Informacje

02.08.2013 22:07 Powstańcy onieśmieleni wyrazami szacunku

"Spokojniej niż w poprzednich latach". Powstańcy ocenili obchody

SERWISY:

- W lepszej atmosferze niż w poprzednich latach - w ocenie powstańców - przebiegły rocznicowe uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis. Weterani mówią, że wzruszyły ich wznoszone przez warszawiaków okrzyki: "Cześć i chwała bohaterom".

Weterani uznali, że delegacje poszczególnych partii politycznych nie powinny składać wieńców podczas oficjalnych uroczystości pod pomnikiem. W ten sposób kombatanci odnieśli się do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mówił w piątek o administracyjnym ograniczaniu udziału delegacji partyjnych w obchodach.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich wojskowych Powązkach to kulminacyjny moment corocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W czwartek, w Godzinę W, przed pomnikiem Gloria Victis hołd poległym powstańcom oddali nieliczni żyjący weterani, prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie obyło się bez incydentów, nieliczni buczeli, gdy wieniec pod pomnikiem składali premier i Władysław Bartoszewski.

"Godne uroczystości"


Po zakończeniu oficjalnej części i opuszczeniu cmentarza przez przedstawicieli władz, wieniec przed pomnikiem złożył Jarosław Kaczyński wraz z przedstawicielami klubu PiS.

Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich ppłk Edmund Baranowski powiedział: - Nie oceniam tylko tych uroczystości, które odbyły się na Powązkach, lecz ogólnie. Wypadły godnie. Ekscesy, które miały miejsce przed pomnikiem Gloria Victis, nie były na tyle głośne, żeby zwracać na nie uwagę. Najlepiej nie słyszeć tego, ja staram się nie słyszeć.

Zgodził się z nim prezes okręgu warszawskiego  światowego Związku Żołnierzy AK, Stanisław Krakowski. - Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis odbyły się w dużo lepszej atmosferze aniżeli miało to miejsce w zeszłym roku, a w szczególności przed dwoma laty. Mimo tych drobnych okrzyków, odbyły się w sposób bardziej godny wobec tych, których pamięć przyszliśmy uczcić - mówił weteran. Jego zdaniem "chyba wracamy do normalności".

Uznał, że decyzja o tym, aby ograniczyć w części oficjalnej składanie wieńców do reprezentantów najwyższych władz państwowych i kombatantów, była słuszna. - Naród i społeczeństwo powinny żyć w pokoju. Te podziały, do których dążą niektóre opcje polityczne, nie powinny mieć miejsca. Oddanie hołdu pomordowanym, poległym na Cmentarzu Wojskowym wymaga ciszy i skupienia - ocenił Krakowski.

"Byliśmy onieśmieleni"

Dodał, że jest zaskoczony wyjątkowo pozytywną reakcją zgromadzonych - w czasie kiedy kombatanci opuszczali uroczystość, słychać było okrzyki:  "Cześć i chwała bohaterom".

- Byliśmy onieśmieleni. To wyjątkowe uznanie nas skrępowało. Ono świadczy o tym, że zmienia się stosunek tych, którzy biorą udział w uroczystościach - mówił.

Eugeniusz Tyrajski, w czasie powstania walczący w pułku Baszta na Mokotowie, w czwartek złożył wieniec przed pomnikiem Gloria Victis razem z prezydentem Komorowskim i gen. Zbigniewem Ściborem-Rylskim. Weteran podkreślił, że wieńce od wszystkich partii politycznych byłyby nadgorliwością i upolitycznieniem uroczystości. Jego zdaniem jeden wspólny wieniec od reprezentantów Sejmu wystarczy.

Zofia Łazor, łączniczka i sanitariuszka z batalionu Parasol, przypomniała, że tradycja gromadzenia się 1 sierpnia na Powązkach narodziła się jeszcze w czasach PRL, kiedy władze zabraniały oficjalnych obchodów rocznic powstania. Jej zdaniem obecność delegacji partyjnych na uroczystościach kilka lat temu doprowadziła do tego, że brakowało tam miejsca dla powstańców. Batalion Parasol ma kwaterę tuż przy pomniku. - To było nie do wytrzymania, wszystko ogrodzone, my byliśmy wypraszani z własnej kwatery, było to za bardzo niegrzeczne w stosunku do nas - mówiła.

- Jest lepiej niż w poprzednich latach, to buczenie prawie ucichło, chociaż niewydarzeńcy jeszcze są - ocenił prezes Stowarzyszenia Żywiciel Stanisław Bontemps. Jak powiedział, w tym roku zadziwiła go reakcja ludzi zgromadzonych na cmentarzu, którzy skandowali na cześć opuszczających uroczystość powstańców.

PAP/lata//mz

Zdjęcie główne: PAP/Radek Pietruszka

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antyLemming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 12:38 ~antyLemming

  Dziwię się , że staruszkowie są tak omamieni przez PO. Kto jak kto, ale to właśnie peło rozpętało wojnę między Polakami, i jak na razie ofiary śmiertlne są wśród ludzi z PiS (Łódź, Smoleńsk). Wstyd panowie kombatanci, że swoimi wypowiedziami stajecie po stronie chamstwa.

  Cześć i chwała poległym.

 • hej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2013 21:10 ~hej

  stan53stan53

  Zamiast godnie uczcic tych co walczyli ,dzięki PO-PISowi oceniamy czy bylo spokojnie ,czy łobuzy dały znac o sobie.

  PiS godnie uczcił pamięć powstańców.To tvn doszukiwał się sensacji.Jedynie jaka zaistniała to taka,że to pisowców nie dopuszczono do pomnika w chwili,kiedy była tam nasza władzaWczoraj z relacji nie słychać było buczenia,dziś już tak.

 • hej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2013 20:47 ~hej

  PiS nie został dopuszczony do pomnika z naszą wspaniałą,patriotyczną władzą.Dopiero po złożeniu wieńców przez wybrańców narodu znalazło się miejsce dla resztówki.

 • Mainstream

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2013 18:41 ~Mainstream

  Warszawiak~Warszawiak

  O tym nie wspomną media main stermowe ale należy pamietać że to kibice Legii Warszawa zadbali o pamieć dla powtańców. Wpiszcie w yt Godzina W i zobacie co zrobili kibice dla uczczenia rocznicy powtania.

  Polecam rowiez filmik moje kumpla

  http://www.youtube.com/watch?v=YcDdGFkgzcs

  Ale i tak post zostanie skasowny bo to kibicowska pamieć!
  Gloria Victis!

  Post nie został skasowany, więc mam możliwość cię poprawić : Media mogą być MAINSTREAMOWE. Good save the Queen !

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2013 10:30 stan53

  Zamiast godnie uczcic tych co walczyli ,dzięki PO-PISowi oceniamy czy bylo spokojnie ,czy łobuzy dały znac o sobie.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2013 07:32 ~Warszawiak

  Tylko race niepotrzebne...

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2013 01:37 ~Warszawiak

  O tym nie wspomną media main stermowe ale należy pamietać że to kibice Legii Warszawa zadbali o pamieć dla powtańców. Wpiszcie w yt Godzina W i zobacie co zrobili kibice dla uczczenia rocznicy powtania.

  Polecam rowiez filmik moje kumpla

  http://www.youtube.com/watch?v=YcDdGFkgzcs

  Ale i tak post zostanie skasowny bo to kibicowska pamieć!
  Gloria Victis!

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2013 23:30 ~Robert

  Jednym niektórzy uczestnicy uroczystości bili brawo, na innych buczeli, słychać było także pewną panią, która krzyknęła "hańba!". Może było nieco spokojniej, ale nie tak jak być powinno. Szkoda też, że dla mieszkańców Warszawy jest tak mało miejsca pod pomnikiem Polegli Niepokonani, a przecież zwykli mieszkańcy także chcieliby uczestniczyć w obchodach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »