Informacje

07.09.2018 17:37 Grzegorz Walkiewicz kandydatem do rady pragi północ

Śpiewak chce zmian na Targowej
i wciąga na listy aktywistę

SERWISY:

Szerokie chodniki z zielenią i ławkami, zwężenie ulicy do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku i trawiaste torowiska tramwajowe zmniejszające hałas - takie zmiany chce wprowadzić na Targowej komitet Jana Śpiewaka. Z jego list kandydować będzie Grzegorz Walkiewicz, znany między innymi z projektów obywatelskich: Zielona Świętokrzyska i Zielona Targowa.

- Wiele się ostatnio mówi o budowie metra. Warszawa pompuje na to miliardy i bardzo słusznie, ale niestety zapomina się o tym, co dzieje się na górze - powiedział na wstępie piątkowej konferencji Śpiewak, kandydat na prezydenta Warszawy.

- Ulica Targowa po budowie metra jest ciągle betonową pustynią. Autostradą, która przecina i dzieli Pragę na dwie części. My chcemy, żeby ulice w Warszawie służyły nie tylko samochodom, ale również mieszkańcom. Chcemy, żeby każda duża ulica w Warszawie miała szpalery drzew i były na nich ławki - mówił dalej.

Kandydat Walkiewicz

- Na szczęście pojawił się Grzegorz Walkiewicz, który w ramach budżetu obywatelskiego to zmienił. Dzięki jego pracy posadzono przy Świętokrzyskiej drzewa i krzewy, a ulica stała się bardziej zielona - powiedział Śpiewak.

Walkiewicz to były radny Śródmieścia. W przeszłości działał między innymi w Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Ruchu Palikota. Od kilku lat jest szefem założonego przez siebie stowarzyszenia Warszawa Obywatelska. Zasłynął między innymi składaniem projektów w ramach budżetu partycypacyjnego, których celem było zazielenianie ulic - nie tylko przez drzewa i krzewy. Promował też inicjatywę "Żywopłoty zamiast słupków".

Śpiewak ogłosił, że Walkiewicz będzie startował z list komitetu Wygra Warszawa na radnego Pragi Północ. - Chcielibyśmy, żeby został również pełnomocnikiem do spraw zieleni w przyszłym ratuszu - powiedział Śpiewak.

Zielona Targowa

Na piątkowej konferencji aktywiści przedstawili koncepcje zazieleniania Targowej. Walkiewicz zaznaczył, że złożył taki projekt. - Dwa lata temu został wybrany przez mieszkańców do realizacji. Niestety dopiero dwa miesiące temu ratusz przystąpił do jego realizacji - podkreślił Walkiewicz. Przekonywał też, że do dziś nie są znane wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych w tej sprawie.

Dlatego też Walkiewicz przygotował własną wizualizację Targowej po zmianach. - Będą szerokie chodniki i ławki, obecnie wzdłuż całej Targowej nie ma ani jednej ławki. Będą kosze na śmiecie, będą duże drzewa - mówił.

Przedstawiony projekt zakłada, że na chodnikach pojawią się ławki i kosze na śmieci oraz nasadzone zostaną drzewa. Obok tych drzew, od strony jezdni ma powstać ścieżka rowerowa, a także, kosztem jednego pasa ruchu, miejsca parkingowe do parkowania równoległego.

Targowa ma mieć dwa pasy ruchu w jednym kierunku, tramwaje maja poruszać się po zielonych torowiskach. Ruch samochodów i tramwajów ma oddzielać pas zieleni z drzewami o wąskim koronach. Walkiewicz podkreślił, że drzewa i zielone torowiska mają ograniczyć hałas, na który skarżą się mieszkańcy.

 

 

kw/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • caracale

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2018 22:09 ~caracale

  Świetny pomysł

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2018 20:32 ~Piękny Roman

  Porządny Kierowca~Porządny Kierowca

  Że co...??? Teraz przy 3-4 pasach są korki - co t by się działo po zwężeniu do 2 pasów... Na pewno nie zagłosuję na tego Pana!

  Co to tego pana/tych panów interesuje. On/oni tam nie mieszkają, więc nie jego/ich problem.

 • Porządny Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2018 13:26 ~Porządny Kierowca

  Że co...??? Teraz przy 3-4 pasach są korki - co t by się działo po zwężeniu do 2 pasów... Na pewno nie zagłosuję na tego Pana!

 • wawn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2018 13:09 ~wawn

  Usunąć torowisko a będzie można zachować po 3 pasy i będzie jeszczde miejsce na bus-pasy i dodatkową zieleń.

 • TSz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2018 12:26 ~TSz

  Jak pan Walkiewicz to zwymiaruje, z zachowaniem odpowiednich skrajni, to będzie musiał przesuwać budynki. I niech przeczyta, co to jest pas drogowy, bo to nie to samo, co pas ruchu. Nie wystarczy być "aktywistą".

 • miko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2018 02:29 ~miko

  A ja się z tym zgadzam. Mnie nie obchodzi że ludzie z podwarszawskich gmin chcą szerokich ulic by swoimi gratami jeździć. Oni jak Jaki tu nie mieszkają i nie muszą zmagać się z uciążliwym hałasem oraz smrodem spalin bo wokół swoich domów mają drzewa itd.

 • Prazak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2018 01:03 ~Prazak

  madry adas~madry adas

  ok, Warszawiakom może się to spodoba. Ale ludziom z Zielonki czy Wołomina to już raczej nie

  Warszawiakom, lecz nie Prażanom. Wam sie wszystko podoba co nie u was

 • Anazachodzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2018 23:33 ~Anazachodzie

  Przypomnijmy, że warszawski ZTM zażądał od Tramwajów Warszawskich zalania asfaltem torowiska na Targowej, gdyż pan Śpiewak, wówczas z "Miasto Jest Nasze", zażyczył sobie wpuszczenia autobusów na tory tramwajowe oraz wspólnych pasów autobusowo-tramwajowych, ponieważ wpływowemu redaktorowi z GW nie podobało się, że musi sprawdzać rozkłady jazdy osobno na przystankach tramwajowych i autobusowych.

  Ta lobby-klika funkcjonuje w Warszawie od lat i od lat funduje nam różne "perełki". Panowie świetnie się bawią za publiczne pieniądze.

 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2018 22:00 ~Łukasz

  matylda~matylda

  Moja córka bardziej rozumie, na czym polega zrównoważony rozwój. Ale moja córka się uczy, a nie czyści kible, jak przed laty to robił Śpiewak zbierając swoje życiowe doświadczenia. Intelektualny analfabeta. A przy tym paskudny kłamca, dzisiaj wyszło, jak oszukuje chociażby w sprawie słynnej tęczy


  Ciekawe, bo to że ktoś " czyścił kible" to nie ujma chyba, raczej tego że ktoś jest gotowy do trudnej i nieprzyjemnej pracy, która też jest bardzo potrzebna.

 • Radogost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2018 21:50 ~Radogost

  Jakiego aktywistę? Przecież to były radny SLD, obecnie zatrudniony w OSIRze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »