce
budować 138-metrowy wieżowiec

SERWISY:


Srebrna - spółka kojarzona z ludźmi Prawa i Sprawiedliwości - chce na warszawskiej Woli wybudować 138-metrowy wieżowiec. Przeszkodą może być projektowany plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza znacznie niższą zabudowę.

Srebrna zarządza dwoma biurowcami: w Al. Jerozolimskich i przy ulicy Srebrnej. I właśnie w tym drugim miejscu spółka widziałaby wieżowiec. Wystąpiła już w tej sprawie o warunki zabudowy, choć postępowanie jest zawieszone. - Wnioskodawca nie przekazał pełnej dokumentacji. Brakowało raportu z oceny oddziaływania inwestycji na środowisko - potwierdza Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza.

Jak udało nam się ustalić, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska (RDOŚ) stwierdził jednak, że inwestor nie musi przeprowadzać takiej oceny. Czy spółka dostarczy do urzędu brakujący dokument, czy też zmieni plany? Tego nie wiadomo. W jej biurze nikt nie chce rozmawiać z mediami. - Dane dotyczące inwestycji stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, więc nie możemy udzielić szczegółowych informacji - czytamy w oświadczeniu spółki.

Nawet 31 kondygnacji

Kilka szczegółów można jednak zaczerpnąć z dokumentacji zamieszczonej przez RDOŚ w biuletynie informacji publicznej. Projektowany budynek będzie miał zróżnicowaną wysokość (od 118 do 138 metrów) i liczbę kondygnacji (od 26 do 31). Wjazd ma być zlokalizowany od strony ulicy Wroniej i projektowanej ulicy Kolejowej. Dodatkowo biurowiec będzie miał czterokondygnacyjny garaż podziemny na 450 aut.

Dzisiaj w miejscu planowanego wieżowca stoi znacznie mniejszy, poprzemysłowy budynek, liczący cztery piętra. Ma być zburzony.

Projekt planu miejscowego: tylko 60 metrów

Pomysł budowy wieżowca w tej okolicy nie budzi większych kontrowersji. W pobliżu jest już wieżowiec Warty i "Kabina prysznicowa" przy rondzie Zawiszy, a wzdłuż ulicy Towarowej powstają lub są planowane liczne wysokościowce. Jest to zgodne z polityką miasta.

Działka przy Srebrnej 16 leży na terenie, dla którego opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Projekt został przygotowany na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Przewiduje jednak, że przy Srebrnej można będzie budować do 60 metrów wysokości.

- Dla przedmiotowej działki została zgłoszona jedna uwaga odnośnie wysokości zabudowy - przyznała Kłąb. Biuro architektury nie chce jednak ujawnić, czy o zwiększenie wysokości zabudowy stara się spółka Srebrna. - Ujawnimy to po rozpatrzeniu wszystkich uwag do projektu planu - zapowiada rzeczniczka ratusza.

Ludzie Kaczyńskiego

O wizji wieżowca stało się głośno kilka dni temu. Wszystko za sprawą powiązań pomiędzy spółką Srebrna, a partią Prawo i Sprawiedliwość. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", w 1995 roku współzałożycielem spółki był Jarosław Kaczyński. Gazeta twierdzi też, że spółka jest wciąż powiązana z PiS personalnie. W zarządzie był między innymi Adam Lipiński (obecny wiceprezes PiS) i Wojciech Jasiński (był minister skarbu w rządzie Kaczyńskiego), a obecnie prezesem jest Kazimierz Kujda, były polityk Porozumienia Centrum (pierwsza partia braci Kaczyńskich) i były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska za rządów PiS.

Razem z Kujdą w zarządzie zasiada Janina Goss - jak pisze gazeta, "przyjaciółka domu Kaczyńskich". Ponadto w radzie nadzorczej Srebrnej jest Barbara Skrzypek, szefowa sekretariatu Jarosława Kaczyńskiego oraz Halina Wojnarska, żona wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego.

bf/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2016 12:56 ~ter

  krystalicznie czysty człowiek? No mam wiele wątpliwości, jak zwykle działa w ukryciu, on steruje wszystkim, za lojalność mają najbliżsi intratne posadki, a prezes interes kręci, nie dziwię się, że ma ochroniarzy tylu ile "ojciec chrzestny" tylko pogratulować w jakim państwie prawa my funkcjonujemy!No to niech mi ktoś powie kiedy było lepiej dla nas szarych ludzi, no za PZPR, przynajmniej nie było legalnie działających mafii, a teraz?

 • YOGIBABOO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 15:58 ~YOGIBABOO

  A jak już pobudują ,okaże się , że to kościół.

 • ja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 13:59 ~ja1

  Niech sobie PiS wybuduje wieżowiec w mieszkaniu Kaczora.

 • cierpliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 12:42 ~cierpliwy

  warszawiacy dobrz ,że budynek a nie pomnik

 • Aradan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 12:15 Aradan

  W Polsce są równi i równiejsi budować mogą tylko spółki kojarzone z sitwo-mafią PO.

 • p62

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 12:09 ~p62

  Klika PiS-u pod kierownstewem Kaczynskiego szuka kasy.

 • Hiszpan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 12:03 ~Hiszpan

  Dla niezorientowanych dyskutantów wyjaśniam:
  1) Srebrna 12 to tzw. Pałacyk Sikorskiego - dzisiejsze muzeum Woli;
  2) Srebrna 16 czyli siedziba spółki Srebrna to budynek na rogu Towarowej i Srebrnej - jeden z ostatnich ostańców przedwojennej zabudowy Warszawy; I nie był to budynek przemysłowy!
  Oba obiekty wpisane są do rejestru zabytków.
  Dla ciekawych zabudowy ul. Towarowej, Srebrnej i Wroniej oraz Placu Kazimierza Wielkiego warto obejrzeć dokumentację elektroniczną Biura Odbudowy Stolicy. Tam są opisy tego co ocalało. I w jakim było stanie!
  Dlatego się pytam: Kto wyda zgodę na kolejne wyburzenia Zabytków Warszawy!?

 • Shrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 12:03 ~Shrek

  To teraz Prezes będzie miał zamczysko jak Lord Farquaad ze Shreka. A pamiętacie może komentarz Shreka i Osła na ten temat?

 • dawna zoliborzanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 11:55 ~dawna zoliborzanka

  SITWA PiSowa a wlasciwie kaczynskich - skad maja na to pieniadze? GDZIE PROKURATOR? To jest dzialalnosc jak janukowycza czy Putina. Pokomusze malwersacje panstwowego mienia, uwlaszczenie sie na warszawie i Polsce.

 • lsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2014 11:31 ~lsd

  A może to ma mieć charakter pomnika smoleńskiego tylko na razie cicho sza by nie zapeszyć jak z tą całą imprezą w Katyniu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »