Informacje

29.01.2019 10:37 co wiemy o srebrnej?

Spółka z taśm Kaczyńskiego. To Srebrna miała zbudować wieżowiec

SERWISY:


Wieżowiec planowany na działce przy ulicy Srebrnej to najbardziej znana i kontrowersyjna inicjatywa spółki Srebrna, związanej z otoczeniem Jarosława Kaczyńskiego. Negocjacje wokół budowy biurowca opisała "Gazeta Wyborcza", a my przypominamy historię powstania spółki i zawirowania przy jej sztandarowej inwestycji.

>>TAŚMY KACZYŃSKIEGO - CZYTAJ WIĘCEJ<<

Siedziba spółki znajduje się w budynku przy Alejach Jerozolimskich 125/127, ale wieżowiec miał powstać kawałek dalej - na rogu Srebrnej i Towarowej. Jego wizualizację ujawniła już wcześniej "Gazeta Wyborcza".

Wynika z niej, że w planach spółki jest budowa blisko 200-metrowego budynku z 49 piętrami i o powierzchni  przekraczającej 100 tysięcy metrów kwadratowych. Wpływy z jej wynajmu dla Srebrnej mogłyby - według wyliczeń współautora wtorkowego tekstu Wojciecha Czuchnowskiego - osiągnąć nawet 250-300 milionów złotych rocznie (we wcześniejszym tekście "Wyborcza" szacowała tę kwotę niżej - na 81 milionów). Na dolnych piętrach miałyby znaleźć się centrum konferencyjne, nad nim - biura, a powyżej czterogwiazdkowy hotel i restauracja na najwyższym piętrze. Oszacowano, że realizacja tej inwestycji może kosztować około miliarda złotych.

Podział majątku

Do zrozumienia mechanizmu przejęcia przez Srebrną nieruchomości w centrum Warszawy, konieczne jest cofnięcie się do lat 70. ubiegłego stulecia. W czasach głębokiego komunizmu powstała Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza Prasa-Książka-Ruch (RSW). Był to należący do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej koncern prasowy, który wydawał między innymi "Trybunę Ludu" czy "Express Wieczorny".

Spółdzielnię zlikwidowano wraz ze zmianami ustrojowymi na podstawie ustawy z marca 1990 roku. Komisja likwidacyjna miała jeden cel - podzielić majątek koncernu.

W 1991 roku w ten sposób za 1,6 miliona złotych (przed denominacją) "Express Wieczorny" trafił w ręce fundacji, czyli medialnej oficyny Porozumienia Centrum - pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego. To na jej bazie powstanie później Prawo i Sprawiedliwość. "Express" był w PRL-u chętnie czytaną popołudniówką. Ale z początkiem lat 90. gazeta sensacyjna, czasami rozrywkowa, stała się gazetą polityczną. Czytelnicy zaczęli się od niej odwracać i kilka lat później, gdy miała już innego właściciela, została zamknięta.

W kolejnych latach Fundacja Prasowa "Solidarność" kupuje także cztery nieruchomości. W sumie zapłaciła za nie Skarbowi Państwa 42 miliardy starych złotych (dziś to 4,2 miliona).

Tytuły prasowe i nieruchomości

Tymczasem w roku 1995 roku została utworzona spółka Srebrna. Założyły ją osoby należące do Porozumienia Centrum, a głównym udziałowcem Srebrnej została wspomniana Fundacja Prasowa "Solidarność" Jarosława Kaczyńskiego. Do spółki wniosła nieruchomości.

Z perspektywy czasu budynki okazały się istotniejsze niż tytuły prasowe. Były świetnie położone: siedziba "Expressu Wieczornego" przy Alejach Jerozolimskich 125/127, zakłady poligraficzne przy Nowogrodzkiej 84/86 (dziś siedziba PiS), budynek przy Ordona 3. Ale najbardziej atrakcyjna była działka przy Srebrnej 16, której wartość liczona jest w dziesiątkach milionów złotych, a zgodnie z przewidywaniami ekspertów będzie rosnąć.

W 2012 roku władze Srebrnej przekazały udziały w spółce na rzecz Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Od tej pory Instytut stał się większościowym udziałowcem Srebrnej.

Ludzie z otoczenia prezesa

Władze spółki rekrutowały się z otoczenia prezesa PiS. Członkiem zarządu spółki był Adam Lipiński, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Był szefem gabinetu politycznego, gdy Kaczyński - w latach 2006-2007 - stał na czele rządu. Wedle danych z Krajowego Rejestru Sądowego, we władzach wciąż jest Janina Goss, od lat przyjaciółka rodziny Kaczyńskich oraz Jacek Cieślikowski - kierowca i były asystent Jarosława Kaczyńskiego, obecnie sprawujący mandat radnego Warszawy z ramienia PiS.

Przez Srebrną przewinęli się także: Barbara Skrzypek, bardziej znana jako pani Basia - sekretarka z Nowogrodzkiej czy Jacek Rudziński, wieloletni przyjaciel Kaczyńskiego, nazywany cieniem prezesa PiS.

Zawirowania wokół wieżowca

Żeby zbudować wieżowiec, trzeba będzie zburzyć istniejący w tym miejscu budynek, który jest pozostałością po "Expresie Wieczornym". Do likwidacji XIX-wiecznego obiektu konieczna była opinia poświadczająca, że nie ma on wartości zabytkowych. Na zlecenie spółki Srebrna wydał ją wówczas rzeczoznawca w zakresie nieruchomości zabytkowych Jakub Lewicki (po wygranych przez PiS wyborach został wojewódzkim mazowieckim konserwatorem zabytków). Na tej podstawie komisja składająca się z wojewódzkiego i stołecznego konserwatora zabytków wykreśliła budynek z ewidencji zabytków.

Budowę wieżowca wstrzymał jednak brak decyzji ze strony ratusza, który na wniosek spółki powinien wydać tak zwaną "wuzetkę" - dokument dotyczący warunków zabudowy. Bez niego nie może ruszyć żadna inwestycja budowlana.

Jak podawało miasto, wnioskodawcy chcieli postawić 190-metrowy budynek. Urzędnicy zgadzali się najwyżej na 30 metrów wysokości.

W przeszłości, działkę nieskutecznie próbowało odzyskać miasto - w imieniu Skarbu Państwa. Pojawiały się też roszczenia spadkobierców. Kilka takich osób przed sądem reprezentował znany mecenas Robert N. (obecnie z zarzutami związanymi z aferą reprywatyzacyjną).

Jak informowały "Fakty" TVN, w ubiegłym roku kupnem ziemi należącej do Srebrnej zainteresowała się cypryjska spółka Conarius. Jej szefem jest znany warszawski deweloper Jan Zaleski-Ejgierd, ale w oświadczeniu przesłanym do redakcji oświadczył, że nie jest już zainteresowany transakcją.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że w inwestycję zaangażowany był austriacki biznesmen Gerald Birgfellner.

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 12:10 ~Jacek  leming~leming

  To nie jest żadna bomba, ale jeden z największych niewypałów od czasów II wojny światowej.
  WiosnaLudów~WiosnaLudów


  Morawiecki - lemingu - rolnikami się zajmij i tym całym bajzlem, a nie posty piszesz na forach. Sondaże lecą na łeb na szyję, po październiku już nie będziesz premierem, ale masz jeszcze 9 miesięcy, żeby mniej się skompromitować razem ze swoją kliką.
  budaruska~budaruska

  Dlatego PiS cały czasu utrzymujue popracie na wysokości 40% :D


  Według finansowanego przez premiera CBOSu i TVPiS.

 • Larry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 11:13 ~Larry

  Spółka Srebrna to pikuś przy PHN

 • ocwmp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 09:53 ~ocwmp

  To,że Wojewoda z PiSu odebrał Warszawskiemu Konserwatorowi kompetencje to decyzja niedopuszczalna i z perspektywy czasu szkodliwa dla i tak resztek zabytków w Warszawie. Przykre, że Pan dr Lewicki poszedł w politykę i chyba gdzieś ma zabytki... Smutne i skandaliczne, bo nie jeden obiekt perfidny deweloper zdążył już zburzyć w ostatnich latach! Nie mają innych gruntów? Dość.

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 00:48 ~Nikt

  kasia~kasia

  i bardzo dobrze, ze PIS chciał zbudować wieżowiec. W koncu jakiś nowoczesny pomyśł, niezalatujący naftaliną.....a inni to mogli budować??? niby prywatni, a jednak smarowali władze Warszawy PO, zeby mogli budować, a tu partia rządząca nie moze wybudować???? będzie ładnie w koncu na tym badziewnym od lat miejscu. Popieram pomysł i nawet mogę sie dołozyc na 100 zł, zeby Kaczynski zbudował wieżowiec.

  PiS nie może prowadzić działalności i zgarniać kasy. Może postawić budynek tyle, że "5. Partia polityczna może użyczać posiadane przez siebie nieruchomości i lokale jedynie na biura poselskie, senatorskie oraz biura radnych gminy, powiatu albo województwa." a to nie spowoduje zwrotu z inwestycji. Śliski temat i nie każdy to czuje.

 • Saper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2019 21:58 ~Saper

  No i gdzie ta bomba? Co to niby za sensacja !!?
  Czekam, czekam i zieeeewam z nudów...

 • Miarka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2019 21:00 ~Miarka
  leming~leming

  To nie jest żadna bomba, ale jeden z największych niewypałów od czasów II wojny światowej.
  WiosnaLudów~WiosnaLudów


  Morawiecki - lemingu - rolnikami się zajmij i tym całym bajzlem, a nie posty piszesz na forach. Sondaże lecą na łeb na szyję, po październiku już nie będziesz premierem, ale masz jeszcze 9 miesięcy, żeby mniej się skompromitować razem ze swoją kliką.
  budaruska~budaruska

  Dlatego PiS cały czasu utrzymujue popracie na wysokości 40% :D
  nnn~nnn

  Bo jeszcze nie ukradli tyle co PO?

  Nie mierz wszystkich miarą PO.

 • kkaaakk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2019 19:56 ~kkaaakk

  budaruska~budaruska

  Miała byc bomba, jest przemoczony kapiszon :D
  NaPragie~NaPragie


  Ale ten "przekaz dnia" jest wyjątkowo słaby. Serio nie wymyślili nic sprytniejszego na Nowogrodzkiej, aby przykryć to ujawnione kręcenie lodów przez polskęzbawa?
  Zaskoczenie~Zaskoczenie

  Powtarzasz cudze pomysły, ten szampański dowcip o kapiszonie wymyślił kto inny.
  ffff~ffff

  Ale bardzo bobrze pasuje do całej sytuacji;) PO chciało zasłynąć i znaleźć chętnych by ich poparli a tu kicha;)
  ertte~ertte

  Taśm jest 160 godzin najlepsze zawsze zostawia się na koniec - pewnie tuz przed wyborami ujawnią - metoda ta sama którą stosował Pis wobec PO grając taśmami z Sowy. Nie bez przyczyny na Nowogrodzkiej wczoraj była narada a przedstawiciele PIS odwoływali swoje występy medialne planowane na dzisiaj, dobrze wiedzą co się nagrało i zastanawiają się jak to przykryć.


  Komedia w pogoni za uciekającym stołkiem ciągle na topie, niech mnie jakoś przekonają czymś co zrobili lub jakimiś propozycjami dla kraju bo od trzech lat słyszę tylko pis pis pis pis.. i czasem jakieś małpowanie wprowadzonych zmian przez PiS które oczywiście były niby nie do wykonania;) hahahaha
  I w sumie po co PO siedzi w sejmie jeśli totalnie nic nie robi????

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2019 19:39 ~kasia

  i bardzo dobrze, ze PIS chciał zbudować wieżowiec. W koncu jakiś nowoczesny pomyśł, niezalatujący naftaliną.....a inni to mogli budować??? niby prywatni, a jednak smarowali władze Warszawy PO, zeby mogli budować, a tu partia rządząca nie moze wybudować???? będzie ładnie w koncu na tym badziewnym od lat miejscu. Popieram pomysł i nawet mogę sie dołozyc na 100 zł, zeby Kaczynski zbudował wieżowiec.

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2019 19:27 ~nnn  leming~leming

  To nie jest żadna bomba, ale jeden z największych niewypałów od czasów II wojny światowej.
  WiosnaLudów~WiosnaLudów


  Morawiecki - lemingu - rolnikami się zajmij i tym całym bajzlem, a nie posty piszesz na forach. Sondaże lecą na łeb na szyję, po październiku już nie będziesz premierem, ale masz jeszcze 9 miesięcy, żeby mniej się skompromitować razem ze swoją kliką.
  budaruska~budaruska

  Dlatego PiS cały czasu utrzymujue popracie na wysokości 40% :D

  Bo jeszcze nie ukradli tyle co PO?

 • pytanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2019 18:50 ~pytanie

  Dlaczego POKO blokuje LEGALNĄ i wielką inwestycję w Warszawie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »