Informacje

20.08.2018 15:50 afera reprywatyzacyjna

Śpiewak o kandydacie do SN: przejął przynajmniej jedną kamienicę

SERWISY:

- Mówimy o układzie towarzysko biznesowym, który nabiera rumieńców. Im bardziej w głąb wchodzimy w ten układ, tym więcej brudów wypada z PiS-owskiej szafy - powiedział w poniedziałek Jan Śpiewak. Jego zdaniem kandydat na sędziego Sądu Najwyższego, blisko związany z Prawem i Sprawiedliwością, przejął jedną z warszawskich kamienic, a także brał udział w innych postępowaniach reprywatyzacyjnych.

Przesłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego odbywają się w poniedziałek. Wśród nich jest mecenas Jerzy Szaniawski, który zgłosił swoją kandydaturę do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O PRZESŁUCHANIACH KANDYDATÓW DO SN <<

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Jan Śpiewak, kandydat na prezydenta stolicy z komitetu Wygra Warszawa, stwierdził, że Szaniawski miał przejąć kamienicę przy ulicy Stępińskiej 17. Jak mówił Śpiewak, to "kolejna odsłona afery reprywatyzacyjnej, która jest ściśle związana z jądrem warszawskiego Prawa i Sprawiedliwości".

"Przejął nieruchomość wartą miliony"

- Jerzy Szaniawski nie jest osobą przypadkową i nie jest postacią znikąd. Jest to osoba bardzo blisko związana ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. Był pracodawcą i patronem szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdy. Jego syn, Paweł Szaniawski, jest przyjacielem i znajduje się w zażyłych relacjach z Ernestem Bejdą od wielu lat - mówił Śpiewak.

O powiązaniach pisały już w marcu media. Radio Zet i "Gazeta Wyborcza" podały wówczas, że kancelaria, w której obecny szef CBA Ernest Bejda w latach 2001-2004 robił aplikację, brała później udział w warszawskiej reprywatyzacji. Chodziło właśnie o kancelarię Jerzy R. Szaniawski i Wspólnicy, która występowała w sprawach dotyczących zwrotu nieruchomości przy Nowym Świecie, ul. Targowej, Merliniego czy Gwintowej.

ZOBACZ TEŻ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM" O TYCH SPRAWACH

Zdaniem Jana Śpiewaka Szaniawski w kilkunastu postępowaniach reprywatyzacyjnych reprezentował osoby, które chciały odzyskać warszawskie nieruchomości.

- Jego rola się na tym nie skończyła. Jerzy Szaniawski przejął przynajmniej jedną kamienicę w Warszawie. To nieruchomość przy ulicy Stępińskiej 17, warta miliony złotych - powiedział Śpiewak. – Ta nieruchomość została oddana Szaniawskiemu w 2009 roku przez Jakuba R., głównego bohatera afery reprywatyzacyjnej (chodzi o byłego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami w ratuszu - red.) - podkreślił.

Informacje ujawnione przez Śpiewaka mają być według niego częścią układu towarzysko-biznesowego, w którym biorą udział politycy Prawa i Sprawiedliwości związani z reprywatyzacją. - Ernest Bejda jest wychowankiem Szaniawskiego, który dziś kandyduje, jak rozumiemy z błogosławieństwem Prawa i Sprawiedliwości, do Sądu Najwyższego. Ernest Bejda jest związany z Maciejem Wąsikiem (były wiceszef CBA, minister w kancelarii premiera - red.) i Mariuszem Kamińskim (koordynator służb specjalnych, wiceprezes PiS - red.). To jest ich człowiek. Maciej Wąsik jest przyjacielem Marcina Rudnickiego (brat Jakuba R. - red.). Wiemy o tym doskonale nie tylko ze słów Jakuba R., ale i ze zdjęć, i informacji prasowych. To oni wedle słów Jakuba R. zatrudnili go w ratuszu w 2006 roku - przypomniał.

O tych powiązaniach można było przeczytać w "Gazecie Wyborczej". Brat Jakuba R. stwierdził na łamach dziennika, że zarówno Wąsik, Bejda, jak i Mariusz Kamiński utrzymywali bliskie relacje z oboma braćmi R. "Wyborcza" opublikowała również prywatne zdjęcia z archiwum Jakuba R. z imprez rodzinnych, na którym miał być obecny m.in. Wąsik.

Śpiewak zwrócił też uwagę, że postępowanie reprywatyzacyjne w sprawie nieruchomości przy Żurawiej 31, w którym miał brać udział Szaniawski, było objęte policyjnym śledztwem w związku z fałszowaniem dokumentów. - Co się stało z tym śledztwem? Jak to jest możliwe, że Jerzy Szaniawski, który korzystał na dzikiej reprywatyzacji majątkowo, może być dziś kandydatem do Sądu Najwyższego? - pytał.

Kolejną poruszoną przez Śpiewaka kwestią była przeszłość syna kandydata na sędziego SN. - Paweł Szaniawski został zatrzymany w 2015 roku pod zarzutami korupcyjnymi związanymi z kontraktami w MSZ. Gdy Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy, sprawa została umorzona. A agent CBA, który tropił jego przeszłość biznesową i działalność na styku kontraktów w MSZ i reprywatyzacji, został natychmiast wyrzucony z pracy przez Ernesta Bejdę – powiedział Śpiewak.

Przedstawiciele kancelarii Jerzego Szaniawskiego w rozmowie z PAP zapowiedzieli, że w odpowiednim czasie ustosunkują się do zarzutów, które wystosował w poniedziałek Śpiewak.

"Absurdalna narracja"

Do sprawy odniósł się już za to wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. - Jan Śpiewak realizuje absurdalną narrację, którą w listach z aresztu nakreślił główny podejrzany w aferze Jakub R., polegającą na tym, że winny afery jest PiS. Poza tym komisja weryfikacyjna nie opiniuje kandydatur do SN, czynić to będzie KRS - powiedział PAP.

Kaleta podkreślił, że Śpiewak nie zgłosił wcześniej do komisji weryfikacyjnej spraw, o których mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej. - Więc nie sposób, byśmy ukrywali coś, co nawet nie zostało zgłoszone jako potencjalna wątpliwość. To pokazuje obłudę Jana Śpiewaka, który niegdyś nagłaśniał artykuły prasowe o aferze widowiskowymi konferencjami, a dzisiaj, kiedy komisja i Patryk Jaki rozliczają aferę, próbuje uderzyć w tego, który w końcu po latach wziął się za zlikwidowanie patologii - ocenił Kaleta.

Jak zaznaczył, "to nie Patryk Jaki, ani Sebastian Kaleta pracowali w sztabie Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale gdyby zastosować logikę kreśloną przez Śpiewaka, to on sam powinien być wezwany przed komisję na okoliczność wiedzy o aferze w związku z pracą dla Hanny Gronkiewicz-Waltz". Jan Śpiewak był w sztabie wyborczym Hanny Gronkiewicz-Waltz w 2006 roku.

"Komisja nie może być parawanem"

Na koniec lider porozumienia Wygra Warszawa przypomniał, że przeszło miesiąc temu zaapelował do Patryka Jakiego, przewodniczącego komisji reprywatyzacyjnej, by wezwał przed nią Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, a także radnych Prawa i Sprawiedliwości związanych z reprywatyzacją na przesłuchanie. Mówił wówczas, że będzie to testem na wiarygodność i niezależność Jakiego.

- Jak to jest możliwe, że osoby ze świata służb, które przez wiele lat pełniły najważniejsze funkcje w warszawskim PiS-ie, przez ponad dekadę nie zauważyły afery reprywatyzacyjnej? Jak to jest możliwe, że tacy specjaliści w walce z korupcją nie zauważyli afery pod własnym nosem? Nie zauważyli zaangażowania radnych Prawa i Sprawiedliwości i dziś nie widzą zaangażowania prawników związanych z PiS w aferę reprywatyzacyjną - wyliczał Śpiewak.

Dodał też, że jeszcze w poniedziałek do komisji weryfikacyjnej zostanie złożony wniosek o odebranie Jerzemu Szaniawskiemu nieruchomości przy Stępińskiej.

- Patryk Jaki musi przed pierwszą turą wyborów samorządowych wezwać Macieja Wąsika, Mariusza Kamińskiego i państwa Szaniawskich przed komisję weryfikacyjną - ocenił Jan Śpiewak.

- Tak samo powinien zrobić z radnymi z Bielan – stwierdził Śpiewak. Dodał też, że komisja "nie może być parawanem, za którym Patryk Jaki ukrywa działalność osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością".

Chodzi o zbadanie sprawy przejęcia kamienicy przy ul. Marymonckiej 49. Śpiewak przekonywał, że władze Bielan przekazały budynek rzekomym spadkobiercom jedynie na podstawie protokołu przekazania nieruchomości, czyli bez decyzji reprywatyzacyjnej i bez aktu notarialnego. Zwrócił też uwagę, że szefem dzielnicowego Zarządu Budynków Komunalnych był wówczas Edmund Świderski, lider bielańskiego PiS i radny miasta.

kk,PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2018 10:10 Scrutinizer

  AMA~AMA

  A ja mam pytanie co Pan Śpiewak ma do zaoferowania Warszawiakom oprócz babrania się w reprywatyzacji skoro startuje w wyborach na Prezydenta Warszawy ?


  A ja mam pytanie co Pan Jaki ma do zaoferowania Warszawiakom oprócz babrania się w reprywatyzacji skoro startuje w wyborach na Prezydenta Warszawy ?

 • AMA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 11:08 ~AMA

  A ja mam pytanie co Pan Śpiewak ma do zaoferowania Warszawiakom oprócz babrania się w reprywatyzacji skoro startuje w wyborach na Prezydenta Warszawy ?

 • sdd3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 10:16 ~sdd3

  SZACH MAT

 • jakby śmieszne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 07:40 jakby śmieszne

  śmieszą zapowiedzi komisji Jakiego o karaniu winnych. PIS szedł do wyborów z hasłem o rozliczaniu, że więzienia zapełnią się aferzystami, i co ? I nic, i tak już zostanie, bo musieliby swoich do więzień powsadzać. Komisja miała nadać rozgłos, ale obnażyła nieudolność karierowicza

 • teed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2018 07:17 ~teed

  politycy pis-u na sztandarach mają Bóg , Honor , Ojczyzna , a w sercu zdrada , kłamstwo , oszustwo i złodziejstwo , 20 lat ich „ rządów „ i POLSKA zniknie z map świata , jednak gorsi od nich są ci co na tę bandę głosują , którzy sprzedali Polskę za 500 zł i mgliste opowieści o potędze , to są zwykli frustraci , nieudacznicy i gamonie , którym obojętnie w jakim kraju żyją ważne jest pół litra i gumofilce na pewno na pis nie zagłosują ludzie uczciwi i inteligentni , którym zleży na dobru POLSKI
  nie ma prawa nazywać się POLAKIEM ten który głosuje na pis-du-da

 • kazik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 22:56 ~kazik

  piotr~piotr

  wreszcie jakiś opozycjonista się trafił ma konkretne zarzuty a nie wyje skacze czy świeczki pali i bredzi konstytucja i straszy pisem

  Tak ci pzreszkadza konstytucja??wolisz dykature to ujadaj dyktatura

 • gustawuciekinier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 22:03 ~gustawuciekinier

  PIS od dawna widzi wszystkie przekrety opozycji ale swoich kolesi kolesi partyjnch,czas rozliczac samych SIEBIE PIS-ORY

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 20:29 ~warszawiak

  Kolegów z PO ma ten śpiewak od groma...Można mu wierzyć...hahahaha

 • pawelxp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 19:32 ~pawelxp

  Brak mi w tych oskarzeniach informacji, co wtedy robil oskarzajacy i w jaki sposob wszedl w posiadnie tej wiedzy. Najpierw o sobie a potem w kogos i uczciwie. Jezeli jest tak jak mowi Spiewak to ci juz odchodza z PiS, ale wczesniej dowody na to, ze te osoby w jakikolwiek sposob braly udzial w dzikiej reprywatyzacji. Rozumiem, ze bardziej chodzi o Jakiego jak o innch Wasikow, czy Kaminskich. To jest troche ponizej pasa. Dowody i mowie glosno i jestem pewny tego co mowie. Jestem po zeznaniach w Prokuraturze i zdaje sobie sprawe z tego co mowie.Jezeli Spiewak ma tak istotne informacje na PiS to jakie ma na PO SLD i innych. Co z tymi informacjami zrobi . Moze bedzie tak jak z afera podsluchowa PO?

 • SłużbySpecjalne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.08.2018 18:33 ~SłużbySpecjalne

  Śpiewak ostro gra. Niech uważa by nie zrobili mu samobója.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »