Informacje

02.02.2017 11:18 Wstajesz i Wiesz

Śpiewak krytycznie o planach PiS: próbuje utopić Warszawę w obwarzanku

SERWISY:

Wprowadzenie pewnego ciała metropolitarnego to zdaniem Jana Śpiewaka – dobry kierunek. - Ale nie przez narzucanie scentralizowanego gorsetu, który sparaliżuje Warszawę i skłóci ją z podwarszawskimi miejscowościami – przekonywał w programie "Wstajesz i Wiesz".

Według byłego szefa Miasto Jest Nasze pomysł PiS na dołączenie do stolicy 33 gmin "jest dość absurdalny". - Dlaczego mieszkańcy podwarszawskich gmin mają wybierać prezydenta Warszawy? Dla mnie to jest zupełnie niezrozumiałe. PiS próbuje utopić Warszawę w obwarzanku – punktował aktywista.

Śpiewak przyznał, że powstanie pewnego ciała metropolitarnego zarządzającego miastem w skali makro jest potrzebne. Stolica – jak podkreślił – nie kończy się przecież na rogatkach.

- Teraz mamy taką patologię, że gminy podmiejskie mają własną politykę rozwojową. Deweloper kupuje ziemię rolną, odralnia ją, buduje wielkie osiedle bez szkoły, szpitala czy transportu publicznego. Te procesy należy skoordynować, ale nie dokonując tak radykalnych zmian ustrojowych – wyjaśniał gość programu "Wstajesz i Wiesz".

Niejasne zasady i chaos kompetencyjny

Zdaniem Śpiewaka, zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość mogą być niejasne dla zwykłych mieszkańców i wprowadzą chaos kompetencyjny. Na pytanie, co zmieniłby w projekcie ustawy, odpowiedział krótko: - Przede wszystkim zostawiłbym wybór prezydenta Warszawy warszawiakom.

Podkreślił, że podmiejskie gminy są w planach PiS traktowane lepiej niż mieszkańcy Warszawy. Choćby dlatego, że będą mogli wybierać samodzielnie własnych burmistrzów, a warszawiacy – nie. Bowiem burmistrz Warszawy będzie jednocześnie prezydentem całej aglomeracji. A tego wybiorą wszystkie 33 gminy.

- Jakiś czas temu była koncepcja województwa warszawskiego. Ona wydawała mi się dużo bardziej sensowna. Powinna być jakaś rada aglomeracyjna i marszałek województwa, który zarządza transportem publicznym czy budową nowych dróg – wyliczał Śpiewak. Dodał jednak, że takie rozwiązania powinny być konsultowane z mieszkańcami, a nie "wprowadzane z kapelusza".

To się PiS-owi odbije czkawką

- Efektem ubocznym tej zmiany będzie dwupartyjność w aglomeracji warszawskiej. Takie stowarzyszenia jak nasze zostaną całkowicie wycięte – przekonywał były szef MJN.

Czy to pomoże partii rządzącej wygrać w stolicy? Zdaniem Śpiewaka – niekoniecznie. - Myślę, że może to się odbić czkawką dla Prawa i Sprawiedliwości. Zmusi Nowoczesną i Platformę do wystawienia wspólnej listy. I myślę, że taka wspólna lista w skali całego miasta będzie miała jednak większe szanse na wygraną niż PiS - przewidywał.

Śpiewak przypomniał też jeszcze jedną ważną rzecz. Pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu Platforma przegłosowała ustawę metropolitarna. – Ona wprowadziła pewne rozwiązania metropolitarne i… została zatrzymana przez Prawo i Sprawiedliwość. Nie weszła w życie. Nie słyszałem dobrego powodu, dlaczego – mówił gość "Wstajesz i Wiesz".

- To pokazuje, że to cyniczna gra o władze, gdzie interesy mieszkańców są drugorzędne - podsumował.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN o poszerzeniu Warszawy:

 

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 18:28 ~klm

  nazwisko Śpiewak kojarzy mi się wyłącznie z kilkuset tysiacami ukradzionymi z fundacji Kidprotect

 • b72

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 13:40 ~b72

  co bedzie z gruntami rolnymi po przyjeciu tej ustawy?

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 13:10 ~Olek

  Wygląda na to że miasto już nie jest nasze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »