Informacje

05.08.2012 07:10 uroczystości w niedzielę u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarnośći

"Śpij Kolego" dla ofiar
makabrycznej Rzezi Woli

SERWISY:


Od 40 do 60 tys. mieszkańców Woli zginęło w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. w masowych egzekucjach dokonywanych przez oddziały niemieckie na rozkaz Hitlera w celu "oczyszczenia" Warszawy z ludności cywilnej. W hołdzie zamordowanym przez Niemców odbędą się w niedzielę uroczystości, pokazywane będą też filmy i archiwalne zdjęcia.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00, przy Skwerze Pamięci u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności. Udział wezmą m.in. przedstawiciele środowisk kombatanckich, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Urszula Kierzkowska, burmistrz dzielnicy.

Dzień Pamięci

Zaplanowano przemówienia, odbędzie się Apel Poległych, oddana zostanie salwa honorowa, złożone będą też wieńce. Na koniec odegrany zostanie utwór "Śpij Kolego".

Podczas uroczystości mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ul. Leszno (na odcinku od al. Solidarności do skweru Kardynała S. Wyszyńskiego) - w godz. 16.30-19.30. Wyłączony z parkowania będzie chodnik i zatoki przy ul. Leszno (na odcinku do skweru Kardynała S. Wyszyńskiego) w godz. 00.00 -19.30.

Spotkania z świadkami historii

Z kolei w godz. 10-15 w specjalnie ustawionym namiocie u zbiegu ul. Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia, obok krzyża znajdującego się w miejscu upamiętniającym największy na Woli masowy mord, odbędą się prelekcje, pokazywane będą filmy i zdjęcia ukazujące losy ludności na Woli w czasie Powstania Warszawskiego.

Istotnym elementem projektu będą spotkania ze świadkami historii. Organizatorem jest stołeczny Instytut Pamięci Narodowej. IPN zwróci się także do mieszkańców Woli z apelem o zgłaszanie się bezpośrednich i pośrednich świadków oraz rodzin ofiar w celu udokumentowania ich świadectwa. Instytut chce w przyszłości upamiętniać ofiary niemieckiego ludobójstwa, podając nie tylko ich liczbę, ale pokazując indywidualny charakter zbrodni, przywołując konkretne historie i osoby.

Przed dwoma lat Rada Warszawy ustanowiła 5 sierpnia Ogólnowarszawskim Dniem Pamięci Mieszkańców Woli wymordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego.

Na Woli masowa eksterminacja rozpoczęła się 5 sierpnia 1944 roku. Cywilów mordowano z broni maszynowej lub wrzucano granaty do domów, które później podpalano. Osoby, którym udało się uciec mordowano, a zwłoki wrzucano do płonących budynków. Jeszcze tego samego dnia podjęto decyzję o poszerzeniu skali akcji. Zapędzano ich na teren dużych zabudowań, placów lub parków i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Największe egzekucje miały miejsce koło wału kolejowego przy ul. Moczydło oraz w fabrykach Ursus i Franaszka przy ul. Wolskiej.

Większość rozstrzelana

Eksterminacja miała miejsce również na terenie Szpitala Wolskiego. Hitlerowcy zamordowali dyrektora placówki dr Józefa Piaseckiego, chirurga prof. Janusza Zeylanda i kapelana szpitala ks. Kazimierza Ciecierskiego. Pozostałych pracowników i pacjentów wypędzono na ulicę, skąd w eskortowanej kolumnie zostali skierowani do hal na terenie warsztatów kolejowych przy ul. Moczydło. Większość została później rozstrzelana na znajdującym się w pobliżu nasypie kolejowym. Łącznie zginęło wówczas ok. 360 osób.

Po południu 5 sierpnia do Warszawy przyjechał mianowany szefem sił pacyfikacyjnych gen. von dem Bach-Zelewski. Obserwując skalę mordów cywilów zmienił częściowo rozkaz zakazując zabijania kobiet i dzieci. Polecił także gromadzić mieszkańców i kierować do powstającego w Pruszkowie na terenie warsztatów kolejowych obozu przejściowego tzw. Dulagu nr 121, a stamtąd do obozów koncentracyjnych lub obozów pracy w Niemczech. W związku ze zbyt małym rozmiarem Dulagu pod miastem powstały również inne obozy przejściowe: w hucie szkła w Ożarowie, zakładach metalowych w Ursusie, fabryce Era we Włochach i w fabryce gumowej w Piastowie.

Wyjatkowe okrucieństwo

Całkowity zakaz eksterminacji cywili gen. von dem Bach wydał dopiero 12 sierpnia, w związku z czym w dniach poprzedzających dyrektywę, egzekucje na mieszkańcach trwały, choć już z mniejszym natężeniem. Podczas całej akcji wyjątkowym okrucieństwem i skutecznością wykazały się oddziały Dirlewangera złożone z kryminalistów i przestępców.

Dokładna liczba ofiar rzezi warszawskiej Woli pozostaje wciąż nieznana. Według szacunków historyków mogło to być od 40 do 60 tys. osób.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marianoitaliano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2012 00:51 ~marianoitaliano

  jar~jar

  MARIANOITALIANO-jak można licytować skale zbrodni.to zbrodnia i to zbrodnia,czyli palenie w stodołach,a palenie w piecach to co innego?po prostu to było złe i tamto,nie jestem nawiedzony tylko szlak mnie trafia jak polacy strasznie płaczą a robili to samo...

  Tak. Zgadza się. Masz rację. Zbrodnia to zbrodnia (tak jak wcześniej napisałem). Ale co mnie niepokoi to to że zaczynasz porównywać zbrodnię hitlerowskiego ludobójstwa do lokalnego incydentu w Jedwabnem. Skąd u Ciebie taka usilna chęć ukamionowania całego narodu za tamten lokalny bałagan i prawo zestawiania tego ze zbrodniami hitlerowców ?! Jak można porównać te dwie sprawy ?! Podaj chodź jeden sensowny powód bo w głowie mi się to nie mieści jakimi argumentami operujesz w celu udowodnienia swoich wątpliwych racji... Wg. Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN jest prawie 1000 udokumentowanych (a było znacznie więcej) wykonanych wyroków na polakach za pomaganie żydom... Mam wrażenie że kompletnie się pogubiłeś. Ale niestety podobnych Tobie (o zgrozo) jest coraz więcej w ostatnim czasie. Przykre.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 21:16 ~jar

  MARIANOITALIANO-jak można licytować skale zbrodni.to zbrodnia i to zbrodnia,czyli palenie w stodołach,a palenie w piecach to co innego?po prostu to było złe i tamto,nie jestem nawiedzony tylko szlak mnie trafia jak polacy strasznie płaczą a robili to samo...

 • marianoitaliano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 18:20 ~marianoitaliano

  jar~jar

  MARIANOITALIANO-nie nie pyta Jozue,tylko zwykły czŁowiek,chrześcijanin w porównaniu do ciebie,"Wyjmij belkę z oka swego..."itd..żyd,murzyn,azjata,arab itp taki sam człowiek jak ty,skoro Bóg go stworzył ,antysemito...widzimy tylko czyjeś zbrodnie.OBŁUDA!

  Taaaa. POLAK ANTYSEMITA - dyżurny temat... Ogarnij się człowiecze. Pisałem o skali mordu na Warszawskiej Woli. Jedwabne było taką samą zbrodnią - tyle że na dużo mniejszą skalę. Nie mam nic przeciwko żydom ale wyciągnięty przez Ciebie jak królik z kapelusza temat Jedwabnego w kontekście rocznicy Wolsiego pogromu pachnie lekko nawiedzeniem... Ale spokojnie - to się akurat leczy :)
  I koniec tej napinki bo to kompletnie nie licuje z obchodami dzisiejszego dnia...
  Pozdrawiam

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 17:05 ~jar

  MARIANOITALIANO-nie nie pyta Jozue,tylko zwykły czŁowiek,chrześcijanin w porównaniu do ciebie,"Wyjmij belkę z oka swego..."itd..żyd,murzyn,azjata,arab itp taki sam człowiek jak ty,skoro Bóg go stworzył ,antysemito...widzimy tylko czyjeś zbrodnie.OBŁUDA!

 • lekarz psychiatra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 16:41 ~lekarz psychiatra

  xxzz~xxzz

  A to wszystko "dzięki" powstańcom.


  Zamilknij, żałosny, nikczemny człowieku. Zaraz pewnie ukujesz teorię, że to powstańcy wywołali II wojnę światową.

 • marianoitaliano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 16:29 ~marianoitaliano

  jar~jar

  13:04 ~marianoitaliano
  60 tyś warszawiaków zabili w 3 dni. Koszmar :( Aż ciężko to sobie wyobrazić.

  A MOŻESZ SOBIE TO WYOBRAZIĆ? http://uwaga.tvn.pl/343843,reportaze,jedwabne_jek_i_placz,wideo_detal.html

  A kto pyta ? To Ty Jozue ?! :D

 • kresy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 14:59 ~kresy


  Karol~Karol

  warto obejrzeć

  http://www.youtube.com/watch?v=krWTa9EG3Vg

  12 TON. ONI TAM WSZYSCY SĄ
  qwerty1~qwerty1

  Dzięki za linę. Nie słyszałem o tym filmie wcześniej. Pozdro

  ja tez nie.pozwoliłam sobie wrzucić na stronę mojego rodzimego miasta- wiele osob to zainteresuje ,, nie tylko Warszawiaków

 • xxzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 14:48 ~xxzz

  A to wszystko "dzięki" powstańcom.

 • Katolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 14:29 ~Katolik

  Gdy stanęli twarzą w twarz z regularnymi świetnie wyposażonymi jednostkami rosyjskimi, dirlewangerowcy okazali się nagle mało odporni na ciosy. Rezultat – w nocy z 14 na 15 grudnia 1944 r. ok. 460 z nich przeszło na stronę Rosjan.

 • Brwinowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2012 14:26 ~Brwinowiak

  eksternal~eksternal

  @ mateusz - na 700 dirlewangerowcow, 300 to byli bialorusini oraz rosjanie

  Oni wykonywali rozkazy. A że robili to z niekłamaną satysfakcją - może dlatego: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Nationalities_in_Second_Polish_Republic_ca._1931.png&filetimestamp=20110412150451

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »