Informacje

22.01.2018 20:04 pozwani za zniesławienie

Śpiewak i aktywiści MJN wygrywają w sądzie z deweloperem

SERWISY:

W poniedziałek sąd uniewinnił Jana Śpiewaka i innych aktywistów z Miasto Jest Nasze. Chodziło o happening zorganizowany w listopadzie 2015 roku, związany z budową mostu Krasińskiego. Po nim proces karny o zniesławienie wytoczył działaczom deweloper Zbigniew Jakubas.

- Bardzo cieszę się z decyzji sądu i jeśli mam być szczery, to nie wyobrażałem sobie, że może być inna. To wielkie zwycięstwo wolności słowa i społeczeństwa obywatelskiego - skomentował wyrok Jan Śpiewak. W podobnym tonie wypowiedzieli się także działacze Miasto Jest Nasze. "Obroniło się przed sądem prawo do krytyki i wolność słowa" - napisali w mediach społecznościowych. Spośród działaczy MJN proces wytoczony był wobec Jacka Grzeszaka i Piotra Micuły.

Rozprawa odbyła się w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Żoliborza. Wyrok wydał sędzia Łukasz Drążek.

500 złotych dla dewelopera

Całe zamieszanie dotyczy słynnego happeningu miejskich aktywistów, na którym jeden z działaczy przebrał się za misia - symbolizującego właśnie Jakubasa. Akcja miała miejsce w listopadzie 2015 roku, na sesji rady na Żoliborzu. Był to czas, kiedy w Warszawie toczyła się ostra dyskusja o budowie mostu Krasińskiego, który miał połączyć Żoliborz z Targówkiem.

Żoliborzanie ostro sprzeciwiali się tej przeprawie. Przekonywali, że nie rozwiąże problemów komunikacyjnych, a wtłoczy ogromny ruch samochodowy do małych i spokojnych uliczek dzielnicy.

Aktywiści z MJN zwracali z kolei uwagę na koszty inwestycji. - 700 milionów złotych to jest po 500 złotych od każdego warszawiaka. Można powiedzieć, że Polska ma program "500 zł na każde dziecko", więc Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła nie zostawać w tyle i zrobić własny program: "500 zł od każdego warszawiaka na dewelopera" - mówił wówczas Jan Śpiewak.

Dlaczego dewelopera? Jak podkreślał były lider MJN, budowa nowego mostu służyć będzie tylko mieszkańcom pofabrycznych terenów, gdzie inwestować zamierza Mennica Polska. To firma kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa. Nowa przeprawa - według aktywistów - znacznie zwiększyłaby wartość nieruchomości, które miałyby wokół niej powstać.

Budowa mostu wstrzymana

Po tym happeningu Jakubas wniósł przeciwko aktywistom prywatny akt oskarżenia. Obie strony próbowały porozumieć się wiosną ubiegłego roku na tzw. posiedzeniu pojednawczym w sądzie na Żoliborzu - bezskutecznie.

Jeśli chodzi o budowę mostu, po wielomiesięcznych dyskusjach o budowie przeprawy władze miasta zdecydowały wstrzymać się z inwestycją do co najmniej 2023 roku. Pieniądze, które miały być przekazane na ten cel przesunięto m.in. na dokończenie drugiej linii metra na Bemowie.

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2018 01:03 ~nick

  Z koniecznością budowy mostu to akurat prawda - całkowicie się zgadzam. Ale te prywatne akty oskarżenia i coś takiego jak pomówienie należy raz na zawsze wykreślić z kodeksu karnego.

 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 15:48 ~ania

  Przez otwarcie obwodnicy marek grota stoi jeszcze bardziej. Tak to kierowcy stali na swiatlach w markach a tak to wszystko teraz stoi na moscie ! Mam zamiar sprzedac mieszkanie na bialolece bo juz mam dosc tych korkow i straty zdrowia i paliwa.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 15:28 ~qwerty  Tomek~Tomek

  Precz z aktywistami. My chcemy mostu Krasińskiego!!!
  John~John


  To sobie wybuduj... z klocków Lego :)
  arma~arma


  A ty wracaj skąd przyjechałeś i nie wtrącaj się jak warszawiacy rozmawiają.
  My chcemy mostu.
  Bielany tez miały być sparaliżowane przez most i jakoś nie widzę wielkiej zmiany, a to nie ma korków i ruch jest płynny.


  Paryż ma 37 mostów, a jest wielkości Radomia. Londyn się przymierza do budowy 13 (trzynastu!) nowych mostów w mieście. A my się certolimy przez grupkę pseudoaktywistów, żeby jeden zbudować. A jak już, to oni ewentualnie łaskawie wyrażają zgodę, żeby ulica była jednopasmowa. To jest chore.

 • arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 12:55 ~arma


  Tomek~Tomek

  Precz z aktywistami. My chcemy mostu Krasińskiego!!!
  John~John


  To sobie wybuduj... z klocków Lego :)


  A ty wracaj skąd przyjechałeś i nie wtrącaj się jak warszawiacy rozmawiają.
  My chcemy mostu.
  Bielany tez miały być sparaliżowane przez most i jakoś nie widzę wielkiej zmiany, a to nie ma korków i ruch jest płynny.

 • John

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 10:30 ~John

  Tomek~Tomek

  Precz z aktywistami. My chcemy mostu Krasińskiego!!!


  To sobie wybuduj... z klocków Lego :)

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 10:18 ~Dosia125

  zapraszam serdecznie pana Śpiewaka do przejeżdżania mostem Grota-Roweckiego rano i po godzinie 18 oraz do postania w dłuuuuugim korku. Mądrala nie ma pojęcia jak wygląda przejazd z Białołęki, Targówka i Bródna, Pragi na prawą stronę Wisły. Niechby zamiast 15 minut przebył trasę AK od Głębockiej do Metra Marymont przez 1,5 godziny toby może przestał głupio protestować. Nie ma pojęcia jak bardzo te okolice zostały zasiedlone. A deweloper ma rację, bo to kolejne osoby do przeprawienia się przez Wisłę.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 10:07 ~Marek

  Któryś z aktywistów albo z rodziny mieszka na Żoliborzu i stąd pewnie ten głupi protest. Innego powodu do wylewania żółci nie ma.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 10:05 ~Tomek

  Ten most jest do komunikacji!!! Odpowiedź na głupie pytanie aktywistów.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2018 10:04 ~Tomek

  Precz z aktywistami. My chcemy mostu Krasińskiego!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »