Informacje

04.08.2019 07:00 Powstała w latach 1947-48

Spiralne schody, mozaika, okazały hol. Budynek kolonii zabytkiem

SERWISY:

Budynek XIII Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu trafił do rejestru zabytków. "Jest przykładem przemyślanej kompozycji architektonicznej, umiejętnie wpisanej w przestrzeń osiedla WSM" – przekonują służby mazowieckiego konserwatora.

Tak zwany Dom dla samotnych oraz budynek usługowy - Gospoda pod gruszą położone są przy Popiełuszki 16 i 16 A. Powstały w latach 1947-48 według projektu Barbary i Stanisława Brukalskich.

XIII Kolonia to ostatnia z kolonii mieszkaniowych, które wybudowane zostały na terenie Osiedla WSM Żoliborz Centralny. "Projekt koncepcyjny budynków powstał około 1945 roku. Budynek mieszkalno-użytkowy założony został na rzucie zbliżonym do prostokąta, z krótkim, poprzecznym skrzydłem od strony zachodniej. Elewacje zostały opracowane za pomocą jasnej fakturowej wyprawy tynkarskiej, o pionowych żłobieniach, których wertykalizm przełamują wyrobione w tynku horyzontalne linie, akcentujące górną i dolną granicę kondygnacji, jej środek oraz linie otworów okiennych" – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki.

Dom i Gospoda pod gruszą

Jak podaje, charakterystycznym elementem czterokondygnacyjnego Domu dla samotnych jest klatka schodowa ze spiralnymi schodami, zlokalizowana w południowo-wschodnim narożniku. Jednym z bardziej interesujących elementów jest także mozaikowa dekoracja posadzki klatki schodowej.

"Wewnątrz budynku zachował się czytelny układ funkcjonalno-przestrzenny, z wydzieloną częścią mieszkaniową i reprezentacyjnym holem wspartym na dwóch słupach: pierwszym przy stopniach prowadzących do lokali, drugim przy klatce schodowej, opracowanych za pomocą drutu owiniętego spiralnie wokół filaru" – kontynuuje konserwator.

Dwukondygnacyjna Gospoda pod gruszą, w której obecnie znajduje się przedszkole, zaprojektowana została na potrzeby restauracji. Z budynkiem mieszkalnym połączona została z wykorzystaniem łącznika. Tam też znajduje się wejście do budynku dawnej gospody.

"To budynek podpiwniczony, o rozczłonkowanej bryle, założony na rzucie zbliżonym do odwróconej litery "T". Składa się z trzech połączonych ze sobą brył o różnej wysokości: dwóch, usytuowanych prostopadle do budynku mieszkalno-użytkowego, prostokątnych, przylegających do siebie budynków o dwóch kondygnacjach nadziemnych" – czytamy w komunikacie MWKZ.

"Przemyślana kompozycja architektoniczna"

Jak przekonuje Lewicki, Kolonia XIII jest przykładem przemyślanej kompozycji architektonicznej, która umiejętnie została wpisana w przestrzeń osiedla WSM. Celem autorów projektu było uprzemysłowienie, standaryzacja rozwiązań architektonicznych oraz odejście od tradycyjnych form wykorzystywanych w architekturze.

"Unikatowy charakter Kolonii XIII polega również na zaproponowanym programie funkcjonalnym, który pomimo współczesnych przekształceń w dalszym ciągu stanowi świadectwo zrealizowanej i funkcjonującej przez pewien czas idei architektury społecznej" – podsumowuje konserwator.

Decyzja konserwatora zabytków nie jest ostateczna. Strony mają prawo odwołać się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o kinie Relax, które trafło do rejestru zabytków:

ab/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa234

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2019 10:03 ~wawa234

  Bionic_beaver~Bionic_beaver

  Gdyby nie skażenie socrealizmem i późniejszymi masowymi produkcjami to polski modernizm mógłby się wspaniale rozwinąć. A tak zostało nam tylko kilka przykładów

  No i chrońmy te kilka przykładów. A ciekawe co pozostanie za 70 lat po dzisiejszym budownictwie developerów ? Wszak kartongips i suporeks nie jest aż tak trwały. W kolonii WSM widoczna jest przede wszystkim jakość materiałów użytych do budowy.

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2019 09:29 ~zw1

  Oczywiście rozchodzi się tu o okolicę warszawskiej ulicy Stołecznej. :)

 • Bionic_beaver

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.08.2019 08:32 ~Bionic_beaver

  Gdyby nie skażenie socrealizmem i późniejszymi masowymi produkcjami to polski modernizm mógłby się wspaniale rozwinąć. A tak zostało nam tylko kilka przykładów

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »