Informacje

05.07.2017 15:42 Nowe informacje w sprawie Twardej

Śpiewak: w stołecznym ratuszu mogła działać grupa przestępcza

SERWISY:

Były burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski mógł działać w zorganizowanej grupie przestępczej - uważa Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. - Nie zrobiłem nic złego - odpowiada Bartelski.

Śpiewak chce, aby prokuratura zajęła się powiązaniami urzędników z handlarzami roszczeń, którzy, jego zdaniem, chcieli przejąć działkę przy Twardej 8/12, gdzie znajdowało się gimnazjum.

Aktywista zwołał na środę konferencję prasową. Podczas rozmowy z dziennikarzami powołał się na zeznania Marcina Bajko, byłego szefa Biura Gospodarowania Nieruchomościami. Podczas przesłuchania przed komisją weryfikacyjną zeznał on, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że nie potrzeba szkół w Śródmieściu i można oddać działkę na Twardej Maciejowi M. Jednak, jak dodał Bajko, prezydent Warszawy nie nakazywała aby zmieniono czy wydano konkretną decyzję w sprawie reprywatyzacji nieruchomości.

Bajko podkreślił również, że w sprawie zwrotu nieruchomości przy Twardej decyzji nie konsultował z prezydent Warszawy. Były dyrektor BGN potwierdził, że tę decyzję podjął burmistrz Śródmieścia i ta inicjatywa wyszła od burmistrza Śródmieścia - polityka Platformy Obywatelskiej Wojciecha Bartelskiego (obecnego wiceprezesa Tramwajów Warszawskich).

Korespondencja z burmistrzem

Śpiewak odniósł się do korespondencji Wojciecha Bartelskiego opublikowanej w mediach. "Uprzejmie informuję, że w związku z planowanym zwrotem następcom prawnym byłych właścicieli nieruchomości przy ul. Twardej 8/12, na której usytuowane jest Gimnazjum Dwujęzyczne nr 42 podjąłem działania zmierzające do przeniesienia do dnia 31 sierpnia 2014 siedziby szkoły do innej lokalizacji" - pisał ówczesny burmistrz Śródmieścia do dyrektora BGN.

To nie jedyna korespondencja, która, według Śpiewaka, ma obciążać Bartelskiego. Do mecenasa Andrzeja M. (pełnomocnika Macieja M.) były burmistrz miał pisać również: "W odpowiedzi na pismo z dnia 29 kwietnia 2013 r. uprzejmie informuję, że działania zmierzające do przeniesienia siedziby Gimnazjum nr 42 przy ul. Twardej 8/12 w Warszawie do innej siedziby są obecnie w toku. Jednocześnie informuję, że dołożę starań, aby termin przeniesienia szkoły do dnia 31 sierpnia 2014 r został dotrzymany."

Według Śpiewaka, miałoby to świadczyć o tym, że Andrzej M. i Maciej M. mieliby działać najprawdopodobniej w - jak to ujął aktywista - "zorganizowanej grupie przestępczej z władzami miasta".

Zawiadomienie do prokuratury

- Jako stowarzyszenie złożymy do prokuratury zawiadomienie o wyrządzeniu szkody znacznej wielkości. To jest paragraf, który jest zagrożony sankcją karną w wysokości 10 lat więzienia - zapowiedział Śpiewak.

- Mówimy też o przekroczeniu uprawnień i niedopełnienia obowiązków również przez burmistrza dzielnicy Śródmieście. Złożymy też do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, o istnieniu tej zorganizowanej grupy przestępczej. Wszystkie te zawiadomienia będą dotyczyły Wojciecha Bartelskiego - dodał szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.

Zawiadomienie do prokuratury to nie wszystko. Śpiewak domaga się od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz decyzji personalnych wobec ówczesnego burmistrza Śródmieścia i obecnego prezesa Tramwajów Warszawskich. - Jeżeli pani prezydent ma czyste ręce w tej sprawie, to pan Bartelski nie powinien mieć żadnego kontaktu, związku z instytucjami samorządowymi, nie powinien mieć żadnego kontaktu z publicznymi pieniędzmi i powinien zostać natychmiast dyscyplinarnie zdymisjonowany - podkreślił.

W rozmowie z Onetem były burmistrz przekonywał, że nie ma sobie nic do zarzucenia. A pośpiech przy przenosinach szkoły wynikał z przekonania, że roszczeniami objęty jest cały teren, na którym stało gimnazjum. - Nie zrobiłem nic złego. To nie była żadna służalczość, lecz chciałem, aby ta przeprowadzka stała się jak najszybciej, skoro są już te roszczenia - stwierdził Bartelski. - Można mnie krytykować za tę decyzję, ale będę się bronił przed robieniem ze mnie złodzieja - dodał.

Zatrzymania CBA

W maju CBA zatrzymała w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji warszawskich osiem osób. To Maciej M., jego syn Maksymilian, adwokat Andrzej M., oraz dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy: Grażyna K.-B. i Tomasz Ż. Zatrzymano też dwóch rzeczoznawców majątkowych Michała Sz. i Jacka R. oraz Andrzeja K. Postawiono im zarzuty oszustwa na mieniu znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia.

Zdaniem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu w wyniku przestępczego procederu adwokat Andrzej M. przejął, za rażąco zaniżoną cenę, prawa i roszczenia do nieruchomości. Miał tego dokonać na rzecz reprezentowanych przez niego spadkobierców, a faktycznie na rzecz Macieja i Maksymiliana M. Sprawa dotyczy nieruchomości przy Twardej 8, Twardej 10, Królewskiej 39 i na pl. Defilad (dawny adres Sienna 29).

Uczniowie z prestiżowego 42 Gimnazjum Dwujęzycznego musieli się ostatecznie w ubiegłym roku przenieść z Twardej na ulicę Żywnego. - Koszt przeniesienia tego gimnazjum na Mokotów to 10 milionów złotych z kosztów podatnika - zauważył Śpiewak.

ZOBACZ NAGRANIA Z POSIEDZENIA KOMISJI WERYFIKACYJNEJ W SPRAWIE TWARDEJ:

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lakusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2017 15:27 ~lakusz

  Cyrk Jakiego odcinek 302091, prawie jak moda na sukces ehehehe

 • jasiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2017 14:38 ~jasiek

  pani hanno niech pani nie idzie na ta komisje. szkoda zachodu oni i tak nie dadza pani swobodnego zdania wypowiedziec

 • darco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2017 13:30 ~darco

  az sie dziwie, ze zachodnie media jeszcze sie o tej zenujacej komisji nie rozpisuja. nasz kraj nie dosc, ze jest postrzegany jako banda pijakow to jeszcze jedyne co pottrafi zrobic rzad to powolac bezsensowna komisje

 • JaNieChce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2017 13:05 ~JaNieChce


  Wyborca~Wyborca

  Dlaczego HGW jeszcze nie siedzi?
  waws~waws

  Bo nic na nią nie mają. I znając życie nie nie będą mieli. Jakoś prokuratura się to sprawą nie zajmuje
  Ma być show a nie rozwiązanie sprawy, więc mamy śpiewaki, komisje.

  Show może i jest ale to efekt uboczny. Chodzi o znalezienie winnych. I dlatego HGW się taki wije i nie chce pojawiać przed komisją.

 • Jarema

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2017 09:19 ~Jarema

  Śpiewak łatwo i szybko oskarża. Gorzej u niego z dowodami.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2017 06:23 ~waws

  Wyborca~Wyborca

  Dlaczego HGW jeszcze nie siedzi?

  Bo nic na nią nie mają. I znając życie nie nie będą mieli. Jakoś prokuratura się to sprawą nie zajmuje
  Ma być show a nie rozwiązanie sprawy, więc mamy śpiewaki, komisje.

 • nareszcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2017 06:04 ~nareszcie

  Bartelski miał też bardzo czynnych zastępców i bardzo spolegliwą Radę Dzielnicy. Handelek działkami, przenoszenie z tego powodu szkół (np.liceum N. Żmichowskiej). Przydzielanie atrakcyjnych lokali użytkowych (np.Al.Jerozolimskie szachistom). Czynsze preferencyjne. Miał też ten burmistrz "nienagannie pracujący ZGN", w którym teraz pracują jego byli zastępcy.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2017 02:43 ~nick

  Słuchając głosów wszystkich przestępców uwikłanych w reprywatyzację rzekomo zagrabionego mienia można mieć wrażenie, że chcą jeszcze więcej...

  kubatkubat

  Słuchając p. Śpiewaka, tak jak bym słuchał p. Kononowicza. To jego sen o warszawie, o byciu prezydentem Stolicy.

 • JurekSyn Zbyszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 21:31 ~JurekSyn Zbyszka

  Bartelski jest PREZESEM Tramwajów Warszawskich

 • sam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 19:07 ~sam

  KRUK KRUKOWI OKA NIE WYKOLE

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »